KultúraPikošky

Populárne plemená mačiek, ktorých domovom bola kedysi Ázia

Mačky sú bezpochyby obľúbené domáce zvieratá. Ľudia ich majú radi pre ich nezávislosť, samostatnosť, ale aj pre ich vtipné správanie. Tieto malé šelmičky však uznávali už staroveké civilizácie a pre mnohé z nich boli posvätné. Mnohé z dnes preferovaných plemien pochádzajú práve z územia Ázie, kde ich taktiež doteraz uznávajú.

Siamské mačky

Sú známe svojou nápadnou trojfarebnou srsťou a jasnými modrými očami, vďaka čomu sú dnes jedným z najobľúbenejších plemien mačiek na svete. Zároveň sú považované za jedno z najstarších plemien pochádzajúcich z Ázie. Korene majú v Thajsku (nazývanom aj Siam) a kedysi patrili do kráľovských rodín. Mohli ich teda vlastniť iba králi a ďalší členovia kráľovskej rodiny. O stovky rokov neskôr, v roku 1880, siamský kráľ obdaroval anglického generálneho konzula a venoval mu niekoľko siamských mačiek. Keď sa vrátil do Anglicka so svojimi novými domácimi miláčikmi, ich popularita vzrástla, vďaka čomu sa siamské plemeno stalo veľmi vyhľadávaným.

Siamské mačky (zdroj obrázku: canva.com)
Siamské mačky (zdroj obrázku: canva.com)

Barmské mačky

Barmské mačky, ktoré pochádzajú z Barmy (v súčasnosti známej ako Mjanmarsko) sa považovali za posvätné v chrámoch a kláštoroch po celej krajine. Jedna mačka sa však považuje za „zakladateľskú matku“ plemena. Mačka menom Wong Mau bola námorníkom v 30. rokoch 20. storočia prevezená z Barmy do USA a darovaná doktorovi Josephovi G. Thompsonovi v San Franciscu. Tam začal doktor Thompson šľachtiteľský program, ktorý propagoval barmské plemeno po celej krajine.

Orientálne Barmské mačky (zdroj obrázku: canva.com)
Barmské mačky (zdroj obrázku: canva.com)

Orientálne krátkosrsté mačky

Orientálne krátkosrsté mačky sú súčasťou rodiny siamských mačiek – spolu so siamskými, balijskými a orientálnymi dlhosrstými mačkami. V podstate sú ale výsledkom kríženia niekoľkých plemien. Počas druhej svetovej vojny populácia domácich mačiek bohužiaľ ubúdala. Ľudia však chceli pomôcť ich populácii a začali plemená siamských mačiek krížiť napríklad s ruskými modrými a abesínskymi.

Orientálne krátkosrsté mačky (zdroj obrázku: canva.com)
Orientálne krátkosrsté mačky (zdroj obrázku: canva.com)

Perzské mačky

Perzské mačky sú pravdepodobne najznámejšie pre ich očarujúci vzhľad a dlhú hodvábnu srsť. Vďaka svojej kráse sa spolu s ich milým a pokojným správaním v skutočnosti stali jedným z najobľúbenejších plemien mačiek v Spojených štátoch amerických. Aj keď je ich pozadie trochu nejasné, všeobecne sa tvrdí, že perzské mačky pochádzajú z Perzie (dnešný Irán) alebo Turecka a niekedy v priebehu 16. storočia sa dostali do Európy počas križiackych výprav. Tam sa stali neuveriteľne populárnymi medzi šľachtou, vrátane kráľovnej Viktórie.

Perzské mačky (zdroj obrázku: canva.com)
Perzské mačky (zdroj obrázku: canva.com)

Bengálske mačky

Hoci sú bengálske mačky pomerne novým plemenom, ich pôvod súvisí s Áziou. Bengálske mačky sú výsledkom chovu ázijskej leopardej mačky s domácimi mačkami, ako sú abesínske alebo americké krátkosrsté mačky. Toto plemeno vytvoril Jean Sudgen Mills v 70. rokoch a bolo vyšľachtené tak, aby sa zachovala osobnosť domácej mačky, no zároveň aj exotický vzhľad tej divokej.

