Chute ÁziePikošky

Odkiaľ k nám prišlo bubble tea?

Zaujímavý nápoj k nám prišiel pred niekoľkými rokmi a získal si množstvo fanúšikov. Rôzne druhy čaju s farebnými guličkami alebo kúskami rôznych príchutí sa stali veľmi obľúbenými. Odkiaľ tento trend prišiel a čo by ste mali o tomto nápoji vedieť?

Objavenie bubble tea

Bubble tea je označovaný aj ako guličkový čaj a známy je aj pod názvom Boba. Ide o taiwanský nápoj, ktorý vznikol v 80. rokoch 20. storočia. Vynájdený bol v Taichungu a jeho receptúra spočíva v zmiešaní čaju s mliekom alebo ovocím, ktoré sa doplní o žuvacie perly

V 90. rokoch 20. storočia zaznamenal obrovský úspech a s jeho distribúciou sa pokročilo do Hongkongu a Japonska. Odtiaľ bol distribuovaný obchodníkmi do celého sveta. V súčasnosti sa pije rovnako často ako káva, čaj, smoothie a obľubujú ho všetky vekové kategórie. 

Existujú rôzne druhy bubble tea. Obľúbenou je napríklad kávová (zdroj obrázku: canva.com)
Existujú rôzne druhy bubble tea. Obľúbenou je napríklad kávová (zdroj obrázku: canva.com)

Ako chutí bubble tea?

Samotnú chuť nápoja môžeme označiť ako sladkú, ale jej príchuť nie je rovnaká a závisí od mnohých vecí. Tak ako poznáme viacero druhov káv a čajov, tak isto je známych viac druhov bubble tea. Medzi najznámejšie patria čaj z taro mlieka, z thajského mlieka, z čierneho mlieka a z kávy. Celkovú chuť nápoja si jeho konzumenti dolaďujú guličkami, známymi aj ako perly. Tie sa vyrábajú z tapioky a varením získavajú žuvaciu konzistenciu. Vyrábajú sa v rôznych príchutiach a záleží len na preferencii spotrebiteľa. Klasickými sú príchute ako jablko, jahoda, banán, čučoriedka, ale dostupné sú aj s príchuťou manga, liči alebo matcha. Obľúbeným doplnkom nápoja je aj pridanie polevy, resp. sladkého sirupu. Tie sa tak isto predávajú v rôznych príchutiach a dokážu úplne zmeniť chuť pôvodného čaju.

Bubble tea sa predáva v rôznych príchutiach (zdroj obrázku: canva.com)
Bubble tea sa predáva v rôznych príchutiach (zdroj obrázku: canva.com)

Prečo je bubble tea také populárne?

Úspech spočíva najmä v ochote ľudí spoznávať a ochutnávať nové veci. Veľmi dôležitým znakom jej aj estetickosť, ktorá samotný produkt predáva. Tento guličkový zázrak je na prvý pohľad veľmi zaujímavý. Stal sa instagramovým fenoménom a mnohí ľudia sa ho rozhodnú kúpiť len kvôli krásnej fotke na sociálnu sieť. O tom, že je tento nápoj naozajstným hitom svedčia milióny fotiek na sociálnych sieťach, špeciálne vytvorené profily venujúce sa tomuto nápoju alebo fotky fanúšikov, ktoré môžete nájsť v kamenných predajniach. 

Bubble tea sa na Instagrame teší veľkej obľube (zdroj obrázku: canva.com)
Bubble tea sa na Instagrame teší veľkej obľube (zdroj obrázku: canva.com)

V Ázii sa dokonca oslavuje deň bubble tea, ktorý je 30. apríla. Odhaduje sa, že jeho konzumácia sa má do roku 2027 zvýšiť z 2,3 na 4,3 miliardy nápojov. Chuť čaju v kombinácií mlieka a guličiek je taká obľúbená, že len za rok 2018 sa jeho predaj v Ázii zvýšil o 3 000 percent. Trendu tohto nápoja podľahli ľudia vo viacerých krajinách a známy je dnes po celom svete. Od roku 2012 je dostupný dokonca aj v Nemeckom McDonalde. Bubble tea sa na Slovensku predáva od roku 2013 a dostupný je u rôznych predajcov.  

Ochutnali ste už Bubble tea? Podeľte sa s nami o vašu obľúbenú príchuť do komentára.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button