Cestovanie

Cestovateľský tip: India – 5 najkrajších miest

Indiu má na wishliste mnoho ľudí a niet sa čomu diviť, že sa vďaka jedinečnej prírode a krásnym pamiatkam teší obrovskej návštevnosti turistov. Populárnym je najmä zlatý trojuholník, ktorý spája mestá Agra, Jaipur a Dillí, ale svoje čaro má aj hlavné mesto Bombaj, ktorý je mnohými považovaný za klenot Indie. Existuje aj veľa ďalších zaujímavých miest, ktoré nie sú príliš propagované, avšak určite by ste ich nemali pri návšteve Indie prehliadnuť.

Jaskyňa Ajanta 

Nachádza sa v štáte Maháraštra a zapísaná je do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Ide o sústavu jaskynných skalných chrámov nachádzajúcu sa v hlbokej kaňonovitej doline, ktoré sú pripomienkou staroindickej kultúry. Na stenách jaskýň sú zachytené rôzne maľby a fresky, ktoré vo väčšine prípadov znázorňujú život Budhu a život obyčajných ľudí.

V jaskyni sa nachádza viacero sôch Budhu (zdroj obrázku: canva.com)
V jaskyni sa nachádza viacero sôch Budhu (zdroj obrázku: canva.com)

V jednej z jaskýň sa vo veľkej sále nachádza obrovská socha Budhu, ku ktorej chodili ľudia meditovať a nosiť dary. V súčasnosti sa tento netradičný chrám teší veľkej obľube u turistov, pretože nech už vyznávate akékoľvek náboženstvo, celá jaskyňa vás pohltí svojou nezameniteľnou atmosférou. 

Jaskyňa Ajanta (zdroj obrázku: canva.com)
Jaskyňa Ajanta (zdroj obrázku: canva.com)

Pevnosť Mehrangarh 

Je jednou z najväčších pevností v Indii a môžete si byť istý, že ak pôjdete okolo nej určite ju neprehliadnete. Týči sa na 120 metrov vysokom kopci a obklopená je vysokými múrmi. Vo vnútorných priestoroch pevnosti nájdu návštevníci niekoľko palácov a chrámov, ktoré boli určené pre vtedajšiu šlachtu. Pevnosť Mehrangarh je zaujímavým oknom do histórie a z jej nádvoria je nádherný výhľad na okolie. 

Pevnosť Mehrangarh (zdroj obrázku: canva.com)
Pevnosť Mehrangarh (zdroj obrázku: canva.com)

Horská stanica Matheran 

Približne 90 km od hlavného mesta Bombaj sa v nadmorskej výške približne 800 m nachádza horská stanica Matheran. Na jej vrchole nájdete nádhernú prírodu a viac ako 40 vyhliadkových miest, jazerá, parky i miesta určené k bohoslužbám. V okolí sa tiež nachádza viacero hotelov a reštaurácií, pretože za jeden deň toto miesto určite nestihnete preskúmať. Vybrať si môžete z viacerých turistických trás, ktoré vedú k rôznym vyhliadkovým bodom. Obľúbeným je napríklad Panorama Point, ktorý ponúka 360-stupňový výhľad na okolie, či Louisa Point s výhľadom na pevnosť Prabal. 

Zo stanice je nádherný výhľad na okolie (zdroj obrázku: canva.com)
Zo stanice je nádherný výhľad na okolie (zdroj obrázku: canva.com)

Pláže Goa 

Bývalá portugalská kolónia je dnes jedným z najviac prosperujúcich štátov Indie a známa je najmä vďaka svojim plážam na juhu. V prípade, že si budete chcieť počas dovolenky oddýchnuť, zamieriť môžete práve sem. Nachádzajú sa pozdĺž Arabského mora a známe sú svojim zlatým pieskom. Nájsť tu môžete veľa atrakcií a ubytovanie ponúkajú plážového chatky, poprípade môžete využiť možnosť ubytovania sa v luxusnom rezorte. 

Pláže Goa (zdroj obrázku: canva.com)
Pláže Goa (zdroj obrázku: canva.com)

Na juh od Goa sa nachádzajú známe stojaté vody v Kerale, ktoré sprostredkúvajú jedinečný zážitok z jazdy na tradičnom hausbóte so slamenou strechou. Turisti si môžu užiť plavbu riekami lemovanými palmami a zároveň si dopriať neopakovateľný gastronomický zážitok priamo na lodi. 

 

Andamandské ostrovy (zdroj obrázku: canva.com)
Andamandské ostrovy (zdroj obrázku: canva.com)

Andamanské ostrovy 

Skvelú dovolenku si vychutnáte aj na známych Andamanských ostrovoch, ktoré sú doslova rajom na zemi. Nádherný biely piesok, tisíce paliem, tyrkysová voda a jedinečné západy slnka sú dôvodom, prečo sa vám z tohto miesta nebude chcieť odísť. Okrem opaľovania, či skúšania rôznych vodných športov tu môžete sledovať aj nádherné koralové útesy, vzácne vtáky alebo spoznávať históriu a kultúru výletmi po okolí. Obľúbeným je najmä ostrov Ross Island, ktorý však pomaly pohlcuje džungla. 

 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button