PikoškyTech

Hrali ste hru Super Mario? Tento rok oslávila 36 rokov!

Hra Super Mario je všeobecne uznávaná, ako jedna z najúspešnejších videohier na svete. Jej história siaha až do roku 1985, kedy ju navrhli japonský dizajnéri Shigeru Mijamoto a Takaši Tezuku. O zvukové efekty sa postaral Kodži Kondo. Hru predstavila spoločnosť Nintendo 13. septembra 1985 v Japonsku. V tom istom roku bola hra predstavená aj v Amerike a o dva roky neskôr jej čaro spoznala aj Európa. Čo by ste mali o hre Super Mario vedieť?

Pointa hry Super Mario 

Celá hra je rozdelená do 8 svetov, ktoré sú vždy zložené zo 4 levelov. Tie majú 4 graficky odlišné scenéria, ktoré sa striedajú. Úlohou hráča je s Mariom prejsť každý level, vyhnúť sa nebezpečným prekážkam a nepriateľom, zbierať mince a bonusové predmety, ktoré dodajú Super Mariovi rôzne schopnosti. 

Príbeh hry je vsadený do sveta hubového kráľovstva, ktoré bolo napadnuté armádou korytnačiek. Tie ovláda zlý drak Bowser, ktorý uniesol princeznú Peach. Cieľom hry je bezpečný prechod cez nebezpečné nástrahy, poraziť zlého draka Bowsera a zachrániť princeznú Peach. 

Hra Super Mario bola vyvinutá aj pre dvoch hráčov. V tomto prípade, zachraňuje princeznú nielen opravár Mario, ale aj Luigi. Tí sa však v hraní hry musia striedať a tak sa hráči musia dohodnúť, kto prejde aký level. 

Hra sa stále teší veľkej obľube a dostupná je aj pre najnovšie vydania herných zariadení (zdroj obrázku: canva.com)
Hra sa stále teší veľkej obľube a dostupná je aj pre najnovšie vydania herných zariadení (zdroj obrázku: canva.com)

Zaujímavosti o postavičke Super Mario 

Pôvodne mal byť Super Mario tesárom, ale tvorcovia sa rozhodli zmeniť mu povolanie. Inšpiráciou sa pre nich stal New York, ktorý má inšpiratívne podzemie s množstvom trubiek, ktoré sa rozhodli v hre využiť. 

Aj kostým Super Maria bol pôvodne vo vymenených farbách. Tradičná modrá kombinéza mala byť červená a košeľa modrá, nakoniec sa to však tvorcovia rozhodli zmeniť. 

Pri tvorbe hry bojovali tvorcovia aj s viacerými technickými obmedzeniami, ktoré im realizáciu hlavnej postavy mierne komplikovali. Napríklad čiapku má Super Mario na hlave preto, lebo bolo príliš ťažké navrhnúť realistické vlasy v tak malom rozlíšení. Fúzy mu zase naopak zakrývajú ústa, ktoré by pravdepodobne ani neboli vidieť. 

Super Mario a Luigi (zdroj obrázku: canva.com)
Super Mario a Luigi (zdroj obrázku: canva.com)

Super Mario vo filmovom priemysle 

Úspech hry si okamžite všimli aj filmový tvorcovia, ktorí sa rozhodli na námet videohry natočiť film. Ten bol distribuovaný v roku 1993 s názvom Super Mario Bros. Hlavných úloh sa zhostili Bob Hoskins, Dennis Hopper a John Leguizamo. Film nemal príliš veľký úspech a sám tvorca hry Shigeru Miyamoto skonštatoval, že sa film až príliš snažil podobať videohre. V roku 2022 má Miyamoto predstaviť svoj vlastný film o Super Mariovi. 

Ukážu filmu z roku 1993 si môžete pozrieť tu: 

Po vydaní vyššie spomínaného filmu boli na tému Super Mario nakrútené aj dva pornofilmy, ktorých názvy sú Super Hornio Brothers a Super Hornio Brothers II. Práva k obom filmom získala spoločnosť Nintendo, ktorá sa postarala o to, aby podobné filmy ďalej nevznikali. 

Vyskúšajte si jazdu ako Super Mario 

V Japonsku je Super Mario veľkou pýchou, vďaka čomu tam môžete nakúpiť rôzne zaujímavé suveníry s touto tematikou. Vyskúšať si tiež môžete zajazdiť na motokáre, pričom vám nesmie chýbať oblek Super Maria alebo jeho brata Luigiho. 

Netradičnú atrakciu nájdete v Tokiu, kde sa nachádza spoločnosť, ktorá vám umožní jazdu v reálnej premávke ulíc Tokia. Kým ostatní bude sedieť vo svojich autách, vy si vychutnáte jazdu na motokáre ako pravý Super Mario. Rozhodne ide o zážitok, na ktorý sa nezabúda. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button