KultúraPikošky

Strávte večer s oscarovým filmom Parazit

Ak si chcete pozrieť zaručene dobrý film tak vás určite nesklame Parazit. Juhokórejský komediálny triler vás prekvapí od samého začiatku. Zaujímavý nepredvídateľný dej, originálny príbeh a skvelé herecké výkony sú zárukou skvelého filmového zážitku.

Film Parazit

Hlavnými témami filmu Parazit sú sociálna nerovnosť, triedny konflikt a nerovnosť bohatstva. Myšlienka natočiť tento film vznikla v roku 2013 pri natáčaní sci-fi filmu Snowpiercer. Príbeh, réžiu a scenár mal na starosti Bong Joon-ho. Natáčanie filmu sa začalo 18. mája 2018 a dokončené bolo 19. septembra 2018. Prvýkrát bol predstavený na filmovom festivale v Cannes 21. mája 2019 a o deväť dní v Južnej Kórei. V USA bol predstavený až 8. novembra 2019. Rozpočet filmu bol 15 miliónov dolárov. Po celom svete zarobil viac ako 250 miliónov dolárov a stal sa tak prvým filmom režiséra Bonga, ktorý zarobil viac ako 100 miliónov dolárov. Medzi jeho ďalšie filmy patria napríklad Okja, Matka, Tokyo!, Spomienky na vraždu, The Host alebo Snowpiercer.

O čom je film parazit?

Film sleduje chudobnú rodinu Kimovcov, ktorí žijú zo dňa na deň a pri svojom prežití sú veľmi vynaliezaví. Rozhodnú sa urobiť niečo so svojim životom a tak sa pokúsia infiltrovať do vyššej spoločnosti. Všetko sa začne ponukou na doučovanie angličtiny a sfalšovaním prvého vysokoškolského diplomu. Nakoniec rodine falošné dokumenty zaistia cestu do bohatej rodiny biznismena Parka. Ako celý film dopadne a či ich podvody budú odhalené sa dozviete až po pozretí filmu. 

Dvojicu hlavných hrdinov si zamilujete (reprofoto youtube.com/Totalfilm.cz)
Dvojicu hlavných hrdinov si zamilujete (reprofoto youtube.com/Totalfilm.cz)

Pri pozeraní máte možnosť spoznať oba svety rodín a všimnúť si priepastné rozdiely medzi chudobou a bohatstvom. V celom diele sú zakomponované prvky trileru, satiry, drámy a nepredvídateľných situácií. Film vám pomôže vytvoriť si vlastný názor na súčasnú problematiku nerovnomerného bohatstva ľudí.

Vyhral množstvo ocenení

Pri premiére v Cannes získal Parazit prestížne ocenenie Zlatá palma. Bol to vôbec prvý juhokórejský film, ktorý takéto ocenenie získal. Najväčším prekvapením sa stal na udeľovaní Oscarov. Od Academy Awards získal štyri zlaté sošky v kategórií najlepší zahraničný film, najlepší film, najlepšia réžia a najlepší pôvodný scenár. Nominovaný bol aj v kategóriách strih a výprava. Film Parazit je prvým juhokórejským filmom, ktorému sa podarilo získať Oscara. Medzi ďalšie ocenenia patrí napríklad BAFTA za najlepší film, ktorý nie je v anglickom jazyku a Zlatý Glóbus za najlepší cudzojazyčný film. 

Film parazit je považovaný za jeden z najlepších filmov 21. storočia. Web Metacritic zaoberajúci sa najmä recenziami ho umiestnil na 46. miesto najlepšie hodnotených filmov. Ide o najväčší úspech juhokórejského filmu vo svete.  

Videli ste už film parazit? Napíšte nám do komentára váš názor.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button