Pikošky

Najstaršia Zoo panda sa v auguste dožila 35 rokov

Tento mesiac obletela svet úžasná správa priamo z Hongkongu, kde sa v miestom Ocean Parku dožila panda veľká krásnych 35 rokov. Ide tak o najdlhšie žijúceho samca pandy veľkej v histórií, o ktorého sa celý život starali ľudia.

Pandy sa tešia veľkej obľube po celom svete (zdroj obrázku: canva.com)
Pandy sa tešia veľkej obľube po celom svete (zdroj obrázku: canva.com)

Pandy sa v ľudskej starostlivosti dožívajú vyššieho veku 

Tento rok je pre Ocean Park veľmi úspešný, pretože ich samec pandy veľkej menom An An z neho urobil doslova senzáciu. Meno tohto krásneho bielo čierneho obra by sme mohli preložiť ako mier. Vo voľnej prírode sa pandy dožívajú priemerne 20 rokov, ak sa dostanú do starostlivosti ľudí, môže sa ich dĺžka života predĺžiť o zhruba 10 rokov. 

An An sa narodil v provincii S´-čchuan v Číne. Spolu so samičkou menom Jia Jia boli darovaní čínskou vládou Ocean Parku v roku 1999. Jia Jia bohužiaľ v roku 2016 zomrela a dožila sa neuveriteľných 38 rokov, čo z nej robí najstaršiu známu žijúcu pandu na svete. An An je v Ocean Parku už 22 rokov a práve vďaka starostlivosti, ktorá sa mu tu dostáva sa tento rok dožil krásnych 35 rokov. 

Vďaka starostlivosti ľudí sa pandy dožívajú vyššieho veku v Zoo, ako vo voľnej prírode (zdroj obrázku: canva.com)
Vďaka starostlivosti ľudí sa pandy dožívajú vyššieho veku v Zoo, ako vo voľnej prírode (zdroj obrázku: canva.com)

Nielen An An ale celkovo pandy veľké trávia približne 14 hodín denne jedením. Chutí im najmä bambus, ktorý má však nízke množstvo kalórií a tak pandy veľmi rýchlo pociťujú potrebu opäť sa najesť. Po najedení sú schopné spať 2 až 4 hodiny a potom sa ísť znova najesť. Okrem jedenia a spánku sú tiež dobrými lezcami a tak najmä na internete môžeme nájsť množstvo vtipných fotografií pánd loziacich po stromoch. Ich život teda závisí najmä od jedla a čerstvého bambusu, ktorého majú v Zoo naozaj požehnane. 

Narodeninová oslava 

Významný vek pandy An An oslávili v Ocean Parku naozaj veľkolepo. An An prišlo veľa pekných pozdravov a nachystané mala panda aj jej obľúbené ovocie a bambusy. Tak ako sa na narodeninovú oslavu patrí nechýbala ani torta. Fotky An An spolu s ňou už stihli obletieť svet. Veď ako často sa stáva, že panda oslavuje 35 narodeniny? 

Zábavný park Ocean Park sa nachádza v Hongkongu a okrem pánd veľkých v ňom žijú aj ďalšie druhy zaujímavých zvierat. Ak sa teda niekedy rozhodnete navštíviť Hongkong, určite toto miesto nevynechajte. 

Sú pandy stále ohrozeným druhom? 

Podľa údajov Svetového fondu na ochranu prírody (WWF), ktoré pochádzajú z roku 2014 žije aktuálne vo voľnej prírode asi 1864 pánd veľkých. Čísla tiež ukazujú, že v posledných rokoch sa ich výskyt vo voľnej prírode zvýšil o 17%. Vďaka týmto údajom boli pandy preradené z klasifikácie “ohrozených” na “zraniteľné”. Záchranári dúfajú, že počet pánd vo voľnej prírode bude mať ďalej rastúcu tendenciu, aby sme sa o tento druh viac nemuseli obávať. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button