Cestovanie

Kambodža si vás okamžite získa – Navštívte jej klenot Phnom Phen

Phnom Phen je hlavným mestom Kambodže a pýši sa bohatou históriou a kultúrou. V našom článku sme pre vás zhrnuli niekoľko zaujímavostí a informácií, ktoré by ste o hlavnom meste Kambodže mali vedieť.

1. Ako vznikol názov mesta? 

Názov mesta Phnom Penh je odvodený od mena budhistického chrámu Wat Phnom, ktorý sa nachádza v centre mesta. „Phnom“ v kambodžskom jazyku znamená „hora“ a „Penh“ je skratka pre meno dávnej dámy, ktorá objavila posvätný symbol na mieste chrámu.

2. Phnom Penh je perlou Ázie 

Phnom Penh bol kedysi známy ako „Perla Ázie“ kvôli svojej architektúre, ktorá zahŕňa francúzsky koloniálny štýl a kambodžskú kultúru. Mesto je stále domovom mnohých krásnych budov a pamiatok, ktoré sú súčasťou jeho kultúrneho dedičstva. 

Silver Pagoda v kráľovskom paláci (zdroj obrázku: canva.com)
Pagoda of the Silver Floor v kráľovskom paláci (zdroj obrázku: canva.com)

3. Paríž východu

V minulosti bolo mesto Phnom Penh jedným z najbohatších a najvýznamnejších miest v juhovýchodnej Ázii. V roku 1925 bolo dokonca označované ako „Paríž východu“ kvôli svojim nádherným bulvárom a elegantným kaviarňam.

4. Rieka Mekong 

Cez mesto Phnom Penh tečie rieka Mekong, ktorému dodáva príjemnú atmosféru a ponúka veľa možností na vodné aktivity, ako napríklad výlety loďou alebo rybolov. 

5. Pamiatky, ktoré musíte navštíviť 

Mesto Phnom Penh je domovom mnohých historických pamiatok, vrátane kráľovského paláca, múzea genocídy Tuol Sleng a Pagoda of the Silver Floor. Tieto miesta ukazujú bohatú históriu Kambodže a kambodžskú kultúru. Nájdete tu tiež veľké množstvo budhistických chrámov, ktoré sú významnou súčasťou kultúrneho dedičstva Kambodže. Okrem Wat Phnom je tu aj slávna Pagoda Wat Ounalom, ktorá je domovom kambodžského budhizmu.

Pamätník nezávislosti (zdroj obrázku: canva.com)
Pamätník nezávislosti (zdroj obrázku: canva.com)

6. Divadlo a tradičné tance 

Kambodža je známa svojimi tradičnými tancami, ktoré majú korene v hinduistickom a budhistickom náboženstve. V Phnom Penh sa nachádza Národné divadlo, kde sa tieto tance predvádzajú. Toto divadlo bolo postavené v roku 1968 a je dôležitou súčasťou kultúry Kambodže.

7. Ochutnajte kambodžskú kuchyňu 

Phnom Penh je tiež známy pre svoju chutnú kuchyňu, ktorá sa skladá z rôznych druhov curry, ryže a morských plodov. Mesto má množstvo reštaurácií a trhov, kde môžete ochutnať autentické kambodžské jedlá.

8. Užite si nočný život a nákupy na trhoch 

V meste sa nachádza množstvo trhov, ktoré sú plné farebných kambodžských handričiek, keramiky a ďalších miestnych výrobkov. Najznámejšie trhy sú Russian Market a Central Market, kde si môžete zakúpiť suveníry, ako spomienku na jedinečnú dovolenku v Kambodži. 

Mesto má tiež bohatú a živú nočnú scénu, ktorá zahŕňa množstvo barov, klubov a reštaurácií. Phnom Penh je ideálne miesto na vyskúšanie si nočného života Kambodže.

9. Kaviarne, ktoré si zamilujete 

Pri návšteve hlavného mesta vás prekvapí zaujímavá kaviarňová kultúra. V Phnom Penh sa nachádza množstvo kaviarní, ktoré sú obľúbené medzi miestnymi obyvateľmi a turistami. Najznámejšou kaviarňou v meste je Café Central, ktoré bolo kedysi obľúbeným miestom francúzskeho spisovateľa Marguerite Duras.

Wat Phnom Park v Kambodži (zdroj obrázku: canva.com)
Wat Phnom Park v Kambodži (zdroj obrázku: canva.com)

10. Doprajte si oddych v parku

Mesto má tiež veľké množstvo parkov a záhrad, ktoré poskytujú miestnym obyvateľom a turistom príjemné miesta na oddych a relaxáciu. Najznámejším parkom v meste je Wat Botum Park, ktorý sa nachádza v centre mesta a má množstvo tradičných kambodžských stavieb.

 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button