Pikošky

Znižovanie stresu na pracovisku? Japonci majú geniálnu terapiu plačom

Stres je súčasťou života mnohých ľudí po celom svete. Je všeobecne známe, že najviac stresu zažívajú ľudia v práci a tak sa veľa spoločností snaží nájsť spôsob ako so zvládaním stresu zamestnancom pomôcť. Japonské firmy prišli s naozaj zaujímavým riešením. To spočíva v tom, že si do firmy zavolajú odborníkov, ktorí zamestnancov najskôr rozplačú a potom upokoja. Zdá sa vám to ako vtip? Čítajte ďalej a dozviete sa ako táto technika funguje.

Kultúra japonských firiem 

V Japonsku sú bežnou súčasťou pracovného života hodiny nadčasov. Nejde o výnimky, ale skôr pravidlá, ktoré sú v dnešnej dobe považované za úplne normálne. Týkajú sa 85 percent zamestnancov, pričom v niektorých korporáciách pracujú zamestnanci aj 100 hodín mesačne nad zákonom stanovený limit. Častokrát je práve veľké množstvo odpracovaných hodín, napätie a tlak hlavnou príčinou stresu a frustrácie. 

Japonci sú známi tým, že málo prejavú slabosť, strach a svoje pocity na verejnosti alebo v práci. Japonci sú veľmi pracovití a svoj profesionálny život oddeľujú od súkromného. Miesto toho aby svoje pocity dávali najavo v práci, po skončení smeny zájdu do baru na pohárik. Z obavy o výpoveď japonci často zatnú zuby a pracujú aj keď nevládzu. 

V Japonsku prišli zástupcovia spoločností na to, že plač vôbec nemusí byť len prejavom slabosti, ale pomáha uvoľniť stres a tlak v práci, či zlepšiť neosobné vzťahy medzi kolegami. 

Celkovú situáciu sa teda rozhodli riešiť veľmi netradične. Existujú špeciálne firmy, ktoré majú odborníkov školených na to, aby zamestnancov rozplakali a následne ich utíšili. Ako to funguje? 

Špecialisti na plač 

Firmy, ktoré sa rozhodnú túto “terapiu” svojim zamestnancom umožniť zaplatia približne 70 eur odborníkovi, ktorí pre vybranú skupinu zamestnancov zorganizuje workshop. Organizátorom workshopu je takzvaný ikemeso danshi. Preklad tohto názvu znamená “dobre vyzerajúci podávač vreckoviek”. Kľúčovou postavou celého workshopu je práve podávač vreckoviek, ktorého úlohou je poutierať plačúcim ľuďom slzy z tváre a následne im vreckovku ponúknuť na upokojenie. Ženám je okrem vreckoviek často sprostredkované aj objatie alebo pohladenie. 

Ženy si môžu vybrať aký muži ich budú utešovať (zdroj obrázku: ikemeso-office.com)
Ženy si môžu vybrať aký muži ich budú utešovať (zdroj obrázku: ikemeso-office.com)

Ako to funguje? 

Každý workshop je iný a prispôsobuje sa potrebám firmy. Väčšinou sa odohráva v konferenčných miestnostiach alebo súkromných priestoroch. Najčastejšie však býva na navodenie atmosféry pustený účastníkom krátky film alebo videoklip, ktorí ich má rozplakať. Najčastejšími témami sú smutné príbehy detí alebo príbehy chorých zvieratiek. Ako prvý začína väčšinou plakať ikemeso danshi, ktorý svojimi slzami a plačom vynúti rovnaké pocity aj u ostatných ľudí. 

Myslíte si, že na vás by takýto workshop nefungoval? Skúste si pozrieť nasledujúcu ukážku Silence of Love, ktorá zachytáva príbeh otca a dcéry a uvidíte, že vaše oko nezostane suché.  

Na záver tiež musíme spomenúť, že väčšinou sú tieto druhy workshopov vyhľadávané najmä u žien, ktoré viac potrebujú prejaviť svoje city a na druhej strane si viac užijú mužskú prítomnosť. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button