ŠportPikošky

Netradičné japonské športy

Japonci sú naozaj veľmi vynaliezaví a v mnohých veciach dokážu prekvapiť. Či už ide o netradičné televízne programy, zaujímavé inovácie alebo robotov, tentokrát vám predstavíme zaujímavé japonské športy. Mnohé z nich by ste v iných krajinách hľadali len ťažko.

Yukigassen 

Názov tejto hry je možné rozdeliť na dve slová, z ktorých je po preklade možné zistiť o akú hru ide. “Yuki” predstavuje sneh a “kassen” bitku, takže ide v podstate o snežnú vojnu, ktorá sa v konečnom dôsledku podobá klasickej guľovačke. V Japonsku je dokonca organizovaný aj turnaj s názvom Yukigassen Showa Shinzan v Hokkaide, ktorý sa koná vo februári. Hra sa skladá z dvoch tímov, ktoré tvorí sedem členov. Tí súťažia proti sebe a hádžu po sebe snehové gule. Celkovo je do hry vložených 90 snehových gulí, ktoré sú však stlačené strojom a tak je často rana guľou veľmi tvrdá. Po zasiahnutí guľou je trafený hráč vyradený z hry. Ako takáto hra prebieha si môžete pozrieť v nasledujúcom videu: 

Onbashira

Jazda na obrovskom guľatinovom dreve je súčasťou festivalu Onbashira. Ten sa koná každých šesť rokov v prefektúre Nagano Onbashira matsuri a jeho vrcholom je, keď sa skupina mužov spustí na obrovskom dreve z vrchola kopca až do miesta dejiska festivalu. Celkovo ide o veľmi nebezpečný šport, pretože udržať sa na valiacej sa guľatine je takmer nemožné. Pre lepšiu predstavu o tom, ako tento šport prebieha si môžete pozrieť nasledujúce video:

Botaoshi 

Veľmi zaujímavá a často brutálna je hra realizovaná na ihriskách s veľkým počtom hráčov. Jednej hry sa zúčastní približne 150 ľudí, ktorí sú proti sebe rozdelení na dva tábory. Polovica sa snaží ochrániť vysoký stožiar, ktorý na samom vrchu chráni hráč a druhá polovica sa snaží vrchol strhnúť. Obrovská mela pripomínajúca bitku sa nezaobíde bez potrhaného oblečenia, kopancov, úderov a modrín, ktoré sú ochotní hráči vytrpieť pre víťazstvo svojho tímu. Ako celá hra prebieha si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:

Vankúšová vojna 

Aj napriek tomu, že vankúšová vojna nie je pre nás úplnou novinkou, japonci ju dokázali povýšiť na vyššiu úroveň a dokonca v nej organizujú turnaj. Existuje aj asociácia, ktorá sa zaoberá jej pravidlami a nesie názov All Japan Pillow Fighting Association. Vankúše využívané pri hre sú špeciálne upravené pre tento šport a na splnenie ich herných kvalít dohliada asociácia. Hra pozostáva z dvoch tímov, ktoré sa snažia prostredníctvom vankúšov trafiť súperov, čím ich vyradia z hry. 

Ak chcete vidieť ako herný turnaj vankúšovej vojny vyzerá, môžete si pozrieť nasledujúce video:

Ďalšie netradičné športy 

Samozrejme, v našom článku sme poukázali len na niekoľko netradičných športov, ktoré však majú v Japonsku silnú fanúšikovskú základňu. Na internete nájdete veľa ďalších zaujímavých športov, ako napríklad jazdu na pštrosovi, válanie sa z kopca, pretláčanie nohami alebo nosenie žien dole hlavou, ktoré sú takisto vážnymi súťažami, ale ich pôvodcovia bohužiaľ nie sú známi.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button