PikoškySlovensko a Ázia

10 darčekov, ktoré v Číne nikomu nedávajte

Darček, ktorý môže niekomu urobiť radosť môžu v úplne inej kultúre vyvolať opačnú reakciu. Týchto 10 darčekov preto rozhodne nikomu z Číny nedávajte. 

1. Hodiny

V prípade, že navštívite Čínu alebo niektorú z ázijských krajín určite nikomu ako darček nedávajte hodiny. Tie predstavujú veľkú smolu a spájané sú s úmrtím osoby. Poukazujú tiež na nedostatok času, ktorý máme.

Hodiny nie sú správnym darčekom (zdroj obrázku: flickr/ Alan Cleaver)
Hodiny nie sú správnym darčekom (zdroj obrázku: flickr/ Alan Cleaver)

2. Hrušky

Ak si myslíte, že košík ovocia urobí radosť máte pravdu. Predtým však z neho vyberte hrušky. Tie v Ázií nedávajte nikomu. Slovo hrušky je v preklade veľmi blízke odchodu a tak nie je vhodným darčekom.

3. Uteráky a vreckovky

Tieto darčeky sú spojené s odchodom blízkej osoby alebo smrťou. V prípade, že by ste v Číne venovali vreckovku svojmu partnerovi okamžite by značila rozchod.

4. Topánky

Topánky v čínštine predstavujú zlo. Aj keď nie sú typickým darčekom ich darovaniu sa radšej vyhnite.

Topánky radšej ako darček nekupujte (zdroj obrázku: canva.com)
Topánky radšej ako darček nekupujte (zdroj obrázku: canva.com)

5. Rezané kvety

Aj keď sú u nás rezané kvety pekným darčekom a symbolom pozornosti v Číne vidia tento zvyk inak. Vyvarujte sa preto najmä nákupu bielych a žltých rezaných kvetov, ktoré sú typické pre pohreby.

Rezané kvety nie sú vhodným darčekom (zdroj obrázku: flickr/ Joe Shlabotnik)
Rezané kvety nie sú vhodným darčekom (zdroj obrázku: flickr/ Joe Shlabotnik)

6. Čiernobiele balenie

V Číne je čiernobiele balenie využívané najmä pri pohreboch. Darčekom zabaleným v čiernej a bielej by ste rozhodne nikomu radosť neurobili. Ak chcete darček zabaliť správne využívajte najmä červenú farbu. Tá v čínskej kultúre predstavuje šťastie a je veľmi obľúbenou.

7. Náhrdelníky, kravaty, opasky alebo hrebene

Všetky vymenované veci sú v Číne symbolom intímností. V prípade, že sa niektorú rozhodnete darovať naznačujete, že máte s danou osobou intímny vzťah.

Opasky a kravaty sú považované za intímne (zdroj obrázku: canva.com)
Opasky a kravaty sú považované za intímne (zdroj obrázku: canva.com)

8. Sviečky

Vždy keď neviete aký darček kúpiť poteší vonná sviečka. Je skvelou dekoráciou a v našich domácnostiach ich pálime veľmi často. To však neplatí pre Čínu. Tam zapaľovanie sviečok pripomína spomienku na zosnulých. Preto by ste rozhodne nikomu nemali darovať sviečku ako darček.

9. Dáždnik

Dáždnik znie v čínštine ako rozchod. Preto ak sa ho rozhodnete niekomu darovať môže to znamenať, že sa váš vzťah chystáte ukončiť. Vyhnite sa preto darovaniu tohto darčeku.

Dáždnik rozhodne nikomu nedávajte (zdroj obrázku: flickr/ DLG Images)
Dáždnik rozhodne nikomu nedávajte (zdroj obrázku: flickr/ DLG Images)

10. Číslo 4

Štvorka predstavuje v Číne smolu a jej výslovnosť pripomína smrť. Vyhnite sa preto dávaniu darčekov s označením číslo štyri. To isté platí aj pre darovanie setov v pároch alebo násobkom štvorky. Ďalšími nevhodnými číslami sú napríklad 73, ktoré znamená pohreb. Číslo 84 predstavuje nehodu a 250 predstavuje hlúposť. 

V prípade, že sa chystáte do Číny a chcete niekoho obdarovať skúste darovať radšej miestne víno alebo cigary. Dobrý darčekom sú aj domáce špeciality, exotická káva alebo čaje. Medzi praktické darčeky patria napríklad kuchynské pomôcky, parfémy, oblečenie, ovocné koše, vitamínové doplnky alebo hračky.  

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button