KultúraPikošky

Od hubky konjac až po najväčšie kvety na svete. Ázia je typická aj unikátnymi rastlinami

Rastliny už dávno nie sú považované za nudné a v poslednej dobe sa tešia naozaj veľkej obľube. Čoraz viac ľudí sa zaujíma o pestovanie izbových, ale aj o tie, ktoré sa dajú nájsť vo voľnej prírode, či už ide o typické, alebo nezvyčajné druhy. Ázia nie je výnimkou a rozsiahla príroda je domovom aj pre veľmi zvláštne, občas až znepokojivé rastlinky.

Zmijovec pivoňkolistý (Elephant Foot Yam)

Táto zvláštna rastlina je okrem zaujímavého vzhľadu známa aj tým, že zapácha ako mŕtvola. Kým niekde môže byť považovaná za lahôdku a ľudia ju pestujú, inde je vnímaná ako posledná možnosť.

Elephant Foot Yam (zdroj obrázku: canva.com)
Elephant Foot Yam (zdroj obrázku: canva.com)

Raflézia arnoldova

Raflézie sú okrem zápachu podobného zmijovcu známe aj veľkosťou kvetou. Tie môžu mať v priemere až 80 centimetrov a ide o rastlinu s najväčšími kvetmi na svete. Okrem tých však raflézie nemajú stopky, listy a ani korene, čo podľa niektorých súvisí s tým, že sú skôr podobné hubám. 

Raflézia arnoldova (zdroj obrázku: canva.com)
Raflézia arnoldova (zdroj obrázku: canva.com)

V prírode sa hľadajú pomerne ťažko. Väčšinu svojho života žijú ako nenápadne a parazitujú na stromoch v tropických dažďových pralesoch. Kvety vznikajú z nenápadných púčikov, ktoré doslova vybuchnú a obrovský kvet je na svete.

Krčiažniky

Opice z nich pijú, pre potkany znamenajú koniec. Krčiažniky, najmä tie v tropických pralesoch, sú známe svojimi obrovskými kvetmi, ktoré lákajú lepkavou miazgou. Keď sa však do nich dostane nejaký živý tvor, rastlina ho okamžite začne tráviť. Tieto rastliny sú však súčasťou zložitých ekosystémov a s niektorými druhmi žijú v symbióze. Napríklad s mravcami, ktoré im pomáhajú pri čistení ich „džbánov“ od zvyškov vnútorností.

Krčiažniky (zdroj obrázku: canva.com)
Krčiažniky (zdroj obrázku: canva.com)

Rôsolovka mozgovitá (Witches´ butter)

Parazitická huba, na ktorú sa upriamuje v posledných rokoch pozornosť nielen vďaka jej nezvyčajnému vzhľadu, ale aj vďaka predpokladu, že by mohla konzumácia tejto huby ponúknuť množstvo zdravotných výhod. Známa je aj pod prezývkami „čarodejnícke maslo“, „žltý mozog“ či „zlaté želé“. Významné sú jej biologické procesy, ktoré vedci skúmajú a ak sa ju rozhodnete niekedy zjesť, nemusíte sa báť chute. Nemá totiž žiadnu.

Rôsolovka mozgovitá (zdroj obrázku: canva.com)
Rôsolovka mozgovitá (zdroj obrázku: canva.com)

Citlivka

V posledných rokoch obľúbená izbová rastlina pochádza práve z Ázie. Pestovateľov po celom svete očarila najmä svojim citlivým správaním – jej listy sa pri dotyku okamžite zatvoria. Zároveň však ide o naozaj náročnú rastlinu na pestovanie, ktorú môžete zabiť akýmkoľvek malým krokom vedľa.

Citlivka (zdroj obrázku: canva.com)
Citlivka (zdroj obrázku: canva.com)

Konjac (Voodoo Lilly)

V udržateľnej starostlivosti o pleť nie je pojem „hubka konjac“ novinkou. Málo ľudí však vie, že v skutočnosti ide o rastlinu z Ázie, známu aj ako diablov jazyk či hadia dlaň, ktorá sa používa nielen pri čistení pleti, ale aj v rôznych jedlách.

Konjac (zdroj obrázku: canva.com)
Konjac (zdroj obrázku: canva.com)

Drobuľka bezkoreňová

Drobuľka bezkoreňová (zdroj obrázku: canva.com)
Drobuľka bezkoreňová (zdroj obrázku: canva.com)

Najmenšia kvitnúca rastlina na svete. Aj týmto prívlastkom sa môže pýšiť drobuľka, riasa, ktorá sa rozmnožuje veľmi rýchlo. Nemá však stonky, listy a ani korene, len malý kvietok, s jednou tyčinkou a jedným piestikom.

Veronika Hubinská

Mám 23 rokov, študujem žurnalistiku a okrem ázijskej kultúry sa zaujímam aj o ekológiu či zdravý životný štýl. Rada cestujem, počúvam dobrú hudbu, venujem sa literatúre a písaniu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button