KultúraPikošky

Na menej starostí a stresu stačí pokora, tvrdí taoizmus

Súcit, jednoduchosť a trpezlivosť. To sú tri klenoty taoizmu, spojenia filozofievierovyznania, z ktorého sa rozvinulo čínske ľudové náboženstvo. Podľa legendy požiadal jeho zakladateľa Lao-c’ strážca mosta v horách, aby napísal knihu o svojich myšlienkach a viere a tak vznikol taoizmus.

V taoizme je tao zdrojom, vzorcom a podstatou všetkého, čo existuje. Učí o rôznych disciplínach, ktoré majú pomôcť dosiahnuť dokonalosť spojením sa s neplánovanými rytmami vesmíru. Taoistická etika sa líši v závislosti od konkrétnej školy, ale vo všeobecnosti má tendenciu zdôrazňovať wu wei – konanie bez úmyslu, prirodzenosť, jednoduchosť, spontánnosť a taktiež už spomínané tri klenoty.

Cesta k mieru

Jadrom taoizmu je odmietnutie nenávisti a neznášanlivosti medzi ľuďmi, snaha o život s rozvahou, harmóniou a perspektívou. Aj keď tento filozofický smer a zároveň viera nevylučuje násilie, to je považované až za poslednú možnosť. Zvyšovaním sebauvedomenia a znižovaním vplyvu ega, ktoré je často podľa taoizmu jadrom konfliktu, sa podporuje mier vo vnútri človeka i mimo neho.

Taoizmus je cestou k mieru (zdroj obrázku: canva.com)
Taoizmus je cestou k mieru (zdroj obrázku: canva.com)

Menej starostí

Podľa taoizmu má strach veľmi negatívne účinky na ľudské telo. Zároveň však táto filozofia tvrdí, že strach nemá nič spoločné s vonkajším svetom a vzniká len vtedy, keď nevieme ovládnuť našu fantáziu. Sme zamestnaní tými najhoršími scenármi, ktoré si dokážeme predstaviť a následne sme nimi posadnutí. Avšak ak budeme žiť v súlade s učením tao, nebudeme sa musieť báť a vystavovať sa stresu. 

Navyše namiesto toho, aby taoisti trávili veľa času tým, že sa snažia úplne vysvetliť, čo vlastne je tao, zameriavajú sa na jednoduchý a vyvážený život v súlade s prírodou . Toto je jeden z najdôležitejších princípov taoizmu. Taoisti tiež veria, že konflikt nie je dobrý a že ak máte s niečím problém, je lepšie nájsť spôsob, ako túto prekážku obísť.

Pokora a slušnosť

Choroba je podľa tohto náboženského i filozofického smeru spôsobená hriechom a zlými skutkami, ktoré prerušujú zdravý tok energie chi. Tri klenoty zdôrazňujú to, aby bol človek dobročinný, šetrný a nepovyšoval sa nad ostatných. Taoizmus sa zameriava aj na to, aby boli jednotlivci pokorní a slušní a aby ich vonkajší svet považoval za priemerných.

Pokora a slušnosť spolu musia ísť ruka v ruke (zdroj obrázku: canva.com)
Pokora a slušnosť spolu musia ísť ruka v ruke (zdroj obrázku: canva.com)

Yǔ s jednou nohou

Existuje starý príbeh, ktorý hovorí, že Čínu kedysi zasiahla povodeň. Svet zachránil pred povodňou Yǔ, ktorý mal iba jednu funkčnú nohu. Šiel do rôznych častí Číny v osobitnom poradí a vykopal priekopy, aby mohla povodňová voda odísť do oceánu. Keď sa vo svete stane niečo veľmi zlé, môže taoistický kňaz ísť do taoistického chrámu a konať podľa toho, čo urobil Yǔ, a len tak je možné svet opäť opraviť. 

Taoistickí kňazi majú moc robiť rôzne zázraky. Napríklad môžu pomocou ohňa a hluku odplašiť démonov, môžu liečiť choroby, môžu vykonávať pohreby a pomáhať udržiavať nových duchov v bezpečí pred ublížením.

V taoizme sa tiež verí, že protiklady sa navzájom spoliehajú, že existujú. Napríklad veľké i malé alebo svetlé a tmavé.

Veronika Hubinská

Mám 23 rokov, študujem žurnalistiku a okrem ázijskej kultúry sa zaujímam aj o ekológiu či zdravý životný štýl. Rada cestujem, počúvam dobrú hudbu, venujem sa literatúre a písaniu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button