AktuálnePikošky

Požiar lode na Srí Lanke bude mať pre prírodu krutú dohru

Loď s názvom MV X-Press Pearl, ktorá sa plavila pod vlajkou Singapuru 20. mája chytil obrovský požiar. Ten sa hasičom stále nedarilo úplne uhasiť. Na Palube sa nachádzalo 1 486 lodných kontajnerov vrátane 25 ton kyseliny dusičnej a iných druhov chemických látok.

Na pobreží Srí Lanky sa aktuálne ešte stále potápa nákladná loď plná nielen chemikálií, ale aj kozmetických prípravkov a ďalších látok. Ide o jedno z doposiaľ najhorších nešťastí v celom regióne. Tony plastových mikrogranulí zaplavili pobrežie krajiny Indického oceánu a zničili miestne rybárske revíry. Mnohé obrovské lodné kontajnery skončili v mori čím výrazne poškodili životné prostredie. Situácia sa ešte nezlepšila a miestne úrady aktuálne bojujú s odtiahnutím lode do hlbších vôd. Stanica BBC informovala, že ak by došlo k potopeniu lode, únik ďalších chemikálií by mal devastujúci účinok na životné prostredie a morský život.

Pohľad na horiacu loď je strašný (zdroj obrázku: SITA/AP Photo/Eranga Jayawardena)
Pohľad na horiacu loď je strašný (zdroj obrázku: SITA/AP Photo/Eranga Jayawardena)

Čo spôsobilo požiar?

15. mája vyplávala nákladná loď o dĺžke 186 metrov z indického prístavu Hazira. Cieľovým bodom bola srílanská metropola Kolombo, do ktorej sa jej nepodarilo doplaviť. Na palube lode počas čakania na povolenie vjazdu do tamojšieho prístavu vypukol požiar, ktorý spôsobil únik kyseliny dusičnej. Niektoré zdroje uvádzajú, že posádka o úniku vedela od 11. mája. Toto zistenie sa však bude ešte len overovať komisiou po úspešnom uhasení požiarov a odvlečení lode. S hasením pomáha najmä indická pobrežná stráž, ale aj experti z holandskej spoločnosti SMIT. Tá sa špecializuje na pomoc pri námorných haváriách.

Aktuálne opatrenia

Ohňu sa podarilo zničiť väčšinu nákladu lode, ktorý znečistil okolité vody a pláže. Zatiaľ čo sa odborníci pokúšajú prísť na to ako odtiahnuť potápajúcu sa loď do hlbokých vôd, srílanská vláda zakázala rybolov v 80-kilometrovom úseku pobrežia. Tento zákaz sa týka približne 5 600 rybárskych lodí, ktoré teraz musia nečinne čakať. Na čistenie pláži boli nasadené stovky vojakov, ktorí sa teraz snažia o ich vyčistenie. 

Na čistení pláží sa podieľajú stovky vojakov (zdroj obrázku: SITA/AP Photo/Eranga Jayawardena)
Na čistení pláží sa podieľajú stovky vojakov (zdroj obrázku: SITA/AP Photo/Eranga Jayawardena)

Okrem toho vydala srílanská polícia zákaz vycestovania do iných krajín pre kapitána potápajúcej sa lode, lodného inžiniera a jeho zástupcu. Celý prípad už rieši súd v Kolombe, ktorý bude zisťovať detaily požiaru a vyhodnotí celkový dopad tejto katastrofy.

Vzniknutú situáciu budeme aj naďalej sledovať a článok budeme postupne aktualizovať. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button