TechPikošky

Ekologické vynálezy, ktorými Ázia prekvapila – 2. časť

Potrebu odbremeniť planétu od zbytočného odpadu majú aj ázijskí vedci a vývojári, čoho dôkazom sú produkty, ktoré sme predstavili už v prvej časti. V druhej časti článku Ekologických vynálezov, ktorými Ázia prekvapila, si však predstavíme ďalšie, ktoré majú potenciál prispieť k lepším zajtrajškom.

Energia z hnojiva

Obyvatelia dobytčej kolónie v pakistanskom meste Karáči si nevedeli predstaviť, že špina, v ktorej žili viac ako štyri desaťročia, prinesie bohatstvo aj energiu. „Už len to, že z našich ciest bude odstránený trus, ma teší,“ povedala 35-ročná farmárka Yasmeen Barkat, ktorá po otcovej smrti v roku 2007 prevzala po ňom podnikanie. 

„Zbavíme sa múch, znížime množstvo chorôb medzi našim dobytkom, zmenšíme výdavky na vodu, ktorú používame na vyplavenie trusu z našej farmy a do odtokov, a dúfame, že získame aj lacnejšiu elektrinu,“ dodáva Yasmeen. Tá má viac ako 100 kráv, byvolov a kôz.

Je úžasné, že aj kopa hnoja sa dá premeniť na energiu, ktorá dokáže ľuďom uľahčiť život (zdroj obrázku: canva.com)
Je úžasné, že aj kopa hnoja sa dá premeniť na energiu, ktorá dokáže ľuďom uľahčiť život (zdroj obrázku: canva.com)

Trus aj z jej dobytka pomôže spojazdniť 213 autobusov červenej linky Karachi Breeze. Aj vďaka tomu bude mať v najbližších dvoch rokoch mesto Karáči konečne adekvátny systém verejnej dopravy.

Kravský hnoj sa umiestni do digestora, kde trus reaguje s baktériami a produkuje rôzne plyny, vrátane oxidu siričitého, dusíka, oxidu uhličitého, kyslíka a metánu. Cieľom je oddeliť metán, ktorý je skvapalneným zemným plynom, a prepraviť ho do nádrží v dvoch špeciálnych autobusových skladoch. Projekt ušetrí ročne až 245 000 ton emisií oxidu uhličitého, čo predstavuje 4,9 milióna ton emisií CO2 za 20 rokov.

Voda zo vzduchu

Thajský tím stojaci za start-upom zameraným na výrobu vody si kladie za cieľ dosiahnuť dve veci. Po prvé poskytnúť vodu udržateľným spôsobom tým, ktorí ju potrebujú, a po druhé bez použitia plastových fliaš na vodu.

Vynálezom je prenosný stroj, ktorý zachytáva vlhkosť zo vzduchu a potom ju kondenzuje, očistí a vydá. To by mohlo pomôcť najmä obyvateľom bez prístupu k pitnej vode.

Tieto stroje sa dodávajú v rôznych veľkostiach, z ktorých najväčšia dokáže vygenerovať až 90 litrov vody denne. Start-up spúšťa pilotné testy svojich jednotiek v hoteli JW Marriott v Phukete.

Balenie, ktoré môžete zjesť

Indonézsky startup Evoware, ktorý vyrába poháre, ale aj ďalšie nádoby z morských rias bez chemikálií, sa spolieha na to, že ich biologicky rozložiteľná alternatíva plastových obalov zníži znečistenia životného prostredia.

Ukážka výrobkov spoločnosti Evoware (reprofoto youtube.com/ Evoware World)
Ukážka výrobkov spoločnosti Evoware (reprofoto youtube.com/ Evoware World)

Indonézia, ktorá má jedny z najšpinavších riek na svete a kedysi nedotknuté pláže plné plastového odpadu, sa pripojila k čistiacej akcii pod vedením OSN po tom, čo bola označená za druhého najväčšieho znečisťovateľa morských vôd plastami po Číne.

Od prvého produktu, ktorý vyvinula, šálky na želé na báze morských rias, Evoware expanduje do ďalších druhov obalov, napríklad do rozpustných vreciek na kávu alebo na dochucovadlá. Výrobky spoločnosti Evoware, ktoré sa teraz vyrábajú ručne, však ešte musia vyriešiť určité výzvy vo výrobe, kým budú schopné konkurovať cenou plastom.

Veronika Hubinská

Mám 23 rokov, študujem žurnalistiku a okrem ázijskej kultúry sa zaujímam aj o ekológiu či zdravý životný štýl. Rada cestujem, počúvam dobrú hudbu, venujem sa literatúre a písaniu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button