Kultúra

V Japonsku si zosnulých uctievajú ceremoniálom Toro Nagashi

Tak ako sa u nás slávi sviatok všetkých svätých, aj v Japonsku majú svoje oslavy pre spomienku na zosnulých. Tých si každoročne pripomínajú počas ceremoniálu Toro Nagashi tisícom plávajúcich lampiónov. Okrem spomienok tieto nádherné svetielka vyvolávajú v človeku zvláštny pocit.

Toro nagashi je dlhoročnou japonskou tradíciou počas ktorej sa do riek vypúšťajú papierové lampióny so sviečkami. Tento akt je spojený s budhistickým festivalom O-bon. Ide o pokojný zvyk, ktorý je prejavom úcty tým, ktorí zomreli. Účastníkom festivalu dáva priestor pre premýšľanie o svojich predkoch a blízkych, ktorí už nie sú medzi nimi. 

História Toro Nagashi 

Úplne prvý festival na tento spôsob sa konal v Japonsku v roku 1946 a jeho tradícia pretrváva dodnes. Často je ceremoniál označovaný ako Festival uzdravenia, pretože v minulosti pripomínal najmä zosnulých ľudí, ktorí padli počas druhej svetovej vojny. Ceremoniál Toro Nagashi preto nájdete vo viacerých veľkých japonských mestách, ktoré si prešli americkými bombovými útokmi. Známymi organizátormi sú napríklad Tokio alebo Hirošima, kde na vodu vypúšťajú okolo 10 000 lampiónov. 

Ženy s lampiónmi pred vypustením na vodu (zdroj obrázku: canva.com)
Ženy s lampiónmi pred vypustením na vodu (zdroj obrázku: canva.com)

Priebeh osláv 

Ako sme spomínali vyššie, ceremoniál sa zvyčajne oslavuje počas festivalu O-bon. Počas neho sa duchovia zosnulých predkov na krátky čas vrátia do svojich domovov. Na ich privítanie svieti Mukaebi, ktorý symbolizuje uvítací oheň, tak aby predkovia mohli nájsť ľahko cestu domov. Počas festivalu sa ľudia so svojimi predkami rozprávajú a navštevujú ich hroby, kde im nechávajú obety v podobe jedla. Ceremoniál Toro Nagashi začína vo chvíli kedy sa duchovia predkov vracajú do duchovného sveta. Celé rodiny sa stretávajú aby duchov sprevádzali na ich ceste. Po oslavách Nového roka ide o druhú najdôležitejšiu udalosť v Japonsku. V japonskom systéme viery ľudia pochádzajú z vody a tak lampióny na vode predstavujú ich návrat k pôvodnému zdroju života. 

Zábery na oslavy festivalu z roku 2020: 

Zúčastnite sa ceremoniálu

V prípade, že sa chystáte navštíviť Japonsko počas augusta, skúste si zistiť, kedy bude prebiehať festival O-bon. Ceremoniál patrí medzi netradičné udalosti a zúčastňujú sa ho tisíce ľudí. Sledovanie lampiónov je krásnym zážitkom a pastvou pre oči. Okrem sledovania plávajúcich lampiónov majú ľudia možnosť si lucerny aj kúpiť, vyzdobiť a potom taktiež vypustiť na vodu. Brehy však bývajú plné ľudí a tak sa môže stať, že na vypustenie lampiónu do vody si počkáte aj niekoľko hodín. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button