BiznisAktuálneTech

10 vecí, ktoré ste nevedeli o Samsungu

K eď sa povie Samsung, väčšina ľudí si túto značku spojí s elektronikou. Jeden z najväčších predajcov mobilných telefónov a televízií na svete sa však nezaoberá len výrobou týchto zariadení. Za svoju viac ako 80-ročnú históriu vytvorili všestrannú spoločnosť, ktorá sa nebojí pustiť ho hocijakej činnosti. Pripravili sme si pre vás 10 vecí, ktoré ste určite nevedeli.

Samsung začínal ako obchodík s rezancami

Je ťažké si predstaviť, že by sa svetový gigant ako Samsung zaoberal niečím takým, ako sú potraviny. Musíme sa však pozrieť do roku 1938, kedy vznikol ako malý lokálny obchod. Podnikavý duch sa v zakladateľoch nezaprel a postupne pribudli ďalšie činnosti. Napriek tomu, svojej najúspešnejšej činnosti – výrobe elektroniky, sa začali venovať až o 32 rokov neskôr v roku 1938.   

Názov Samsung ho predurčuje k úspechu

Slovo „samsung“ by sa dalo z kórejčiny voľne preložiť ako tri hviezdy. Zakladateľ tejto spoločnosti Lee Byung-chul od začiatku veril, že bude rovnako večná a žiarivá, ako sú hviezdy. 

Staršie logo Samsungu (Zdroj obrázku - Wikimedia Commons / Toshio Yamaguchi)

Staršie logo Samsungu (Zdroj obrázku – Wikimedia Commons / Toshio Yamaguchi)

Samsung sa inšpiruje vesmírom

Práve tri hviezdy boli súčasťou loga až do jeho zmeny pred niekoľkými rokmi. Vesmírnej tematiky sa nevzdali ani potom a ich ďalšie logo symbolizuje galaxiu. Začiatočné a koncové písmeno z galaxie jemne vybočujú, čo má značiť výnimočnosť firmy. Vesmír sa však netýka len loga, ale aj marketingu, reklám či pozadí smartfónov. A spomeňte si, ako sa volá ich najúspešnejšia rada telefónov. Áno, podľa galaxie.

Staviteľská divízia vybudovala Burj Khalifu

Ako je možné, že výrobca elektroniky bol hlavným staviteľom najvyššieho mrakodrapu na svete? Jednoducho, Samsung má aj niekoľko divízií v iných odboroch. A medzi nimi, aj staviteľskú. Okrem najvyššej budovy sveta sa Samsung môže popýšiť výstavbou takých významných budov ako Taipei 101 v Taiwane, Petronas Towers v Kuala Lumpure, či kórejské medzinárodné letisko Incheon. Staviteľská divízia Samsungu stavia aj cesty, metro, tunely, mosty či priehrady. 

Samsung bol staviteľom Burj Khalify v Dubaji
Samsung bol staviteľom Burj Khalify v Dubaji (Zdroj obrázku – Flickr / Peter Myers)

Samsung zamestnáva viac ľudí ako konkurencia 

Pre Samsung pracuje celosvetovo enormné množstvo ľudí. V minulom roku sa titulom zamestnanec Samsungu mohlo popýšiť až 287 tisíc ľudí. Pre porovnanie, v Apple zamestnáva 147 tisíc, Microsoft 166 tisíc, Google 135 tisíc a Xiaomi len niečo vyše 18 tisíc ľudí. 

Samsung má vlastné „mesto“ – svoju centrálu

Centrála s názvom Samsung Digital City sídli 15 kilometrov južne od Soulu a tvorí malé mestečko. Teda, nie úplne, ale svojou rozlohou by kľudne mohla. Leží na 389 akroch pôdy a pracuje v nej viac ako 30 000 zamestnancov. Je centrom hlavných „mozgov“ firmy, práve tu sa rodia a testujú nové nápady na produkty. Nepozostáva len z kancelárskych budov, ale v komplexe nájdete zdravotné stredisko, hotel, vlastnú autobusovú stanicu či heliport. 

Centrála Samsungu tvorí vlastné mesto
Centrála Samsungu tvorí vlastné mesto (Zdroj obrázku – reprofoto Youtube / Tech Vision)

Audio sa testuje v tichej komore 

V centrále sa tiež nachádza miestnosť, ktorá je dokonale odhlučnená. V tichej komore sú eliminované všetky zvuky a elektromagnetické žiarenie. Počuli by ste v nej všetko, možno aj vlastné myšlienky. Slúži, ako inak, na testovanie audia v rôznych zariadeniach. 

Zvonenie si nahrávajú vo vlastnom hudobnom štúdiu

Pri potulkách po centrále by ste natrafili aj na hudobné štúdio. Táto hudobná miestnosť je vybavená tak, že by sa ani veľké nahrávacie spoločnosti nemuseli hanbiť. Zahrali by ste si v nej na niekoľkých hudobných nástrojoch, ktoré sa využívajú hlavne na tvorbu zvonení, zvučiek a iných hudobných elementov. 

Samsung patrí medzi najväčších staviteľov lodí na svete

Táto juhokórejská spoločnosť figuruje v prvej desiatke najväčších staviteľov lodí na svete. Zo známych mien ho predbehol napríklad Hyundai. Áno, aj táto firma venuje aj inej činnosti ako bežne poznáme. Samsung vyrába lode približne rovnako dlho ako elektroniku.

Komponenty vyrobené Samsungom využíva aj konkurencia

Napriek konkurenčným bojom a niekoľkým súdnym procesom sa konkurenti nezaobídu bez Samsungu. Samsung je výrobcom napríklad polovodičov, procesorov či pamäťových čipov pre smartfóny. Komponenty dodáva aj takému konkurentovi ako je Apple. Až 90% OLED displejov na Iphonoch je práve od Samsungu.   

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button