TechPikošky

Čína opäť prekvapuje! Taxíky bez vodičov sú realitou

Autonómne vozidlá sú horúcim trendom a veľké automobilové spoločnosti sa predbiehajú v tom, ktorá na trhu predstaví svoje najnovšie autá. O vývoj autonómnych vozidiel sa však nezaujímajú len automobilky, ale táto oblasť láka aj veľké technologické spoločnosti. Jednou z nich je Alibaba, ktorá prostredníctvom svojho startupu AutoX predstavila taxíky bez vodičov.

Autá, ktoré nepotrebujú šoférov 

Ešte v decembri 2020 sa startapu AutoX podarilo uviesť na verejné komunikácie v Šen-čene taxík, ktorý jazdí úplne sám. Tento robotaxi je automobilom, ktorý však za svojim volantom nemá žiadneho šoféra. Ide tak o prvú spoločnosť v Číne, ktorá takýto druh autonómneho vozidla predviedla na verejnosti. V minulosti museli spoločnosti, ktoré tak isto predvádzali autonómne vozidlá dodržiavať prísne výhrady. Jednou z nich bola podmienka, že vo vnútri auta musel byť bezpečnostný vodič. Tentokrát sa podmienky zmenili a ľudia v Číne sa tak môžu pozerať na auto, ktorá doslova jazdí úplne samo. 

Viete si predstaviť, že sa veziete v taxi bez šoféra? ( reprofoto youtube.com / Shenzhen Pages)
Viete si predstaviť, že sa veziete v taxi bez šoféra? ( reprofoto youtube.com / Shenzhen Pages)

Prečo môžu vozidlá AutoX jazdiť v uliciach? 

V porovnaní s minulosťou majú tieto autá úplne iný systém. Ten spočíva najmä v odstránení záloženého ovládača alebo iných diaľkových operátorov. Auto sa tak okrem riadenia samo rozhoduje aj o riešení krízových situácií. Vláda povolila tomuto projektu pôsobenie v Šen-čene a tak AutoX pripravilo 25 automobilov, ktoré brázdili najmä centrum mesta a skúšali svoje uplatnenie v reálnej premávke. 

Spoločnosť AutoX bola založená v roku 2016 mužom menom Xiao, ktorý sa rád označuje ako “profesor X”. Jeho spoločnosť sa zameriava na výrobu technológií, ktorá je využívaná v autách s vlastným pohonom. Spoločnosť má viacero významných spoluprác s výrobcami automobilov, medzi ktorých patrí aj Fiat Chrysler. Najviac regulačné orgány o teste autonómnych vozidiel v premávke v uliciach Šen-čenu presvedčil fakt, že spoločnosť neustále pracovala na zlepšení softvéru a hardvéru. 

Ukážku autonómneho automobilu si môžete pozrieť vo videu nižšie:

Aj napriek tomu, že iniciatíve spoločnosti sa skvele darí, stále je len v skúšobnom režime a autonómne vozidlá spoločnosti zatiaľ žiadnych reálnych ľudí neprevážajú. Majiteľ spoločnosti AutoX odhaduje, že autonómne autá budú schopné prepravovať ľudí za dva alebo tri roky, až potom čo spoločnosť získa povolenie na rozšírenie programu pre pravidelných cestujúcich. 

Konkurencia je veľká 

Aktuálne má spoločnosť AutoX už viac ako 100 autonómnych vozidiel v piatich čínskych mestách vrátane Šanghaja a Wu-chanu. Testy v Šen-čene dopadli po šiestich mesiacoch dobre a tak plánuje AutoX počet automobilov zdvojnásobiť. Dôležité je najmä ďalšie testovanie a skúmanie dopravných situácií, ktoré musia rátať s každou možnou situáciou. 

Nielen konkurencia vo svete, ale aj v samotnej Číne nespí a ďalšie spoločnosti taktiež pripravujú svoje koncepty autonómnych vozidiel. Napríklad čínska spoločnosť Didi začala ponúkať bezplatné jazdy na ich autonómnych vozidlách vo vytýčenej oblasti Šanghaja. Nezaostáva ani spoločnosť Baidu, ktorá chce podobnú službu robo taxíku spustiť v Pekingu. Oba programy si vyžadujú špeciálne bezpečnostné ovládače. Konkurencia tak v tomto odvetví veľmi rýchlo rastie a je len otázkou času kedy príde ďalšia zo spoločností s iným riešením alebo ponukou nového autonómneho vozidla. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button