PikoškyCestovanie

Sovy a káva? V Japonsku sa nový druh zvieracej kaviarne teší veľkej obľube

Japonci milujú zvieratá. Predmety s nimi môžete nájsť takmer všade a tieto roztomilé stvorenia sú v japonskej kultúre nesmierne obľúbené. Niet divu, keď sú tak veľmi „kawai“. Avšak nie vždy to znamená, že je zvieracím spoločníkom poskytnuté všetko, čo potrebujú. Výnimkou nie sú ani sovie kaviarne.

Kaviarne pre zvieratá nie sú novým konceptom. Podniky, ktoré sú zároveň domovom pre mačky poznáme nielen v Japonsku, ale už aj na Slovensku. Veď kto by nechcel stráviť čas so zvieracími spoločníkmi a odniesť si z kaviarne okrem zážitku z dobrého nápoja či koláčika aj fotku.

Nový fenomén

Kaviarne so sovami sú však pomerne novinkou, populárnou najmä v Tokiu. Vďaka tomuto neopozeranému konceptu si viete okrem pitia kávy aj pohladkať sovy, nakŕmiť ich, či podržať na rukách. Návštevníci majú zvyčajne k dispozícii hodinu času, počas ktorej sa môžu operencom venovať.

V Tokiu sú sovy veľkým hitom (zdroj obrázku: flickr/Ari Helminen)
V Tokiu sú sovy veľkým hitom (zdroj obrázku: flickr/Ari Helminen)

Frustrácia a stres

Zatiaľ čo mačacie kaviarne v podstate nijako negatívne neovplyvňujú životy mačiek, pretože tie stále majú možnosť robiť všetko, čo je pre ne prirodzené, so sovami je to inak. Pri manipulácii sú vystresované a vystrašené a ich špecifické potreby často nie sú naplnené. Nehovoriac o tom, že ide o nočné živočíchy, ktoré by počas dňa nemali veľmi prichádzať do kontaktu s ľuďmi.

Akiba Fukurou

Jednou z najznámejších sovích kaviarní je Akiba Fukurou v Tokiu. Podľa portálu Animal Cafes pripomína svojou atmosférou skôr zábavný park ako gastro podnik. Kaviareň je otvorená od augusta 2014 a je obľúbená nielen medzi turistami, ale aj Japoncami. Pred návštevou si musíte rezervovať online termín a pred vstupom vám zamestnanci najprv poskytnú všetky potrebné informácie prostredníctvom mini prednášky. 

Kaviarne so sovami sú veľmi populárne (zdroj obrázku: canva.com)
Kaviarne so sovami sú veľmi populárne (zdroj obrázku: canva.com)

Dvadsať rezidentných sov je podľa Anima Cafes veľmi priateľských a zvyknutých na manipuláciu. Pomenované sú podľa japonských jedál ako Takoyaki, Monja, Katsuo a Shirasu alebo podľa zeleniny ako cibuľa, arašidy, uhorka či cherry paradajky. Akiba Fukurou je domovom pre veľké výry, sovy pruhované, sovy obyčajné a sovy škvrnité, no aj pre tie menšie druhy.

Obavy o sovy

Nie je ojedinelé, že si sovy v sovích kaviarňach trhajú pierka, vykazujú abnormálne správanie a nie je im poskytnuté všetko, čo by bolo vo voľnej prírode. Aj keď sa narodia v zajatí, nie sú domestikované a je teda nezmyselné očakávať, že sa tak budú správať a že ich špeciálne potreby jednoducho zmiznú. 

Sovy by mali byť skúmané v ich prirodzenom prostredí (zdroj obrázku: canva.com)
Sovy by mali byť skúmané v ich prirodzenom prostredí (zdroj obrázku: canva.com)

Japonskí ochranári zvierat majú o sovy obavy, ktoré sú úplne opodstatnené. Aj preto apelujú na to, aby turisti radšej skúmali zvieratá v ich prirodzenom prostredí. Hoci sa môže zdať, že jedna návšteva sovej kaviarne nikomu neublíži, v skutočnosti tým riskujete, že sa zvýši ich dopyt, čo sa rovná väčšiemu počtu nespokojných operencov.

Veronika Hubinská

Mám 23 rokov, študujem žurnalistiku a okrem ázijskej kultúry sa zaujímam aj o ekológiu či zdravý životný štýl. Rada cestujem, počúvam dobrú hudbu, venujem sa literatúre a písaniu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button