CestovaniePikošky

TOP 10: Objavte najľudnatejšie mesto Indie – Bombaj

Mesto Bombaj je jedinečným klenotom Indie, v ktorom môžete nájsť množstvo krás. Nachádza sa tu niekoľko pamiatok svetového dedičstva UNESCO a krásnych miest, ktoré ročne navštívia milióny ľudí. Čo všetko ste o Bombaji nevedeli? Prečítajte si 10 zaujímavostí a nechajte sa prekvapiť.

1. Najľudnatejšie indické mesto 

Počet obyvateľov mesta je naozaj prekvapivý. Podľa štatistík z roku 2020, žije v Bombaji viac ako 23 miliónov ľudí. V súčasnosti je Bombaj šiestou najľudnatejšou metropolou na svete. 

Bombaj (zdroj obrázku: canva.com)
Bombaj (zdroj obrázku: canva.com)

2. Najdrahší dom na svete 

V Bombaji sa nachádza najdrahší dom na svete, ktorým je 27-poschodový mrakodrap Antilia. Ocenený je približne na 1 miliardu amerických dolárov a jeho vlastníkom je zakladateľ Reliance Group podnikateľ Mukesh Ambani. Ten dom obýva spolu so svojou manželkou a tromi deťmi. 

3. Prvý vlak v Indii 

V roku 1853 začal prevádzku prvý indický vlak, ktorý zo železničnej stanice v Bombaji vyrazil 16. apríla. Železničná doprava hrá v Indii veľmi dôležitú úlohu a ročne vlaky prepravia približne 2,2 miliardy cestujúcich. 

4. Prvý indický autobus 

Autobusová doprava bola v Indii uvedená do prevádzky o niekoľko rokov neskôr. Prvá trasa spájala Afghan Church a Crawford Market. Úplne prvý autobus vyrazil 15. júla 1926, teda 73 rokov po uvedení prvého vlaku. 

5. Smrteľné vlaky 

Železničná doprava patrí v Indii medzi najviac využívané, má však odvrátenú stránku. Počas roka zomrie v súvislosti s vlakovými nehodami v Indii približne 3 500 ľudí. Tento fakt zapríčiňujú najmä veľká rýchlosť vlakov, preplnenosť vozňov alebo riskantné prechody ľudí cez koľaje.  

6. Prvý 5-hviezdičkový hotel v Indii 

V roku 1903 bol v Indii postavený prvý 5-hviezdičkový hotel známy ako Taj Mahal. Nachádza sa v meste Colaba v Bombaji. Ako prvý bol poháňaný elektrinou, disponoval nemeckými výťahmi, reštauráciou a tureckými kúpeľmi. Hotel sa teší veľkej obľube dodnes a ubytovať sa v ňom môžete aj vy. 

Kniha džungle (zdroj obrázku: flickr/Damian Cugley)
Kniha džungle (zdroj obrázku: flickr/Damian Cugley)

7. Bombaj je rodiskom známych osobností 

Na svete snáď nežije človek, ktorý by nepoznal Knihu džunglí. Legendárna postava Mauglího sa zapísala do sŕdc miliónov čitateľov, ale málokto vie, že autor knihy Rudyard Kipling sa narodil v Bombaji. Okrem Kiplinga z Bombaja pochádza aj známa indická modelka a herečka Persis Khambatta alebo Homi Bhabha, zakladateľ vedeckých výskumných centier v Indii.  

Park v Sanjay Gandhi (zdroj obrázku: flickr/Park v Sanjay Gandhi)
Park v Sanjay Gandhi (zdroj obrázku: flickr/Park v Sanjay Gandhi)

8. Najväčší park sveta nájdete v meste 

Bombaj sa pýši jedinečným parkom, ktorý nesie názov Sanjay Gandhi a nachádza sa v Borivali. Obrovský park s rozlohou 104 kilometrov štvorcových je vyhlásený ako chránená oblasť. Návštevníci tu môžu nájsť staré budhistické jaskyne, jazerá a rôzne druhy zvierat. Populárne sú najmä tigre, leopardy, opice, krokodíly, či hady. Obrovský park je považovaný za pľúca mesta, ktorého produkcia kyslíka vyvažuje znečistené ovzdušie.  

9. Kopec starý 66 miliónov rokov 

Jedným z netradičných miest, ktoré pri návšteve Bombaju rozhodne zaujmú je kopec známy ako Gilbert Hill. Vysoký je 61 metrov a odhaduje sa, že vznikol pred zhruba 66 miliónmi rokov. V roku 1952 bol vyhlásený ako národný park a v roku 2007 za svetové dedičstvo. Na vrchole sa nachádzajú aj dva hinduistické chrámy, ktorých návštevu si môžete spojiť s jedinečným výhľadom na mesto. 

10. Indický Disneyland 

Známy je ako Imagica a ročne ho navštívia milióny ľudí. Často je porovnávaný s Disneylandom, aj napriek tomu, že sa mnohými atrakciami líši. Je pýchou Indie a teší sa obrovskej popularite. Nájsť tu môžete atrakcie na rôzne témy, aquapark a snow park. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button