Kultúra

Kto je vynálezcom karaoke?

Pojem, ktorý pozná každý z nás. Je predpoveďou zábavy, smiechu a trapasov. Vystúpenia obyčajných ľudí na pobavenie svojich známych sa stali takými populárnymi, že prerazili do celého sveta. Odkiaľ tento trend prišiel a kto je jeho autorom?

Základné informácie o karaoke 

Názov karaoke by sme mohli preložiť aj ako prázdny orchester. Slovo karaoke totiž vzniklo z japonského kara (prázdny) a okesutora (orchester). Ide o formu zábavy, ktorá je určená amatérskym spevákom, ktorí spievajú do hudobného podkladu. Najčastejšie sa spievajú populárne piesne, ktorých text je zobrazený na obrazovke alebo plátne. 

Z karaoke si vzalo inšpiráciu aj niekoľko televíznych programov a tvorcovia hier na herné konzoly. Začali tiež vznikať prvé karaoke bary, ktoré sa dnes nachádzajú po celom svete. Dnes už nie je žiadny problém kúpiť si karaoke systém domov alebo spievať texty podľa pesničiek na youtube. 

Karaoke pochádza z Japonska 

Za vynálezcu karaoke je považovaný japonský podnikateľ Daisuke Inoue. Patent si však nikdy nenechal aplikovať a tak mal neskôr veľa sporov s patentovým úradom. V 80. rokoch 20. storočia si o patent požiadal Roberto del Rosario a získal autorské práva na karaoke. Prvé karaoke automaty pochádzajú už zo 70. rokov 20. storočia. Prvou krajinou, v ktorej sa tieto automaty nachádzali bolo Japonsko. Tam sa karaoke bary vyskytujú prevažne vo forme zvukovo izolovaných súkromných boxov. V nich sa môžu hostia odviazať a nikto mimo boxu ich nepočuje ani nevidí. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Karaoke bary sa stali populárnymi aj v Číne a Taiwane. Išlo o prevažne nočnú barovú zábavu, ktorá neskôr expandovala do celého sveta. V mnohých krajinách funguje karaoke na inom princípe ako napríklad v Číne alebo Japonsku. V európskych alebo amerických karaoke baroch väčšinou odvážlivec spieva na pódiu pred celým osadenstvom. 

Karaoke v súčasnosti 

Aj napriek tomu, že sa karaoke bary stále tešia veľkej obľube, populárnym sa stalo aj karaoke na doma. Mnohým ľuďom je pohodlnejšie predvádzať sa vo vlastnej obývačke a len v kruhu najbližších ľudí. Okrem toho je tiež karaoke častou súčasťou svadieb, rodinných osláv, teambuildingov alebo firemných podujatí. 

Spievanie karaoke piesní baví ľudí po celom svete (zdroj obrázku: canva.com)
Spievanie karaoke piesní baví ľudí po celom svete (zdroj obrázku: canva.com)

Na internete je množstvo špecializovaných webov na karaoke alebo predajcov, ktorí predávajú DVD nosiče s hudobným podmazom a textom. Možné je tiež vyskladať si svoj vlastný playlist, ktorý sa potom dá na DVD zakúpiť. Najväčším hitom však zatiaľ zostáva nákup online karaoke klipov alebo využívanie zvukových záznamov z youtube. 

Niekoľko zaujímavostí na záver 

Existuje veľa šialeností v súvislosti s karaoke. Vedeli ste, že sa konajú majstrovstvá v karaoke? Majú celkom dlhú históriu a ročne sa ich zúčastňujú ľudia z celého sveta. Tento rok sa budú konať 16. v poradí. Ďalším prekvapením je nepochybne talian Leonardo Polverelli, ktorý je držiteľom Guinnessovho rekordu. Ten získal za najdlhší maratón v karaoke. Vydržal spievať štyri dni počas ktorých naspieval 1 295 piesní. Zaujímavým je tiež fakt, že v Japonsku sa nachádza viac ako 100 000 karaoke barov. Piesne, ktoré sa v karaoke baroch spievajú sa menia podľa preferencií ľudí. Celkovo však medzi najčastejšie vyberaných interpretov patria: Michael Jackson, Queen, Neil Diamond, Lady Gaga alebo Tina Turner. 

Bolo tiež dokázané, že spievanie karaoke zmierňuje stres, zvyšuje sebadôveru a posilňuje sociálne väzby. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button