KultúraPikošky

Stane sa India najľudnatejšou krajinou sveta?

Nie je žiadnym tajomstvom, že ázijské národy tvoria viac ako tretinu svetovej populácie už viac ako 70 rokov. Čína je najľudnatejšou krajinou na svete, avšak jej prvenstvo každým dňom ohrozuje India. Minulý rok prvýkrát od roku 1961 klesla pôrodnosť v Číne a ukazovatele na najbližšie roky hovoria v prospech Indie.

OSN v tom má jasno 

Podľa Organizácie Spojených národov by mala India v polovici roka 2023 predbehnúť Čínu v počte obyvateľov a stať sa tak najľudnatejšou krajinou na svete. Očakáva sa, že populácia Číny bude koncom roka 2023 1,4257 miliardy, avšak indickej populácie by podľa očakávaných výsledkov malo byť až 1,4286 miliardy, teda o 2,9 miliónov ľudí viac. 

Podľa odhadov by mala byť India najľudnatejšou krajinou sveta koncom roka 2023 (zdroj obrázku: canva.com)
Podľa odhadov by mala byť India najľudnatejšou krajinou sveta koncom roka 2023 (zdroj obrázku: canva.com)

Čísla však nie sú úplne pravdivé 

Jediným problémom však zostáva fakt, že čísla, z ktorých prognóza populácie Indie vychádza neráta s úplne reálnymi číslami. V Indii prebieha sčítanie obyvateľstva každých 10 rokov, avšak od roku 2011 nebolo realizované. Naplánované bolo na rok 2021, avšak kvôli pandémii Covid -19 bolo preložené na rok 2022 a neskôr až na rok 2024. Akékoľvek čísla o skutočnej veľkosti populácie Indie tak zostávajú len predpokladmi, pretože India nedoložila žiadne oficiálne dokumenty potvrdzujúce presný počet obyvateľov v krajine. 

Do finálneho počtu obyvateľov Číny nezarátalo OSN ani populáciu dvoch administratívnych oblastí Číny – Macaa a Hongkongu, ktorých odhadovaný počet obyvateľov je 8 miliónov ľudí. 

Oficiálny počet ľudí žijúcich v Indii je neznámy (Zdroj obrázku: canva.com)
Oficiálny počet ľudí žijúcich v Indii je neznámy (Zdroj obrázku: canva.com)

Aký je rast obyvateľstva v Indii a Číne? 

Aj napriek tomu, že v novembri 2022 prekročil počet obyvateľov našej planéty 8 miliárd ľudí, odborníci sa zhodujú, že rast populácie je najpomalší od roku 1950. Pokles pôrodnosti zaznamenala aj India a Čína

V roku 2016 upustila Čína od politiky jedného dieťa a v súčastnoti sú páry podporované, aby mali dve alebo viac detí. Rast pôrodnosti v Číne však ovplyvňujú rastúce životné náklady a rastúci počet žien, ktoré sa miesto roly matky rozhodnú pre kariéru. Miera pôrodnosti výrazne klesá aj v Indii. V roku 1950 pripadalo na jednu ženu 5,7 pôrodu, v súčasnosti je to len 2,2 pôrodu. 

Čítajte tiež: 10 Zaujímavostí o Indii, ktoré ste nevedeli 

Zaujímavé čísla o populácii z Indie 

Aby ste si vedeli veľkosť a životnú situáciu v Indii lepšie predstaviť, zozbierali sme pre vás niekoľko zaujímavých číselných údajov. 

Vedeli ste, že … 

  • Každý človek mladší ako 25 rokov pochádza z Indie? 
  • Až 47 % Indov je mladších ako 25 rokov. 
  • V roku 1947 bol stredný vek Indie 21 rokov, pričom iba 5 % ľudí bolo starších ako 60 rokov? Dnes je stredný vek nad 28 rokov a viac ako 10 % Indov má viac ako 60 rokov. 
  • India bude musieť hľadať pracovné príležitosti pre mladú populáciu. Centrum pre monitorovanie indickej ekonomiky (CMIE) uviedlo, že iba 40 % indickej populácie v produktívnom veku pracuje alebo chce pracovať.
  • Podľa štatistík z októbra 2022 má India na trhu práce iba 10 % žien v produktívnom veku, čo je skutočne nízky počet v porovnaní s Čínou, kde pracuje 69 % žien v produktívnom veku. 

 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button