KultúraCestovanie

Čína má pre starodávne úzke uličky svoj vlastný názov

Takéto uličky sú známe ako Hutong a v minulosti spájali okolité čínske mestá najmä s Pekingom. Dnes sa ich v Pekingu nachádza len niekoľko a sú pevnou súčasťou čínskej histórie a kultúry. Návšteva niektorej z hutong uličiek je väčšinou súčasťou každého plánu turistu. Aká je ich história?

Čo je to hutong? 

Hutong je názov, ktorým je pomenovaný typ úzkej uličky nachádzajúci sa v mestách na severe Číny, najmä v Pekingu. Konkrétne v Pekingu sú uličky vytvorené líniami nazývanými siheyuan. Tieto línie predstavujú rezidencie domov, ktoré sú postavené tak, aby tvorili obdĺžniky alebo štvorce, čím vytvárajú tradičné nádvorie. Po spojení jednotlivých nádvorí vznikla úzka ulička zvaná hutong. Jednotlivé hutongy potom na seba často nadväzovali. Pri pohľade zo vzduchu pripomínali uličky bludisko alebo šachovnicu, ktoré boli obohatené o záhradky, skalky a starodávne ruiny, na ktoré bol nádherný pohľad. 

V polovici 20. storočia bolo však v Pekingu veľké množstvo hutongov zbúraných. Hlavným dôvodom bolo budovanie lepšej dopravnej infraštruktúry. Mnoho ľudí však proti búraniu hutongov bojovalo a tak boli niektoré hutongy vďaka úsiliu záchranárov zachované. 

 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Zaujímavá história 

Uličky hutong sa prvýkrát objavili počas dynastie Yuan. Predpokladá sa, že dizajn pochádzal z Mongolska. Odhaduje sa, že hutongy začali stavať rôzne spoločenské vrstvy počas dynastie Čou, ktorá sa datuje na obdobie od roku 1046 pred n. l. do roku 256 pred n. l.. Ľudia, ktorí mali spoločensky významné postavenie bývali v hutongoch čo najviac k stredu mesta. Aristokrati sídlili na západnej a východnej strane od cisárskeho paláca. V blízkosti centra žili aj úradníci, ktorí si svoje domovy zdobili vyrezávanými stĺpmi, strešnými trámami a nádherne upravenými záhradami. Ďalej od centra bývali v hutongoch robotníci, občania, remeselníci a obchodníci. 

Hutongy v súčasnosti 

Väčšina hutongov zmizla od založenia Čínskej ľudovej republiky v roku 1949. Hutongy začali nahrádzať výškové budovy a široké bulváre. Vystavané boli moderné byty, kde sa pôvodní obyvatelia presťahovali. 

Niektoré hutongy v Pekingu však stále existujú a zostávajú dôležitým prvkom cestovného ruchu v meste. Ročne prilákajú milióny turistov, ktorí obdivujú najmä architektúru týchto uličiek. Niektoré hutongy sú staré niekoľko stoviek rokov a iné sú novovytvorené. 

Jedna z uličiek Hutong v Pekingu (zdroj obrázku: canva.com)
Jedna z uličiek Hutong v Pekingu (zdroj obrázku: canva.com)

Medzi najnavštevovanejšie hutongy patrí napríklad ulica Yandaixie, Mao´er Hutong, Jinyu Hutong, Nanluoguxiang alebo ulica Guozijian. Samozrejme v Pekingu sa ich nachádza omnoho viac a tak záleží len na tom, koľko času sa ich návšteve rozhodnú turisti venovať. Tradičným pre tieto uličky je množstvo starých budov, remeselnícke dielne a zaujímavá pokojná atmosféra, ktorú si ľudia ihneď zamilujú. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button