PikoškyAktuálne

Čerstvý vzduch po otvorení okna? Nie v Kórei

Každý z nás už určite mal pocit, že potrebuje do svojej izby pustiť prísun nového kyslíku. Vtedy zvykneme otvoriť okno, nadýchať sa a poriadne vyvetrať miestnosť, v ktorej sa práve nachádzame. V Južnej Kórei si však ľudia otvorené okná nespájajú s čerstvým vzduchom, práve naopak. Ovzdušie je totiž tak znečistené, že je plné jemných čiastočiek, ktoré obyvateľom značne komplikujú život.

Kontrola častíc namiesto počasia

Tak ako ľudia zvyknú pred odchodom von skontrolovať na internete počasie, v Južnej Kórei je pre obyvateľov podstatnejšia aplikácia, ktorá im ukazuje koncentráciu častíc vo vzduchu. Ak je znečistenie ovzdušia príliš vysoké, nielen deťom a starším ľuďom, ale všetkým sa odporúča, aby zostali v interiéri a počkali na zlepšenie.

To však nie je všetko. Čističky vzduchu sú tu nevyhnutným domácim spotrebičom, najmä v domácnostiach, v ktorých sú deti. Rúška a respirátory boli v meste Soul bežné dávno pred pandémiou koronavírusu a v podstate sú už považované za módne doplnky.

Čističky vzduchu sú súčasťou každej domácnosti (zdroj obrázku: canva.com)
Čističky vzduchu sú súčasťou každej domácnosti (zdroj obrázku: canva.com)

V rebríčkoch na posledných miestach

Jemný prach, ktorý trápi obyvateľov Južnej Kórei, sa skladá najmä zo sadzí, síry, oxidov uhlíka a dusíka a ďalších látok. Čiastočky sú menšie ako priemer ľudského vlasu, a tak ich ľudia vdychujú bez povšimnutia. To však spôsobuje vážne zdravotné problémy a zvyšuje riziko srdcových a pľúcnych chorôb, či rakoviny. 

V rebríčku Environmental Performance Index sa zo 178 krajín po celom svete umiestnila Južná Kórea takmer na jeho chvoste. Práve pre zlú kvalitu ovzdušia je táto krajina na 173 mieste. Podľa prieskumu, ktorý spomína portál Energy Transition, sa obyvatelia obávajú čiastočiek vo vzduchu viac ako jadrových zbraní Severnej Kórei.

Môže za to Čína?

Južnú Kóreu najviac negatívne ovplyvňuje žltý prach (tiež známy ako ázijský prach), vyfukovaný z púští v Číne a Mongolsku a to najmä na jar. Prach prenáša silný vietor zo západu na východ a zasahuje Kóreu, Japonsko a dokonca aj východné Rusko. Kvôli priemyselnému rozvoju v Číne v posledných niekoľkých desaťročiach vanú teraz vetry aj znečisťujúce látky z tovární a elektrární.

Väčšina kórejských občanov preto pripisuje Číne narastajúci jemný prach v ovzduší. Aj keď sa čínska vláda usiluje znížiť koncentráciu jemného prachu vo svojich veľkých mestách, zároveň sa v tejto krajine buduje ešte viac spaľovní odpadu, najmä v oblastiach východného pobrežia v blízkosti Kórey.

Štúdie sa zhodli, že polovica jemného prachu pochádza z Kórey (zdroj obrázku: canva.com)
Štúdie sa zhodli, že polovica jemného prachu pochádza z Kórey (zdroj obrázku: canva.com)

Továrne a závody v Číne však nie sú jediným vinníkom. Štúdie z roku 2018 dospeli k záveru, že zvyčajne takmer polovica jemného prachu pochádza z Kórey. Mnoho odborníkov na životné prostredie preto poukazuje na to, že je nevyhnutné obmedziť vnútorné zdroje.

Autá, uhlie, elektrárne

Jeden z hlavných zdrojov jemného prachu v ovzduší sú vozidlá. Za posledné roky počet automobilov s naftovým motorom v Južnej Kórei prudko vzrástol, pretože vláda propagovala takzvaný „Čistý naftový motor“ a zvýšila jeho dostupnosť. Okrem toho k znečisteniu výrazne prispievajú uhľové elektrárne i samotný priemysel.

Vzduch v Južnej Kórei je extrémne znečistený (zdroj obrázku: canva.com)
Vzduch v Južnej Kórei je extrémne znečistený (zdroj obrázku: canva.com)

Južná Kórea sa však snaží situáciu postupne zlepšiť. Vláda má v pláne reguláciu vozidiel, znížený dovoz a výrobu automobilov, či prechod na obnoviteľnú energiu.

Veronika Hubinská

Mám 23 rokov, študujem žurnalistiku a okrem ázijskej kultúry sa zaujímam aj o ekológiu či zdravý životný štýl. Rada cestujem, počúvam dobrú hudbu, venujem sa literatúre a písaniu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button