Cestovanie

Prečo by ste mali navštíviť Laos? Poznáme niekoľko dôvodov!

Jediná vnútrozemská krajina juhovýchodnej Ázie skrýva množstvo krás. Mnohými ľuďmi je Laos prehliadaný kvôli populárnejším susedom, a to najmä Čínou, Vietnamom, Thajskom a Kambodžou. Tí, ktorí však Laos navštívili sa zhodnú, že určite stojí za povšimnutie. Kedy je vhodné Laos navštíviť, a ktoré miesta by ste mali vidieť?

Základné informácie

Laos (zdroj obrázku canva.com)
Laos (zdroj obrázku canva.com)

Oficiálny názov krajiny je Laoská ľudovodemokratická republika, ktorej hlavným mestom je Vientiane. Úradným jazykom je laoština, ale dohovoríte sa tu aj po francúzsky, či anglicky. Celá krajina sa delí na severnú, strednú a južnú oblasť. Súčasťou Laosu je aj riečne súostrovie Si Phan Don, ktoré tvoria tisíce malých ostrovov. 

Skvelou cestou, ako vidieť čo najviac z krajiny a zároveň si užiť nezabudnuteľný zážitok je cestovať po Laose loďou. Práve lode sú obľúbeným dopravným prostriedkom turistov, vďaka ktorému môžete spoznať množstvo nádherných miest. Počas obdobia sucha však plavby nie sú možné, a tak sa Laos najviac odporúča navštíviť v novembri až februári. 

Víťazný oblúk vo Vientiane (zdroj obrázku: canva.com)
Víťazný oblúk vo Vientiane (zdroj obrázku: canva.com)

Čo navštíviť v Laose? 

Prehliadku Laosu môžete začať v hlavnom meste Vientiane. Z rôznych pamiatok sa môžete dozvedieť veľa o histórií krajiny a neunikne vám ani rôznorodá kultúra. Medzi najviac navštevované miesta môžeme zaradiť chrámy Wat Si Saket a Wat Phra Keo, pamätník Patuxay a Buddha Park. Odporúčanou je aj návšteva nočného alebo ranného trhu pod holým nebom, na ktorom si môžete kúpiť suveníry alebo ochutnať domáce špeciality. 

Wat Phu (zdroj obrázku: canva.com)
Wat Phu (zdroj obrázku: canva.com)

Do zoznamu svetového dedičstva UNESCO je zapísaný aj chrám Wat Phu. Ide o jedno z najstarších bohoslužobných miest v Laose, ktoré sa nachádza na úpätí svätej hory Phu Kao. Na prvý pohľad vás zaujme najmä jeho architektúra a okolie, v ktorom môžete nájsť niekoľko menších menej známych chrámov. 

Laos je medzi turistami obľúbený najmä kvôli svojej nádhernej prírode. Prírodných krás nájdete v Laose neuveriteľné množstvo a je ťažké vybrať, ktoré počas dovolenky navštíviť. Obľúbeným je napríklad návšteva vodopádov. V Laose sa nachádza najväčší vodopád juhovýchodnej Ázie – Pha Pheng, známy tiež ako vodopád Khone. Nádherné kaskádové vodopády pozdĺž rieky Mekong vytvárajú úchvatný pohľad. 

Vodopád Kuang Si (zdroj obrázku: canva.com)
Vodopád Kuang Si (zdroj obrázku: canva.com)

Jedným z najnavštevovanejších miest je prírodný vodopád Kuang Si v Luang Prabang. Rozdelený je na tri úrovne a padá z výšky približne 50 metrov. Pod vodopádom sa nachádza niekoľko malých prírodných jazier, v ktorých sa môžu návštevníci kúpať. Len neďaleko sa nachádzajú prírodné jaskyne Pak Ou, ktoré ponúkajú pekné výhľady na rieku Mekong. 

Jaskyne Kong Lor (zdroj obrázku: canva.com)
Jaskyne Kong Lor (zdroj obrázku: canva.com)

V národnej chránenej oblasti Phou Hin Boun sa nachádzajú jaskyne Kong Lor. Výnimočnosť im dodáva riečny systém o dĺžke 7,4 kilometra, ktorým sú jednotlivé jaskyne prepojené. Najviac si jaskyne užijete z vyhliadkovej lode v spoločnosti sprievodcu. 

Elephant Village Sanctuary (zdroj obrázku: canva.com)
Elephant Village Sanctuary (zdroj obrázku: canva.com)

Nezabudnuteľným zážitkom je aj návšteva Elephant Village Sanctuary v Luang Prabang. Ide o sloniu dedinu, ktorá je venovaná rehabilitácií a ochrane ázijských slonov. Návštevníci majú možnosť dozvedieť sa množstvo informácií o záchrane slonov, vyskúšať si starostlivosť a kúpanie, či naučiť sa na nich jazdiť. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button