Tech

Tesla plánuje rozšírenie továrne v Číne

Americké automobily Tesla sú známe po celom svete. V roku 2019 otvorila prvú továreň v Ázií. Po tom čo Elon Musk uzavrel významnú dohodu s vládou v Šanghaji, začala sa tu výstavba gigantickej továrne na automobily tesla model Y a 3. Čo plánuje Tesla ďalej?

Uzavretie dohody 

Spoločnosť Tesla bola v Šanghaji formálne založená 8. mája 2018 so základným imaním 100 miliónov juanov. Celkové vlastníctvom má Tesla Motors v Hongkongu. Spoločnosť uzavrela dohodu s vládou v Šanghaji o výstavbe výrobného závodu v júli 2018. V októbri 2018 bol podpísaný dlhodobý prenájom pozemkov s výmerou 210 akrov. Celá stavba začala v decembri 2018. Najskôr sa začalo s inštaláciou bezpečného oplotenia a kancelárií na stavenisku. V auguste 2019 bola dokončená budova valného zhromaždenia a inštalované vybavenie výrobnej linky pre batérie aj automobily. Celkovo bola výstavba rozdelená na prvú a druhú fázu. Prvá fáza bola dokončená v roku 2019 a areál bol slávnostne otvorený v decembri 2019. Projekt stál 2 miliardy dolárov. 

Spoločnosť Tesla sa stala prvou zahraničnou spoločnosťou, ktorá v krajine vlastní úplne celý závod na výrobu automobilov. Vláda predtým vyžadovala od zahraničných výrobcov vytvorenie spoločného podniku alebo zavedenie 25 % dane z dovozu. 

Výroba 

Ako sme spomínali vyššie v šanghajskej gigafactory sa vyrábajú modely Y a 3. Ich výroba výrazne pomohla spoločnosti Tesla k udržaniu si významného postavenia na trhu a zväčšeniu produkcie. Odhaduje sa, že sa tu vyrobí 450 000 automobilov ročne. Úplne prvé automobily, ktoré sa tu vyrobili boli čínskym zákazníkom dodané 7. januára 2020. Vtedy bola miera výroby približne tisíc automobilov týždenne. Aktuálne je možné vyrobiť približne 5 000 automobilov týždenne. Predaj však nejde podľa plánov a v mesiaci apríl 2021 zaznamenala spoločnosť zníženie počtu predaných automobilov o takmer 10 000 kusov, čo v konečnom dôsledku predstavuje pokles predaja o 27 percent. Zákazníci a nadšenci elektronických automobilov vyjadrili obavy o bezpečnosť a kvalitu elektromobilov a tak je otázne, aké ďalšie kroky Tesla podnikne. 

Nový závod pre Model 2

Po dohode s čínskou vládou chce spoločnosť Tesla rozšíriť a pridať nový závod do šanghajskej gigafactory. Nový závod by mal vyrábať úplne nové vozidlo, ktoré bude skonštruované v Číne. Malo by ísť o kompaktné malé vozidlo, ktoré je označené ako Model 2. Spoločnosť Tesla by chcela k jeho výrobe a vývoju využiť časť súčasného závodu. Ten by sa využíval najmä na testovacie a výskumné práce týkajúce sa skorého spustenia modelu. Testy zahŕňajú najmä kontrolu dôležitých zariadení, výrobných procesov, overenie veľkosti produktu a funkcií. Testovanie by malo trvať približne šesť mesiacov. 

Od Modelu 2 sa očakáva, že pôjde o najmenšie, ale zároveň najlacnejšie vozidlo. Očakávaná cena je 25 000 dolárov. Malo by byť schopné prepraviť 4 dospelých a prejsť približne 480 kilometrov. Svojim vzhľadom by z prednej strany malo pripomínať model 3, má však hatchback a celkovo je omnoho menšie. V prípade, že všetko pôjde podľa plánov nový Model 2 by mohol byť predstavený začiatkom roku 2022. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button