Šport

Súčasný najlepší krasokorčuliar pochádza z Japonska

Mladý muž menom Yuzuru Hanyu je považovaný za najlepšieho krasokorčuliara nielen súčasnosti, ale aj v histórií. Svojimi jedinečnými výkonmi prekvapil svet. Jeho dokonalé technické prevedenie, skvelý umelecký prejav a široká škála prvkov mu zabezpečili veľa cenných kovov. Čo všetko sa mu zatiaľ podarilo dosiahnuť?

Prečo sa rozhodol pre krasokorčuľovanie? 

Yuzuru Hanyu sa venuje krasokorčuľovaniu od svojich štyroch rokov. Neskôr v televízií sledoval medializovaný duel medzi ruskými krasokorčuliarmi Alekseyom Yagudinom a Jevgenom Pluščenkom na OH v roku 2002 a tento šport si zamiloval. Začal sa mu venovať ešte viac profesionálne a sám sa začal prirovnávať k Pluščenkovi a američanovi Johnymu Weirovi. Jeho príbeh sa stále zatiaľ ešte len píše, pretože mladý 26 ročný krasokorčuliar ešte svetu stále nepredviedol všetko.  

Ukážka vystúpenia z roku 2014:

Ocenenia

Prvým veľkým ocenením bolo víťazstvo na Majstrovstvách sveta juniorov v roku 2010. Po tomto úspechu na seba upriamil pozornosť a začal zbierať jedno ocenenie za druhým. Stal sa dvojnásobným víťazom juniorského finále ISU Grand Prix (2009, 2010) a je tiež päťnásobným majstrom Japonska (2012-2015,2020). Okrem toho je dvojnásobným majstrom sveta (2014, 2017) vďaka čomu sa mu podarilo precestovať až štyri kontinenty, na ktorých získal svoje víťazstvá. Medaily má z ďalších piatich Majstrovstiev sveta, ktorými sú bronz (2012, 2021) a striebro (2015, 2016 a 2019). Najväčším úspechom sú dve zlaté olympijské medaily zo Soči (2014) a z Pjongčangu (2018). 

Yuzuru Hanyu je prvým ázijským krasokorčuliarom, ktorý získal olympijské zlato v súťaži jednotlivcov. Už v devätnástich rokoch sa mu podarilo získať olympijské zlato, čím sa stal najmladším krasokorčuliarom, ktorému sa to podarilo. Je zároveň prvým mužským krasokorčuliarom, ktorému sa podarilo dvakrát vyhrať olympijské hry od čias Dicka Buttona. V roku 2016 ako prvý krasokorčuliar skočil štvoritý rittberger. Okrem toho je prvým krasokorčuliarom z Ázie, ktorý má najviac víťazstiev z Majstrovstiev sveta. 

Najkrajšie momenty jeho doterajšej kariéry: 

V čom spočíva jeho úspech? 

Úspech väčšiny športovcov spočíva najmä v dlhoročnom tréningu, obete a drine, ktorú museli svojej kariére priniesť. Yuzuru Hanyu nie je výnimkou, ale aj napriek tomu dokázal predbehnúť svojich súperov. Jeho výkony často prekračujú rodové hranice začlenením elegantných, dramatických a emotívnych tanečných choreografií, ktoré sú viac oceňované v ženskom krasokorčuľovaní. Jeho silnou stránkou sú zdatné skoky, ktoré sú nabité komplikovanými otočeniami a rotáciami. Práve vďaka jeho flexibilite mu nerobia problémy pohyby, ktoré sú viac viditeľné u ženských pretekárok, pretože sa mužom horšie vykonávajú. 

Ukážka z vystúpenia na svetovom šampionáte: 

Aká je jeho budúcnosť? 

V súčasnosti stále pilne trénuje a jeho účasť sa očakáva aj na olympiáde v Pekingu v roku 2022. Súboj s jeho najväčším rivalom a trojnásobným majstrom sveta Nathanom Chenom z Ameriky je jedným z najočakávanejších udalostí. Najbližšie ho čaká Grand Prix na turnaji NHK Trophy v novembri a tiež ruský pohár v Soči. Pandemické opatrenia sa v Ázii pomaly uvoľňujú a tak je možné, že sa mu za tento rok podarí zúčastniť viacerých podujatí.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button