Kultúra

Toto sú najlepšie japonské horory

Obľúbeným filmovým žánrom mnohých ľudí sú práve horory. Japonské sa od tých západných odlišujú najmä vo svojej psychologickosti a rozdielny štýl spoznáte po niekoľkých minútach. Ktoré filmy by ste si mali pustiť ako prvé?

Versus

V prípade, že milujete neočakávané konce, tento film sa vám bude páčiť. Je zmesou gangstrov, strašidelného prostredia a pomstychtivých zombie. Príbeh sleduje dvojicu odsúdených na úteku a skupinu gangstrov, ktorý v lese narazia na vzkrieseného zlého ducha a zombie. Ide o bizarné, ale šťastné spracovanie, ktoré je oživené prepracovanými bojovými súbojmi a odvážnou akciou. Zaujímavým prvkom sú aj samotné charaktery postáv. 

Pulz

Tento film je naozaj zaujímavý svojim dejom. Poukazuje na možnosti, ktoré máme. Telefóny, videokazety, televízia alebo internet sa rýchlo môžu stať nepriateľovov zbraňou. Vo filme Pulz napadnú nepriateľský duchovia fyzický svet cez internet a ľudia, ktorí sa s nimi stretnú automaticky zostanú v depresii. Tá nakoniec vedie k spáchaniu samovraždy, v horších prípadoch sa z nich stanú čierne škvrny. V okolí Tokia začínajú ľudia rýchlo miznúť a nikto nedokáže pochopiť prečo. Podarí sa hlavnému hrdinovi prísť na príčinu problému predtým ako sa stane globálnou katastrofou? 

Temná voda 

Film Temná voda rozpráva príbeh o matke a jej dievčatku. Matka sa rozvádza a tak sú obe nútené presťahovať sa do starého bytového domu. Všetko sa zdá byť v poriadku až na to, že nájdu detskú tašku. Domovník ich ubezpečí, že v dome nikto nebýva, ale žena s dievčatkom vidia vo svojom byte ďalšie dieťa. To čo vyzerá ako jednoduchý príbeh, je v skutočnosti dokonalým spracovaním pútavého príbehu. Ide o adaptáciu poviedky Koji Suzuki s názvom Floating Water a určite stojí za pozretie. Film bol natočený v roku 2002. 

Klub samovrážd

Tento film vás zaujme od samého začiatku. Samovraždu hneď v úvode filmu spácha 54 školáčok držiacich sa za ruky tým, že skočia pod vlak. Okamih v ktorom na všetkých okoloidúcich vytriskne spŕška krvi vo vašej hlave zostane ešte veľmi dlho. Príbeh pokračuje v zisťovaní polície a odhaľovaní ďalších nepochopiteľných samovrážd. 

Film bol natočený v roku 2002 a jeho koncept je veľmi inovatívny. Sústreďuje sa na sociálnu kritiku a do úvahy berie aj mieru samovrážd v samotnom Japonsku. Zaujímavým prvkom sú aj popkultúrne výstrelky, ktoré môžu ovplyvniť fanúšikov. 

Exte 

Tento filmový počin z roku 2009 vás určite zaujme svojim netradičným príbehom. Hlavnou postavou je kriedovo bledé strašidelné dievča s dlhými čiernymi vlasmi, ktoré je tvárou japonského hororu. Tvorcovia sa preto rozhodli urobiť zo samostatných vlasov stredobod filmu. Okrem dievčaťa si hlavnú úlohu zohral aj hamižný šerif, ktorý má zvláštny fetiš pre vlasy. Keď je objavené mŕtve telo dievčaťa, ukradne jej mŕtvolu. Všimne si, že jej telo záhadne pokračuje v raste vlasov. Rozhodne sa ich preto speňažiť a predávať na parochne. Každá žena, ktorá si takýto vlasový príčesok nechá aplikovať záhadne zomiera alebo sa aspoň zblázni. Ide o veľmi satirický, strašidelný a najmä originálny film, ktorý si vďaka svojmu netradičnému príbehu získal veľa fanúšikov. 

Teketeke

V roku 2009 vznikol ešte jeden skvelý film. Je ním Teketeke, ktorý je založený na hrôzostrašnej legende o duchovi s rovnakým menom. Dej sleduje mladú ženu, ktorá spadla na vlakové koľaje a jej telo vlak rozrezal na polovicu. Žena zostala bez nôh, nezomrela hneď a stala sa duchom. Vyčíňa po celom meste a vraždí ľudí. Tých trhá na polovicu a pri tom vydáva zvuk teketeke. Zmena v deji prichádza keď tohto ducha objaví školáčka, ktorá sa ho pokúsi zastaviť skôr ako ju zabije. V prípade, že si chcete oddýchnuť a pozrieť nenáročný horor, Teketeke určite spĺňa všetky požiadavky. 

Carved: The Slit-Mouthed Woman

Film je známy aj pod názvom Kuchisake-onna a založený je na legende. Tá rozpráva o krásnej žene, ktorú zmrzačil žiarlivý milenec. Svoje obete zabíja tak, že im nožnicami reže ústa. Dej filmu sleduje učiteľa Noborua, ktorý sa snaží vyriešiť sériu prípadov únosov detí. Zisťuje, že s únosmi môže byť prepojený duch Kuchisake-onna. Celý film je veľmi strašidelný, obsahuje týranie detí a veľa duchov. Názory na spracovanie filmu sa u mnohých fanúšikov rozdeľujú. Dajte mu šancu a vytvorte si svoj vlastný.  

As The Gods Will 

Veľmi zaujímavým filmovým počinom z roku 2014 je aj tento film. Stredoškolák Shun sa modlí, aby sa v jeho monotónnom živote stalo niečo vzrušujúce. Počas hodiny jeho triednemu učiteľovi vybuchne hlava a steny triedy zaleje krv. Študenti sa dostanú do detskej hry, v ktorej sa hrá o to najcennejšie. Životy detí sú závislé na úspešnosti hry bábiky Daruma a prehra automaticky znamená smrť. Musia teda hrať podľa pravidiel a snažiť sa prežiť. Ale aké pravidlá majú vlastne dodržiavať? 

Nečakané situácie, množstvo krvi a zaujímavé spracovanie sú zárukou úspešnosti tohto filmu. 

Značka 

Pokiaľ máte chuť vidieť feministický svojrázny horor, tento kúsok sa vám bude páčiť. Film z roku 2015 má jednu z najabsurdnejších úvodných scén. Školáčka Mitsuko ide v autobuse spolu so spolužiakmi, keď všetkých v autobuse rozdelí napoli nárazový vietor, ale len ona prežije. Následne Mitsuko bojuje v krvavom chaose o prežitie.

Film je plný násilných a šialených scén, v ktorých jej spolužiaci utrpia strašnú smrť. Mitsuko sa snaží prísť na to, čo sa deje. Svojim spôsobom je príbeh veľmi netradičný, šokujúci, tvorivý a zvláštny. 

Howling village 

Tento film je založený na rovnomennej knihe, ktorej autorom je Takashi Shimizu. Príbeh sa odohráva v roku 1949 kedy nemenovaná elektráreň vybudovala priehradu a zaplavila údolie spolu s dedinou a jej obyvateľmi. Duše mŕtvych ľudí neskôr vykonávajú pomstu na všetkých potomkoch zodpovedných zamestnancov elektrární a tiež úradníkoch, ktorí tento čin povolili. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button