KultúraPikošky

Bruce Lee – život legendy bojových umení

Označovaný je ako legenda bojových umení 20. storočia. Ovládal niekoľko bojových štýlov a známym sa stal po účinkovaní v mnohých filmoch. Prečítajte si zaujímavosti zo života tejto legendy. 

Narodila sa legenda

Bruce Lee celým menom Lee Jun Fan sa narodil 27. novembra 1940 v San Franciscu. Po niekoľkých mesiacoch od jeho narodenia sa rodina spolu s ním vrátila do Hongkongu. Počas svojej mladosti sa venoval tréningu bojových umení s legendárnym Yip Manom a taktiež tancu. V boji bol veľmi nadaný a tvrdo trénoval. Bol zanieteným fanúšikom Kung-fu a na ulici sa stával nepremožiteľným. Vďaka vplyvu svojho otca a vrodenému talentu sa objavil v niekoľkých filmoch. V 19-tich rokoch sa rozhodol odísť späť do San Francisca. Chvíľku sa živil ako tanečný inštruktor, ale nakoniec sa presťahoval do Seattlu. Býval u otcovej známej, ktorá mu ponúkla prácu a ubytovanie. Začal navštevovať Univerzitu vo Washingtone, kde získal bakalársky diplom slobodných umení. 

Prvé školy Kung-fu

Po ukončení štúdia založil svoju prvú školu bojových umení Jun Fan Gung Fu Institute, kde vyučoval Kung-fu. Týchto škôl nebolo veľa, a tak o študentov nemal núdzu. V roku 1963 spoznal svoju budúcu manželku Lindu Emery. Rok na to sa vzali a mali syna. Presťahovali sa do Oaklandu, kde spolu s Jamesom Lee otvorili druhú školu Jun Fan Gung Fu Institute. Tú mohol navštevovať ktokoľvek, čo sa nepáčilo čínskej menšine. Bruce Lee bol vyzvaný na súboj, a ak by prehral musel by sa vyučovania vzdať. Svojho súpera porazil za necelú minútu a rozhodol sa viac vzdelávať v oblasti bojových umení. Vytvoril Jeet Kune Do – individuálny bojový štýl, ktorý je založený na spontánnom rozhodovaní a prispôsobovaní sa súperovi.

Filmová kariéra v Hollywoode

V Hollywoode dostal prvú šancu na účinkovanie od producenta Williama Doziera. Do povšimnutia sa dostal na exhibícií majstrovstiev sveta v karate. Predvádzal tam kliky len na palci a ukazováku, ktoré boli také rýchle, že si ich ľudia nestíhali všímať. Legendárnym je aj jeho jednopalcová rana “one in punch”, ktorá dokázala súpera úplne zneškodniť. 

Jeho pohyby boli neuveriteľné. V takejto póze je zvečnený ako vosková figurína (zdroj obrázku: flickr/Thank You (21 Millions+) views)
Jeho pohyby boli neuveriteľné. V takejto póze je zvečnený ako vosková figurína (zdroj obrázku: flickr/Thank You (21 Millions+) views)

Ako prvú dostal rolu Kata v seriáli The Green Hornet. Natáčanie prebiehalo v rokoch 1966-1967 a celkovo bolo odvysielaných 26 častí. Po skončení natáčania si otvoril tretiu školu v Los Angeles. V roku 1969 sa mu narodila dcéra. O rok neskôr si poranil chrbticu a pol roka musel odpočívať. Za tento čas napísal príbeh The Silent Flute a k nemu scenár. Záujem prejavilo štúdio Warnes Brothers, no projekt nakoniec zrušilo. 

Návrat do Hongkongu

Po sklamaní v Hollywoode sa rozhodol vrátiť Hongkongu, kde na neho čakalo veľa fanúšikov. Záujem o neho malo veľa natáčacích štúdií, a tak podpísal zmluvu s Raymondom Chowom. Natočil filmy Päsť plná hnevu a Hra smrti. Bol uznávanou hviezdou, založil nahrávaciu spoločnosť a pre niektoré filmy napísal scenár alebo ich sám produkoval. Jedným z nich bola Cesta draka. Po natáčaní filmu Hra smrti II. ho kontaktovalo Warner Brothers a uzavreli americko-hongkongskú dohodu. Natočili film Enter the Dragon, ktorý sa stal legendárnym.

Nečakaná smrť

Bruce Lee zomrel 20. júla 1973 vo veku 32 rokov. Hlavný dôvod úmrtia je edém mozgu spôsobený alergickou reakciou. Tú mala vyvolať tabletka proti bolesti hlavy.

Vedľa neho bol neskôr pochovaný aj jeho syn (zdroj obrázku: Flickr/Tony Fischer)
Vedľa neho bol neskôr pochovaný aj jeho syn (zdroj obrázku: Flickr/Tony Fischer)

Bruce Lee sa tak nedožil ani premietania svojho najslávnejšieho filmu Enter the Dragon.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button