KultúraCestovaniePikošky

Pocta domácim zvieratám: Tumpek Kandang – Balijský sviatok lásky a úcty

Tumpek Kandang je sviatkom, ktorý zdôrazňuje dôležitosť a úctu k domácim zvieratám v balijskej kultúre. Je to čas, kedy sa ľudia spájajú, vyjadrujú svoju lásku a starostlivosť voči zvieracím spoločníkom a uctievajú boha zvierat, aby priniesli požehnanie a blahobyt do svojich domovov. Zistite viac informácií o priebehu osláv a význame sviatku Tumpek Kandang.

Základné informácie o Tumpek Kandang 

Tumpek Kandang je významným dňom, kedy balíjski obyvatelia uctievajú Sang Hyang Rare-Angon, boha zvierat. Názov sviatku je odvodený z dvoch slov – „Tumpek“, čo znamená sobota, a „Kandang“, čo v balijskom jazyku označuje domáce zvieratá, ako sú kravy, ošípané, sliepky, kačice, psy a vtáky, ktoré majú svoj význam v balijskej kultúre.

Tumpek Kandang je významným sviatkom pre balijských ľudí, ktorí prejavujú svoju úctu a vďaku voči svojim zvieracím spoločníkom. Na Bali veria, že zvieratá majú duchovný význam a sú dôležitými členmi rodiny a spoločenstva. Počas tohto sviatku sa majitelia domácich zvierat obracajú na duchovných lídrov, aby vykonali rôzne rituály a obetné ceremónie, ktoré majú priniesť požehnanie a ochranu pre ich zvieratá.

V Balijskej kultúre majú zvieratá duchovný význam (zdroj obrázku: canva.com)
V Balijskej kultúre majú zvieratá duchovný význam (zdroj obrázku: canva.com)

Balijskí obyvatelia sa snažia o dobré blaho svojich zvierat prostredníctvom správnej starostlivosti, kŕmenia, ošetrovania a poskytovania im dôstojných podmienok pre život. Tumpek Kandang je príležitosťou na pripomenutie si dôležitosti týchto zvierat v ich každodennom živote a vďačnosti za ich prítomnosť a prínos.

Sviatok zvierat má pre domácich obyvateľov veľký význam 

Tumpek Kandang má hlboký význam pre balijských obyvateľov. Okrem prejavov lásky a starostlivosti k zvieratám, je to aj príležitosť na reflexiu a vedomé pripomenutie si dôležitosti vzájomnej závislosti medzi ľuďmi a zvieratami. Je to čas, kedy si ľudia uvedomujú, že ich dobrota a starostlivosť voči zvieratám prispievajú k ich vlastnému duševnému a duchovnému blahobytu.

Ako prebiehajú oslavy? 

Sviatok Tumpek Kandang je spojený s tradičnými obyčajmi a zvykmi. Majitelia zvierat sa snažia ozdobiť svojich miláčikov farebnými šatkami, kvetmi a ozdobami. Taktiež im ponúkajú špeciálne obedy a pochúťky, aby vyjadrili svoju lásku a vďaku. 

Čítajte tiež: Plánujete dovolenku na Bali? Navštívte mesto Ubud

Duchovní lídri vedú obetné ceremónie a vykonávajú modlitby, aby priniesli požehnanie a ochranu pre zvieratá. Verí sa, že tieto aktivity upevňujú väzby medzi ľuďmi a ich zvieracími spoločníkmi a prispievajú k harmonickému a plodnému spolunažívaniu. Sviatok sa často spája s hudbou, tancom a oslavou, kedy ľudia zdieľajú svoje radosti a zážitky zo svojich zvierat.

V prípade, že by ste sa chceli týchto osláv zúčastniť aj vy, v roku 2023 sú naplánované na 21. októbra. Oslavy prebiehajú na celom ostrove Bali a môžete sa ich zúčastniť zadarmo. 

 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button