KultúraCestovaniePikošky

Chcete mať vo svojej ZOO pandu? Musíte si ju prenajať

Sú čiernobiele, roztomilé a veľmi obľúbené. Pandy, ktoré majú v čínskej kultúre obrovský význam a tvoria jej neoddeliteľnú súčasť. Pochádzajú z centrálnej Číny, žijú v hornatých oblastiach, ako S’-čchuan a Tibet. Od druhej polovice 20. storočia sa panda stala národným symbolom a je zobrazovaná aj na čínskych zlatých minciach.

Čo robia pandy celý deň?

Pandy veľké trávia až 14 hodín denne jedením, pretože bambus poskytuje nízke množstvo kalórií, takže veľmi rýchlo sú opäť hladné. Keď sa najedia, budú spia 2 až 4 hodiny a po zobudení hľadajú ďalšie jedlo. Okrem stravovania a spánku tiež sa šplhajú po stromoch, aby sa dostali z nebezpečenstva a vyhli sa silnejším konkurentom.

Pandy strávia jedením 14 hodín (zdroj obrázku: canva.com)
Pandy strávia jedením 14 hodín (zdroj obrázku: canva.com)

Koláč pre pandy

Pandy veľké jedia najmä bambusové korene, výhonky a listy. Bambus tvorí 99% ich dennej stravy, no okrem neho si pochutnajú aj na niektorých druhoch ovocia.

Najčastejšou potravou sú bambusové výhonky (zdroj obrázku: canva.com)
Najčastejšou potravou sú bambusové výhonky (zdroj obrázku: canva.com)

V zajatí im ošetrovatelia zvyknú spestriť jedálniček pomocou koláču pre pandy, ktorý je vyrobený z ryžovej múky, sójového prášku, kukuričnej múky a vajec. Divoké pandy si občas pochutnajú aj na trávach, hmyze, myšiach a dokonca aj jahňatách, ktoré nájdu v okolitých dedinách.

Kam za nimi ísť?

Mnoho cestovateľov podniká výlety do Číny najmä pre pandy veľké. Existuje veľa miest v Číne, ale najlepšie je ich pozorovať v okolí Čcheng-tu v provincii S‘-čchuan, „domovského mesta pánd veľkých“. Okrem nich si tu môžete pozrieť aj rozkošné pandy červené.

Panda červená (zdroj obrázku: canva.com)
Panda červená (zdroj obrázku: canva.com)

Symbol WWF

Podľa sčítania ľudu z roku 2014 žije vo voľnej prírode iba 1 864 pánd obrovských. Ide teda o jeden z najvzácnejších a najohrozenejších druhov na svete, preto bola panda veľká vybraná a od svojho vzniku v roku 1961 ju WWF používa ako symbol.

Jediným zostávajúcim vhodným biotopom pre pandy veľké sú miesta na odľahlých horách zhruba 1 200 až 3 100 metrov nad morom. Nachádzajú sa na tibetskom úpätí provincií S‘-čchuan, Gansu a Shaanxi . Pandy totiž môžu žiť iba vo veľkých bambusových lesoch, pretože bambus je ich hlavným zdrojom obživy.

Úsilie Číny

Množstvo miest, ktoré môžu pandy veľké považovať za domov, bolo znížené z dôvodu ťažby a poľnohospodárskej činnosti ľudí. Pytliactvo a lov taktiež prispeli k zníženiu ich populácie, kedysi boli ale ohrození najmä pre ich miznúci biotop.

Čína sa snaží robiť pre ochranu pánd maximum (zdroj obrázku: canva.com)
Čína sa snaží robiť pre ochranu pánd maximum (zdroj obrázku: canva.com)

Čína chráni biotopy pandy veľkej vracaním poľnohospodárskej pôdy späť do zalesnených oblastí. Ľudia tiež zachránili pandy pred zemetraseniami, boli chované v zajatí a potom boli pustené späť do voľnej prírody.

Prenájom pandy

V minulosti tvorilo darovanie pánd veľkých americkým a japonským ZOO dôležitú súčasť diplomacie Čínskej ľudovej republiky, predovšetkým v 70. rokoch 20. storočia. Vytvárali sa tak prvé kultúrne výmeny medzi Čínou a Západom.

Mláďa pandy veľkej (zdroj obrázku: canva.com)
Mláďa pandy veľkej (zdroj obrázku: canva.com)

Od roku 1984 sa pandy prestali používať na diplomatické účely. Namiesto toho začala Čína pandy prenajímať na 10 rokov. Obvyklá taxa je 1 000 000 dolárov za rok a podmienka, že akékoľvek narodené mláďa automaticky patrí Číne.

Veronika Hubinská

Mám 23 rokov, študujem žurnalistiku a okrem ázijskej kultúry sa zaujímam aj o ekológiu či zdravý životný štýl. Rada cestujem, počúvam dobrú hudbu, venujem sa literatúre a písaniu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button