AktuálneCestovanie

10 miest na Taiwane, ktoré stojí za to navštíviť

Taiwan s rozlohou menšou ako Slovensko sa pýši prírodnými krásami, ktoré u nás nenájdete. Mnohí prírodu na tomto ostrove prirovnávajú ku krásam Nového Zélandu. Taiwan možno ešte stále považovať za relatívne exotickú destináciu a pri jeho návšteve bez ovládania čínskeho jazyka sa môžete veľmi ľahko stratiť a dostať do úsmevných situácií. V článku si predstavíme miesta, ktoré by ste určite nemali vynechať ak sa odhodláte na cestu na Taiwan. 

Pri predstavovaní krás Taiwanu začneme v hlavnom meste ostrova, Taipei, v ktorom sa nachádzajú hneď tri unikáty, ktoré by ste nemali zabudnúť navštíviť.

1. Taipei 101

Taipei 101 je najvyššou budovou na Taiwane. V čase svojho dokončenia v roku 2004 a až do roku 2009 bola táto stavba najvyššou budovou na svete. S výškou viac ako 500 metrov je dominantou mesta Taipei, ktorú nemôžete prehliadnuť. V nútri budovy sa nachádzajú luxusné obchody, reštaurácie a finančné centrum. Najkrajší výhľad na túto budovu získate z hory Elephant Mountain (象山), na ktorú sa dostanete priamo z mesta nenáročnou prechádzkou. 

Mrakodrap Taipei 101 pozná takmer každý
Mrakodrap Taipei 101 pozná takmer každý (Zdroj obrázku: Freepik)

2. National Chiang Kai-shek Memorial Hall

Pamätník legendárneho vodcu Čankajšeka je na Taiwane vyhľadávaným miestom na prechádzky, zhromažďovania a kultúrne akcie rozličných druhov. Areál má výnimočnú atmosféru a zaujímavú architektúru. 

Memoriál Chiang Kai-sheka je obľúbenou pamiatkou na ostrove
Memoriál Chiang Kai-sheka je obľúbenou pamiatkou na ostrove (Zdroj obrázku: Freepik)

3. National Palace Museum

Ak vás zaujíma história a kultúra, určite sa zastavte v National Palace Museum, ktoré patrí medzi najväčšie múzeá na svete. Vystavuje až takmer 700 tisíc artefaktov a mnohé z nich sú staré niekoľko tisícročí. Hodina vám na toto úctyhodné múzeum stačiť určite nebude, preto si na jeho návštevu zarezervujte viac času. 

Múzeum má bohatú zbierku artefaktov
Múzeum má bohatú zbierku artefaktov (Zdroj obrázku: Freepik)

4. Jiufen Old Street

Aj napriek svojmu názvu je Jiufen skôr malým mestečkom ako ulicou. Nájdete ho po cca 1,5 hodinovej ceste z mesta Taipei. Je preto ideálne na jednodňový výlet. Oplatí sa však aj prespať a stráviť v Jiufen viac ako iba pár hodín. Jiufen je povestné ručne vyrábanými produktmi, lampiónmi a bohatým výberom jedál a snackov. Je tiež skvelým miestom na nákup suvenírov, ktoré vašich známych a rodinu rozhodne zaujmú. 

Z Jiufen sa vám nebude chcieť odísť
Z Jiufen sa vám nebude chcieť odísť (Zdroj obrázku: Freepik)

5. Yeliou National Park

Návšteva Yehliou je tiež možná vrámci jednodňového výletu z mesta Taipei. Treba ju však poriadne plánovať, pretože tento geopark za účelom ochrany prírodných krás, ktoré schováva, limituje denný počet účastníkov, ktorí môžu navštíviť park. Pri návšteve parku sme sa cítili ako keby sme sa ocitli na inej planéte. Odporúčame!

Top krásy na Taiwane
V Yehliu nájdete aj túto prírodnú sochu kráľovnej (Zdroj obrázku: Freepik)

6. Taroko National Park

Národný park Taroko ponúka nádherné výhľady na prírodou otesané skalné formácie. Je bohatý na vodopády s neuveriteľne čistou vodou. 

Národný park Taroko je unikátny chrámami, ktoré sú postavené mimo civilizácie
Národný park Taroko je unikátny chrámami, ktoré sú postavené mimo civilizácie (Zdroj obrázku: Freepik)

7. Alishan

Alishan je hornaté územie, ktoré sa tiahne cez 4 dediny a zaberá celkovo 415 kilometrov štvorcových. Ak máte radi turistiku, na Alishan si prídete na svoje. Unikátom sú lesy z cyprusov a všade prítomné machy a paprade. 

Ak váš žalúdok zvládne cestu autobusom k vlakovému nádražiu, máte vyhraté
Ak váš žalúdok zvládne cestu autobusom k vlakovému nádražiu, máte vyhraté (Zdroj obrázku: Freepik)

8. Sun Moon Lake

Sun Moon Lake je po mrakodrape Taipei 101 druhým najznámejším miestom na Taiwane. Sun Moon Lake si môžete užiť priamo z lanovky a v jeho bezprostrednej blízkosti sa nachádza aj tématický park, ktorý sa snaží priblížiť kultúru a život pôvodných obyvateľov tohto ostrova. 

K Sun Moon Lake nie je čo dodávať!
K Sun Moon Lake nie je čo dodávať! (Zdroj obrázku: Freepik)

9. Dragon and Tiger Pagodas (Kaohsiung)

Dračia a tigria pagoda, ktoré lákajú turistov svojim neprehliadnuteľným dizajnom boli postavené v roku 1976 a majú reprezentovať lokálnu kultúru mesta Kaohsiung, situovanom na juhu Taiwanu, v ktorom sa nachádzajú. Výstup na samý vrchol pagody na 7. poschodí ponúka pekný výhľad na okolité jazero. 

Pagody je vidieť v pozadí fotky
Pagody je vidieť v pozadí fotky (Zdroj obrázku: Freepik)

10. National Museum of Marine Biology & Aquarium 

Taiwanské múzeum morského sveta situované na samom juhu ostrova v meste Kenting rozhodne nie je iba pre deti. Dospelých ohromí obrovskými akváriami a bohatou ukážkou takmer každého podmorského organizmu, ktorý si dokážete vybaviť. Nás zaujala najviac energická beluga.

Belugu budeš musieť v múzeu objaviť sám!
Belugu budeš musieť v múzeu objaviť sám! (Zdroj obrázku: Flickr)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button