CestovanieKultúra

Predstavujeme vám provinciu Guangdong

Provincia Guangdong má dlhú históriu. Nachádza sa v Juhovýchodnej Číne a susedí s Hongkongom, Macaom a juhočínskym morom. Má rozlohu takmer 180 tisíc kilometrov štvorcových a vďaka svojej polohe slúži ako okno do sveta.

Guangdong je najľudnatejšou provinciou Číny. Žije tu veľmi veľa migrantov, ktorí sa sem sťahujú kvôli vyspelej ekonomike a dopytu po pracovnej sile. Provincia je dôležitá pre vývoj špičkových technológií, výrobu a zahraničný obchod. Má najlepšiu ekonomiku zo všetkých provincií v Číne. Vďaka mestám Kantón a Shenzhen si udržuje prvenstvo v tvorbe HDP.

História

Provincia Guangdong bola domov starodávnych čínskych národov. Jej história siaha až do dynastie Sia 2 200 – 1 700 pr.Kr. V tejto oblasti prekvital budhizmus a vybudovaných tu bolo množstvo chrámov. Niektoré z nich sa používajú dodnes. Kľúčovým boli pre provinciu pobrežie a prístavy, ktoré boli vstupným a výstupným bodom pre námornú hodvábnu cestu. Zahraniční obchodníci si tu mohli kúpiť rôzny tovar, ako napríklad čaj, korenie, hodváb alebo keramiku. Neskôr bol Guangdong známy aj ako Kwangtung alebo Canton.

Kantón

Hlavným mestom provincie je mesto Guangzhou známe na Slovensku aj akoKantón, ktorý patrí medzi najväčšie mestá Číny. V minulosti bol Kantón známy najmä ako prístavné mesto, ale dnes má mnoho iných predností. Mesto je kľúčovým hubom pre medzinárodnú prepravu a zahraničný obchod. 

V noci je na Kantón krásny pohľad (zdroj obrázku: canva.com)
V noci je na Kantón krásny pohľad (zdroj obrázku: canva.com)

Známe je pod prezývkou mesto kvetov, pretože kvôli jeho podnebiu tam kvety rastú celoročne. Kedysi tam tiež bola najvyššia veža sveta Canton Tower, ktorej výška 600 m už bola prekonaná. Koná sa tu tiež Canton Fair najväčší veľtrh vývozu a dovozu v Číne.

Canton Tower (zdroj obrázku: canva.com)
Canton Tower (zdroj obrázku: canva.com)

Okrem kvetov je mesto preslávené aj svojou kantónskou kuchyňou. V Číne je viacero regionálnych kuchýň, ale kantónska patrí medzi najpopulárnejšie. Najznámejšími sú hranolky z hovädzieho a kuracieho mäsa. 

Hranolky z hovädzieho mäsa sú obľúbenou pochúťkou (zdroj obrázku: canva.com)
Hranolky z hovädzieho mäsa sú obľúbenou pochúťkou (zdroj obrázku: canva.com)

Starobylé mestá

Provinciu Guangdong tvoria viaceré mestá s bohatou históriou. Mesto Dongguan sa v minulosti stalo centrom ópiových vojen. Boli tu zničené 2 milióny libier ópia. Bombardovaním a vojnovými loďami tu bolo zabitých viac ako 20 000 Číňanov. V súčasnosti je dôležitým priemyselným mestom. 

Dongguan je moderným mestom (zdroj obrázku: canva.com)
Dongguan je moderným mestom (zdroj obrázku: canva.com)

Shanwei sa nachádza na východe provincie. Je často navštevovaný turistami kvôli nádherným pobrežiam alebo bohatej histórií. Nachádzajú sa tu významné náboženské chrámy. Najznámejšie sú Yuanshan, Dingguang a Fengshan. Mesto je známe uctievaním bohyne rybárov Mazu. 

Mesto Fo-šan inak známe ako Foshan je známe vďaka výrobe keramiky. Okrem nej sa tu vyrábajú aj elektrické spotrebiče, plastové výrobky alebo nábytok. Názov mesta znamená v preklade Budhova hora. Miestni ho tak začali nazývať potom čo sa na jeho území našli tri bronzové sochy Budhu. 

História Zhanjiang je pomerne dlhá. Počas niekoľkých rokov sa vyvinul v hlavný moderný prístav slúžiaci pre južnú Čínu, ktorý je použiteľný pre lode s hmotnosťou do 50 000 ton. Čína sem investovala zahraničné  zdroje a tak je tu väčší rozmach priemyslu. Ide o lodenice a strojárne, automobilové, elektrické spotrebiče, textilné závody, cukrovary, mlyny na múku, ryžu a chemické práce. 

Shaoguan je známe historické a kultúrne mesto ležiace na severe Guangdongu. Je obklopené horami, ktoré vytvárajú nádherné scenérie. Mesto je často navštevované turistami najmä kvôli jeho bohatej histórií a atrakciám. Medzi najznámejšie patrí hora Danxia, chrám Nanhua alebo Maba Man.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button