Tech

Robot, ktorý sám uprace izbu alebo dokáže čítať emócie? V Japonsku nie je nič nemožné

Možno to niektorí z vás netušili, ale Japonsko je na čele robotických technológií už niekoľko rokov. Robotickými inováciami a vývojom umelej inteligencie každoročne prekvapujú a ich počet sa neustále zvyšuje. Až sedem z desiatich svetových spoločností v oblasti priemyselnej robotiky má sídlo v Japonsku.

Roboti v Japonsku uľahčujú život a pomáhajú v mnohých oblastiach. Okrem robotov, ktoré sú určené do výroby a nahrádzajú ľudský faktor, roboti sa začali využívať aj napríklad v zdravotníctve, pri starostlivosti o seniorov, v hotelierstve alebo ako náhrada ľudského kontaktu. Dnes sú roboti súčasťou mnohých japonských domácnosti, ktoré ich každodenne využívajú. Ktoré spoločnosti patria medzi elitu a akými robotmi prispeli spoločnosti? Mnohé z nich vás určite prekvapia. 

Preferred Networks 

Táto spoločnosť patrí medzi najoceňovanejšie startupy Japonska. Jedným z ich najznámejších počinov je šikovný robot, ktorý dokáže upratať celú izbu. Tento robot dokáže vyčistiť a poupratovať veci vďaka jeho strojovému videniu a schopnosti rozpoznať viac ako 300 vecí v domácnosti. Zaujíma vás ako takýto robot funguje? Pozrite si nasledujúce video. 

Connected Robotics 

Táto spoločnosť je stálicou na trhu a ročne zásobuje svet novými inováciami v potravinárskej oblasti. Medzi ich najznámejšie patrí napríklad automatizovaný robot do umývačky riadu, robot poskytujúci rýchle občerstvenie v obchodoch alebo robot, ktorý sa stará o prípravu raňajok s názvom Loraine. Obľúbenými sú aj roboty OctoChef a Reita. OctoChef dokáže pripraviť vyprážané guličky chobotnice, ktoré sú známe ako tokoyaki a v Japonsku sú mimoriadne populárne. Robot Reita sa zameriava na podávanie zmrzliny. 

Softbank Robotics 

Ide o dcérsku spoločnosť obrovského konglomerátu Softbank, ktorá funguje ako samostatný startup. Najviac túto spoločnosť preslávil robot Pepper, ktorý dokáže čítať ľudské emócie. Okrem toho, že Pepper dokáže zistiť ako sa človek cíti, zvláda tiež s ľuďmi komunikovať. Pozrite si krátke video rozhovoru s týmto úžasným robotom a budete veľmi prekvapení z jeho reakcií. Ako reagoval na to, keď mu človek povie, že ho miluje? 

PARO Therapeutic 

To, že robot môže byť naozaj nápomocný dokazujú aj zistenia spoločnosti PARO Therapeutic. Tá vyvinula pokročilého interaktívneho robota, ktorý slúži ako sociálny spoločník pre starších ľudí. Pomáha tiež ľuďom trpiacich demenciou, Alzheimerovou chorobou alebo s rôznymi kognitívnymi poruchami. Robot sa stal veľmi obľúbeným najmä vďaka možnosti reakcie na hlas majiteľa a jeho výzoru, vďaka ktorému je skvelým prostriedkom na maznanie čím pomáha znižovať pocit osamelosti. 

Inovácia nikdy nespí 

Samozrejme existuje nespočetné množstvo ďalších robotov, ktoré by stáli za zmienku. Viacero spoločností sa teraz zameriava na vývoj autonómnych vozidiel. Jednou z nich je aj spoločnosť ZMP, ktorá sa snaží o predaj experimentálnych vozidiel s technológiou autonómneho riadenia. Jedným z investorov sú známe spoločnosti Intel a Sony. Aktuálne ZMP pracuje na vývoji taxislužby bez vodiča. Je naozaj otázne, kedy budú takéto autá realitou. Už dnes je však jasné, že na výskume sa neustále pracuje a že majú mnohé japonské spoločnosti veľkú podporu vlády a štátnych investícií, vďaka ktorým je pokrok urýchlený. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button