Bengálska mačka (zdroj obrázku: canva.com)
Bengálska mačka (zdroj obrázku: canva.com)

Japonské bobtail

Skrátený chvost japonských bobtail mačiek, často označovaný ako „pom“ (čiže „brmbolec), je najvýraznejšou charakteristikou tohto plemena. V dôsledku prirodzene sa vyskytujúcej genetickej mutácie môže byť skrátený chvost rovný, ohnutý alebo zauzlený. Okrem zaujímavého vzhľadu majú japonské bobtaily aj fascinujúcu históriu, ktorá podľa mnohých siaha až 1000 rokov dozadu. Zatiaľ čo niektorí veria, že japonský bobtail pochádza z Číny alebo Kórey, iní sa domnievajú, že toto plemeno bolo prvýkrát predstavené v Japonsku budhistickými mníchmi, ktorí pomocou mačiek chránili zvitky pred hlodavcami. Bez ohľadu na ich skutočný pôvod história ukazuje, že japonské bobtaily sa používali na lov hlodavcov, ktoré ohrozovali japonský obchod s hodvábom v roku 1602. Počas tejto doby bolo nezákonné vlastniť bobtail ako domáce zviera, ale neskôr sa stali aj domácimi miláčikmi.

Japonské bobtail (zdroj obrázku: canva.com)
Japonské bobtail (zdroj obrázku: canva.com)

Korat

Korat je jedno z najvzácnejších plemien mačiek. Pôvod má v Thajsku a už staroveké artefakty z 13. storočia ukazujú prvé zmienky o Koratoch. Prvýkrát boli privezení do Európy v 19. rokoch 20. storočia, kde sa vďaka svojej modrej srsti a celkovému siamskému vzhľadu stali známymi ako „modré siamské“.

Mačka Korat (zdroj obrázku: canva.com)
Mačka Korat (zdroj obrázku: canva.com)

Turecké angory

Turecká angora je prirodzene sa vyskytujúce plemeno, pri ktorom sa predpokladá, že pochádza z Turecka z 15. storočia. Niektoré teórie pôvodu hovoria, že turecká angora je výsledkom genetickej mutácie africkej divej mačky, zatiaľ čo iné veria, že ich dlhá, hodvábna srsť sa vyvinula ako ochrana pred drsným, zasneženým podnebím v Ankare (predtým Angora).

Turecká anTurecká angora (zdroj obrázku: canva.com)
Turecká angora (zdroj obrázku: canva.com)

Jedna legenda však naznačuje, že turecké Angory sa vyvinuli ešte skôr ako v 15. storočí. Hovorí sa, že Mohammad (zakladateľ islamskej viery) si kedysi odrezal rukáv zo svojho rúcha, aby nerušil tureckú angoru, ktorá na ňom spala.

Dragon Li

Dragon Li (zdroj obrázku: canva.com)
Dragon Li (zdroj obrázku: canva.com)

Známe sú aj ako Li Hua Mao, čo v čínštine znamená doslova  „líščia kvetinová mačka“. Ide o prirodzene sa vyskytujúce plemeno, ktoré existovalo vo voľnej prírode po celé storočia. Mnohí veria, že Dragon Li sa vyvinuli z čínskej horskej mačky a časom sa udomácnili. Aj preto sú neoficiálne považované za národné mačky Číny a zriedka ich vidieť mimo ich pôvodnej krajiny.

Veronika Hubinská

Mám 23 rokov, študujem žurnalistiku a okrem ázijskej kultúry sa zaujímam aj o ekológiu či zdravý životný štýl. Rada cestujem, počúvam dobrú hudbu, venujem sa literatúre a písaniu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button