CestovanieChute ÁzieSlovensko a Ázia

Kung Pao – vyskúšajte rôzne varianty tohto jedla

Kuracie Kung Pao inak známe aj ako Gongbao Jiding je základným jedlom každej čínskej kuchyne. Tento pokrm je pripravovaný v rôznych variáciách a určite ho zvládnete uvariť aj sami.

Kung Pao

Obľúbená čínska pochúťka sa vyrába z pražených kuracích pŕs, ktoré sú zvyčajne nakrájané na kocky. Nechýbajú chrumkavé arašidy a sušené chilli papričky. Všetko sa spolu uvarí v sladkej fazuľovej paste, cukre a sójovej omáčke. Často sa pridáva aj zelenina, ako mrkva, cibuľa alebo paprika. 

Kung Pao si ľudia často zamieňajú s Szechuan a myslia si, že ide o rovnaké jedlo. Rozdiel je v tom, že kým Kung Pao je pokrm, Szechuan predstavuje štýl kuchyne.

Toto jedlo je typickým pre svoje sečuánske korenie. To sa však nedá zohnať všade a tak existuje veľa verzií tohto jedla, pričom vždy záleží od preferencií kuchára. Začali vznikať verzie, ktoré obsahujú krevety kung pao, žabie stehienka alebo bravčové mäso.

Ingrediencie k príprave Kung Pao (reprofoto youtube/Čínska restaurace)
Ingrediencie k príprave Kung Pao (reprofoto youtube/Čínska restaurace)

História

Toto jedlo bolo objavené v 19. storočí. Jeho vznik sa spája s úradníkom menom Ding Baozhen, ktorý mal významný titul Gongbao. Jedného dňa navštívil mladíka, ktorý mu zachránil život. Ten mu naservíroval pokrm, ktorého hlavnou zložkou boli kuracie kúsky, sečuánske korenie a arašidy. Úradník si jedlo zamiloval natoľko, že ho začal podávať svojim hosťom. Jedlo nazval Gongbao Jiding, čo v preklade znamená kuracie kúsky. Neskôr bolo toto jedlo premenované na Kung Pao.

Rôzne variácie

Pôvodná verzia s´-čchuan využíva k príprave sečuánske korenie. Vykostené kuracie mäso nakrájané na kúsky sa zmieša s pripravenou marinádou. Do nej sa na zvýraznenie chuti často pridáva víno Shaoxing. 

Guizhou je ďalšou z obľúbených variánt. Zvyčajne je kuracie mäso nakrájané na väčšie kúsky ako v klasickom Kung Pao. Typickým pre tento druh je pasta z pálivých paprík a cibule. Tie dodávajú výslednému jedlu nezameniteľnú chuť. 

Toto jedlo sa začalo pripravovať aj na západe, kde ho začali pripravovať na tisícky spôsobov. Najväčšia zmena je najmä v pražení. Kuracie mäso nakrájané na kúsky sa praží napríklad na pomarančovom džúse, kuracom vývare, kuchynskom oleji, škrobe, cukre, cesnaku, zázvore, soli alebo korení. 

Kung Pao (reprofoto youtube/Kuchyně Lidlu)
Kung Pao (reprofoto youtube/Kuchyně Lidlu)

Je Kung Pao zdravé jedlo?

V prípade, že ste navštívili čínsku reštauráciu jedlo Kung Pao bude určite patriť k tým zdravším pokrmom. Má nízky obsah nasýtených tukov a kalórií. Obsahuje veľkú radu vitamínov, minerálov a bielkovín. Sójová omáčka však obsahuje väčšie množstvo sodíka. V prípade, že budete Kung Pao pripravovať doma môžete si kúpiť sójovú omáčku, ktorá obsahuje menej soli.

Zaujímavosť na záver

Pri návšteve Číny v roku 2014 bola Angela Merkelová pozvaná na obed do tradičnej čínskej reštaurácie. Spolu s ďalšími významnými osobnosťami sledovali kuchára ako Kung Pao pripravuje. Pokrm všetkým veľmi chutil a majiteľka reštaurácie dostala špeciálnu pochvalu. Hostia si dokonca nechali priniesť viac paličiek aby z neho mohol každý ochutnať.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button