Cestovanie

Čo všetko sa dá robiť na Bali?

Nádherný ostrov Bali sa nachádza v strede Indonézie a mnohými je prezývaný ako “Ostrov bohov”. Za posledné roky sa stal vyhľadávaným turistickým miestom a považovaný je za jedno z najkrajších miest na zemi. Vďaka rozmachu turizmu sú tu vystavané nádherné hotelové rezorty, reštaurácie, bary a každoročne pribúdajú mnohé aktivity na využitie voľného času. Čo teda ostrov Bali ponúka svojim návštevníkom okrem kúpania a vylihovania na pláži?

Skvelé tipy pre milovníkov vody 

Už len kúpať sa v mori na Bali je veľkým zážitkom. Existuje však veľa ďalších možností, ktoré súvisia s vodou a dajú sa tu robiť. Jednou z možností je napríklad vyskúšanie si rôznych adrenalínových športov. Skvelým miestom pre skúšku je Tanjung Benoa, kde sa dá skúsiť napríklad jazda na jetpacku. Ten umožňuje záujemcom vyletieť z vody až do výšky 10 metrov a priblížiť sa tak lietaniu superhrdinov.

Ostrov Tanjung Benoa (zdroj obrázku: canva.com)
Ostrov Tanjung Benoa (zdroj obrázku: canva.com)

Adrenalínovým môže byť aj rafting na rieke Ayung, na ktorej môžete zažiť poriadne divokú jazdu. V prípade, že túžite vyskúšať surfovanie skúste s ním začať na pláži Kuta Beach. Je tu veľa trénerov, ktorí vám so všetkým poradia a ideálne budú jemné vlny, ktoré sú pre túto pláž typické. 

Kuta Beach (zdroj obrázku: canva.com)
Kuta Beach (zdroj obrázku: canva.com)

Ostrov Bali je obľúbený aj kvôli bohatým možnostiam potápania. V prípade, že túžite po netradičnom zážitku a objaviť morský svet pod hladinou, určite využite jednu z početných ponúk miestnych agentúr. Medzi populárne miesta na potápanie patrí napríklad Padang Bai, ktoré sa nachádza na východe Bali.

Padang Bai (zdroj obrázku: canva.com)
Padang Bai (zdroj obrázku: canva.com)

Záujemcovia majú možnosť vidieť trpasličie morské koníky, korytnačky, koralové záhrady alebo žraloky. Skvelou voľbou pre potápanie je aj Amed alebo Tulamben, kde môžete vyskúšať takzvané vrakové potápanie. 

Objavte krásne chrámy 

Na ostrove Bali sa nachádza množstvo krásnych chrámov, ktoré sú zasvätené rôznym bohom. Zaujímavým je napríklad chrám Ulun Danu, ktorý leží na okraji jazera Baratan v meste Bedugul. Zasvätený je bohyni jazera a patrí k najpokojnejším miestam na ostrove. 

Chrám Pura Ulun Danu (zdroj obrázku: canva.com)
Chrám Pura Ulun Danu (zdroj obrázku: canva.com)

Vďaka nádhernému západu slnka je často vyhľadávaný aj chrám Tanah Lot. Ide o hinduistický chrám, ktorého fotky pravidelne zásobujú sociálne siete. Nachádza sa na vrchole malebného skalného útvaru, ktorý sa oddelil od pevniny a po prílive je skala úplne obklopená vodou. 

Tanah Lot (zdroj obrázku: canva.com)
Tanah Lot (zdroj obrázku: canva.com)

Medzi ďalšie známe chrámy patrí napríklad Uluwatu, ktorý sa týči na skalnom útese 70 metrov nad morom alebo Pura Besakih, ktorý je prezývaný ako matka všetkých chrámov. 

Objavte menej známe miesta a vyrazte za kultúrou 

Bali je rajom nádherných miest, ktoré by ste mohli objavovať donekonečna. Nedá sa písať o všetkých a tak spomenieme len tie, ktoré sú podľa nás najzaujímavejšie. Ak sa rozhodnete nevylihovať len na pláži, skúste zájsť na výlet do dedinky Celuk v Sukawati. Je známa svojimi striebornými kováčmi, ktorí vyrábajú nádherné šperky. Okrem šperkov tu tiež zoženiete tradičné suveníry a nezabúdajte, že s predavačmi môžete o cenách veselo vyjednávať. V prípade, že vás nezaujme výroba šperkov, môžete navštíviť výrobňu čokolády Pod Chocolate Factory. Indonézia je jedným z najlepších výrobcov kakaa na svete a tak by bola škoda neochutnať, čo z neho dokážu vyrobiť. 

Sopka Batur (zdroj obrázku: canva.com)
Sopka Batur (zdroj obrázku: canva.com)

Jedným z najkrajších zážitkov na Bali je určite sledovanie východu slnka zo sopky Batur. Výstup začína už o 4:00 ráno, ale za veľkolepý pohľad, ktorý sa vám naskytne určite stojí za to si privstať. 

Ubud (zdroj obrázku: canva.com)
Ubud (zdroj obrázku: canva.com)

Ak túžite radšej zažiť trošku ruchu, navštívte mesto Ubud, ktoré je kultúrnym centrom Bali. Nachádza sa medzi nádhernými ryžovými poliami a je plné umeleckých galérií, ktoré zachytávajú vývoj umenia na Bali. V Ubude sa nachádza aj hinduistický chrámový komplex Monkey Forest, v ktorom žije viac ako 500 opíc, pre ktoré je často navštevovaný. V prípade, že milujete nočný život a vyhľadávate párty zamierte do Jalan Legian v Kute. Kým Ubud je kultúrnym centrom Bali, toto mesto je známe ako centrum nočného života na Bali. Nájdete tu množstvo barov, nočných klubov a často sa tu organizujú podujatia so živou hudbou. Nudiť sa tu teda určite nebudete. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button