PikoškyCestovanie

TOP 10: Neuveriteľných vecí, ktorými vás Vietnam prekvapí

Vietnam je zázračnou krajinou, v ktorej môžete objaviť veľa netradičných vecí. Či už ide o ich presvedčenie týkajúce sa bledej pleti, pitie piva po práci alebo povery týkajúce sa darovania darčekov, stále existuje veľa vecí, ktoré vás o Vietname zaručene prekvapia.

1. Šialená doprava na motorkách

Pravdepodobne nikde na svete nezažije dopravu ako vo Vietname. Jazda bez akýchkoľvek pravidiel cestnej premávky je súčasťou každodenného života Vietnamcov. Najčastejšie využívaným dopravným prostriedkom sú vo Vietname motorky. Ich využitie odporúča aj viacero turistických sprievodcov, pretože ide o lacnú a jednoduchú možnosť ako sa niekam dostať. Podľa štatistík z roku 2017 sa vo Vietname využívalo viac ako 45 miliónov motocyklov. 

Hai (zdroj obrázku: canva.com)
Hai (zdroj obrázku: canva.com)

2. Pozdraviť môžete dvoma prstami 

Vo vietnamčine sa ahoj povie ako “hai” čo v preklade znamená dva. Ak zdvihnete ruku na pozdrav a dvoma prstami urobíte “V” znamená to, že ste niekoho pozdravili. Ide o jednoduché gesto, ktoré sa vo Vietname často využíva. 

Hadie víno (zdroj obrázku: canva.com)
Hadie víno (zdroj obrázku: canva.com)

3. Netradičné hadie víno 

Hadie víno je typický alkoholický nápoj vo Vietname. Vyrába sa tak, že sa do ryžového vína vloží had spolu s rôznymi bylinkami a nechá sa dlhšiu dobu odstáť, aby sa zvýraznila jeho chuť. Vo Vietname veria, že jeho pitie môže mať pozitívne účinky pre zdravie. Pomáhať by mal pri bolesti kĺbov, svalov alebo chrbta. Jeho pitie však nie je odporúčané každému, pretože môže obsahovať aj jedovaté látky, ktoré spôsobujú problémy najmä ľuďom s alergiou k alkoholu, vysokým tlakom alebo žalúdočnými problémami.  

(zdroj obrázku: canva..com)
(zdroj obrázku: canva.com)

4. Svetlá pleť = krásna pleť 

Nielen vo Vietname, ale aj mnohých ďalších ázijských krajinách je veľkým trendom bledá, čo najsvetlejšia pleť, ktorá je tu považovaná za krásnu. Ide tak o veľký rozdiel oproti západu, kde ľudia utrácajú tisíce eur za kozmetické výrobky a solárne štúdiá k dosiahnutiu tmavšej pokožky. 

(zdroj obrázku: canva.sk)
(zdroj obrázku: canva.sk)

5. Darovaním darčeka môžete uraziť 

Darovanie darčekov sa berie vo Vietname veľmi vážne. Existuje veľa darov, ktorých darovaním môžete niekoho uraziť. Napríklad všeobecne sa v niektorých ázijských krajinách číslo 4 považuje za symbol smrti, takže nie je vhodné darovať nič s číslom 4 ani nič, v počte štyroch kusov. Nevhodným je aj darovanie banánov, ktoré sú symbolom neúspechu, takže by sa nemali nachádzať ani v ovocných darčekových košoch. Na svadbách sú neprijateľným darčekom napríklad šálky, ktoré sú svojou samostatnosťou znakom oddelenia. Ak sa teda rozhodnete vydať do Vietnamu a niekoho tam obdarovať, naštudujte si poriadne aké darčeky nikoho neurazia. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

6. Až 40% vietnamcov má rovnaké priezvisko 

Podľa svetového rebríčku World Geography je priezvisko Nguyen štvrtým najpopulárnejším priezviskom na svete. Na celom svete má toto priezvisko približne 36 miliónov ľudí z toho až 40% Vietnamcov. Práve z tohto dôvodu uprednostňujú Vietnamci pri oslovovaní krstné mená. 

7. Vodné bábkové divadlo 

Pravdepodobne ste o tom nikdy nepočuli, ale v skutočnosti naozaj existuje vodné bábkové divadlo, ktoré má svoj pôvod vo Vietname. Slúži ako skvelá ukážka morálnych hodnôt a tradícií Vietnamcov, ktoré sa tu dedia z generácie na generáciu. 

8. Nezvyčajné jedlá 

Vietnamská kuchyňa patrí medzi najzvláštnejšie na svete vďaka svojej kombinácií chutí, vôní a ingrediencií, ktoré robia jej jedlá jedinečnými. Vietnamci vo všeobecnosti uprednostňujú pouličné jedlá pred reštauráciami a my vám pri návšteve Vietnamu odporúčame urobiť to isté. Existujú však naozaj zaujímavé pokrmy, ktoré ochutnajú len tí naozaj odvážni. Medzi ne patrí napríklad Hot vit Long (oplodnené kačacie embryo) alebo Tiet canh (zvieracia krv). 

Pivo patrí medzi najobľúbenejšie nápoje vo Vietname (zdroj obrázku: canva.com)
Pivo patrí medzi najobľúbenejšie nápoje vo Vietname (zdroj obrázku: canva.com)

9. Najobľúbenejším nápojom je pivo 

Vietnamci sú zvyknutí ísť si po práci s priateľmi alebo kolegami sadnúť na pivo. Ide o jeden z najobľúbenejších nápojov, ktorý je tu mimochodom veľmi lacný. 

Hočiminovo mesto počas noci (zdroj obrázku: canva.com)
Hočiminovo mesto počas noci (zdroj obrázku: canva.com)

10. Mestá ktoré nikdy nespia 

Niektoré mestá vo Vietname sú prezývané ako “mestá svetiel” alebo “mestá, ktoré nikdy nespia”. Do tohto označenia spadá napríklad Hočiminovo mesto alebo Hanoj, v ktorých sa žije nonstop. Svetlá v meste svietia neustále a je jedno, aká nočná hodina je, vždy keď vyjdete na ulicu nájdete otvorený obchod, v ktorom si môžete čokoľvek kúpiť. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button