Cestovanie

Nádherný biely hrad Himedži patrí medzi najslávnejšie a najnavštevovanejšie v Japonsku

Japonsko má nespočetne veľa nádherných miest, ktoré sa v ňom dajú objaviť a preto je veľmi ťažké vybrať len niektoré. V prípade, že by ste sa rozhodli navštíviť bývalé hlavné mesto Kjóto, spojte svoju dovolenku aj s prehliadkou hradu Himedži. Hrad je národným pokladom Japonska a zapísaný je aj v zozname svetového dedičstva UNESCO. Svojou stavbou, majestátnosťou a krásou vám jednoznačne vyrazí dych a vy jeho návštevu určite neoľutujete.

Zaujímavé informácie o hrade 

Hrad Himedži má viac ako 400 rokov, ale nikdy nebol prestavaný a to aj napriek zemetraseniam, vojnám alebo požiarom. Možno práve v pôvodnej podobe hradu je skryté jeho čaro. V Japonsku sa nachádza len dvanásť hradov, ktorých podoba sa za roky nijako nezmenila. Spolu s hradmi Macumoto a Kumamoto tvoria “Tri slávne hrady”, ktoré by mal každý japonec aspoň raz za život vidieť. Celý hrad bol dokončený v roku 1609 a skladá sa z viac ako 80 budov, ktoré sú prepojené bránami a kľukatými chodníkmi. 

Väčšina hradu je bielej farby (zdroj obrázku: canva.com)
Väčšina hradu je bielej farby (zdroj obrázku: canva.com)

Čo by ste mali vedieť pred návštevou? 

Vstup do hradu je zadarmo až do tretieho predhradia známeho ako Sannomaru, od ktorého sa predávajú lístky. Toto miesto je obľúbené najmä u fotografov, pretože sa tu dá nádherne zachytiť nielen hrad, ale aj krásne záhrady. Nachádzajú sa tu krásne čerešňové stromy, ktoré rozkvitajú v priebehu apríla. Práve počas neho a taktiež Zlatého týždňa a letných prázdnin sa vám môže stať, že tu natrafíte na veľký počet ľudí.   

Väčšina ľudí využíva na vstup bránu Otemon cez ktorú sa dostanú k spomínanému predhradiu Sannomaru. Brána Hishi potom označuje vchod do platenej oblasti. Od brány Hishi začína veľmi zaujímavý labyrint ciest, ktorý patril k najdôležitejším ochranným prvkom hradu Himedži a vedie až k hlavnej veži. Točí sa v tvare špirály, tak aby v prípade útoku vystavoval nepriateľov neustálej paľbe obrancov. Nechýbali ani slepé uličky, ktoré mali nepriateľov zmiasť. Našťastie sa tento systém nikdy nepodarilo overiť v praxi, pretože hrad Himedži nebol nikdy napadnutý. 

Hrad tvorí niekoľko častí a súčasťou sú aj nádherné záhrady (zdroj obrázku: canva.com)
Hrad tvorí niekoľko častí a súčasťou sú aj nádherné záhrady (zdroj obrázku: canva.com)

Srdcom komplexu je hlavný hrad, ktorý tvoria krídlové budovy. Na najvyššom poschodí hradu sa nachádza malá svätyňa, ktorá návštevníkom ponúka nádherné výhľady. Zo svätyne je možné obdivovať aj strešné ozdoby v tvare ryby, o ktorých sa predpokladá, že chránia hrad pred spálením. 

Častou súčasťou návštevy hradu je aj prehliadka záhrad Koko-en. Tie boli postavené v roku 1992 a ponúkajú nádherné výhľady na celý komplex hradu. Vstup do záhrad sa platí zvlášť, ale návšteva je odporúčaná všetkými desiatimi. 

Čo robiť v okolí? 

Ako sme spomínali vyššie, hrad Himedži sa nachádza neďaleko mesta Kjóto a tak je možné spojiť si jeho návštevu s týmto mestom. Cesta známym vlakom Shinkansen trvá približne 45 minút a vy tak okrem objavenia nového krásneho miesta budete mať možnosť vyskúšať si aj nezabudnuteľnú jazdu vlakom. 

V blízkosti hradu sa nachádza aj zaujímavý komplex budov Shoshazan Engyoji, ktorý leží na vrchole hory Shosha. Známy je aj vďaka filmu Posledný samuraj, pretože tu boli natáčané niektoré scény. Na vrchol hory sa dá vyviesť lanovkou alebo si cestu vyšlapať pešo. Okrem toho sa v blízkosti nachádza aj Múzeum prefektúry Hyogo a tak ak vám ostane viac času, môžete ho stráviť práve tu. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button