AktuálneCestovaniePikošky

Mesto Noto prekvapilo stavbou gigantickej sochy chobotnice

Pandemické opatrenia zavedené kvôli ochoreniu Covid-19 sa začínajú pomaly uvoľňovať a tak viaceré krajiny čaká boj o turistov. Každá krajina sa k tejto situácií stavia inak. Nedávno svojím rozhodnutím prekvapilo japonské rybárske mesto Noto o výstavbe obrovskej sochy chobotnice, ktorá má do mesta prilákať viac návštevníkov.

Obrovská chobotnica v číslach 

Núdzové financovanie na podporu boja proti pandémií sa dá využiť rôzne. Svoje o tom vedia aj obyvatelia mesta Noto, ktorí sa prizerajú na výstavbu obrovskej sochy chobotnice. Tento výtvor je označovaný ako lietajúca chobotnica a jej celková dĺžka je 13 metrov. Umiestnená je v miestnom prístave a na jej financovanie bolo údajne použitých viac ako 228 000 dolárov, ktoré pochádzajú z núdzového financovania. Táto investícia je súčasťou dlhodobého plánu prilákania turistov späť do mesta. 

Pandémia ovplyvnila turizmus 

Japonsko aktuálne bojuje so zvýšeným počtom prípadov ochorenia koronavírusu a Tokio už sa po tretíkrát nachádza v stave núdze. Rybárske mesto Noto sa nachádza v prefektúre Ishikawa na stredozápadnom pobreží Japonska. Aj napriek tomu, že v tomto meste nedošlo k veľkému počtu nakazených, turizmus bol v značnej miere obmedzený. 

(reprofoto youtube.com/ Ruptly)
(reprofoto youtube.com/ Ruptly)

Kritika mesta 

Mesto podľa niektorých zdrojov získalo na boj s pandémiou 7,3 milióna dolárov. Ide o národné granty, ktorých účel je pomoc so zvládaním núdzového ekonomického stavu a taktiež pomoc regionálnym oblastiam, ktoré boli postihnuté pandémiou. Aj napriek tomu, že finančné prostriedky nemuseli byť využité priamo na pomoc v boji s ochorením Covid-19, mnohí obyvatelia mesta rozhodnutie o výstavbe sochy kritizujú. Hlavným dôvodom kritiky je, že pandémia ešte vôbec neskončila a tak sa mnohí domnievajú, že by sa s financiami malo viac šetriť. Aj napriek tomu, že socha môže byť z dlhodobého hľadiska veľmi efektívna, peniaze mohli byť využité napríklad na podporu zdravotníkov alebo zariadenia dlhodobej starostlivosti. 

O návrate turistov do krajiny vôbec nie je rozhodnuté a je len otázkou času kedy budú môcť reálne turisti zo zahraničia obrovskú chobotnicu vidieť naživo. Už teraz je jasné, že najväčšia udalosť tohto roka bude bez zahraničných divákov. Reč je o letnej olympiáde v Tokiu, ktorá bola z minulého roka preložená na toto leto. Pevne veríme, že naši športovci dostanú príležitosť reprezentovať našu krajinu, a že sa celá pandemická situácia viac upokojí. My ostatní si na návštevu Japonska a mnohých ďalších zahraničných krajín ešte chvíľu počkáme. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button