CestovaniePikošky

Majstrovské dielo Hongkongu Monster Building

V predchádzajúcich článkoch sme vám priniesli niekoľko zaujímavých stavieb Ázie. Za veľmi zvláštnu sa dá považovať spleť piatich obytných komplexov nazývaná ako Monster Building. Jej stavba vám úplne vyrazí dych a pri pohľade na ňu budete vďačný za domov aký máte.

Obrie sídlo 

Pôvodne bolo toto sídlisko postavené v roku 1960 s názvom Baakgaa Sancyun. Monster Building tvorí päť obytných komplexov, na ktoré bol rozdelený v roku 1972. Sú nimi Fook Cheong Building, Montane Mansion, Yick Fat Building, Yick Cheong Building a Oceanic Mansion. Tento komplex je tiež známy ako Yik Cheong Building a je jednou z najslávnejších budov v Quarry Bay. Z pohľadu zhora vytvárajú budovy písmeno E. Žije tu niekoľko tisíc ľudí, ktorí tu našli svoj domov. 

Tak ako väčšina budov v Hongkongu, aj tu sú horné poschodia budovy obývané. Prízemie je určené pre obchody s morskými plodmi, domácimi potrebami a potravinami. V budove Yick Fat je dokonca na prízemí kaviareň. 

V noci je na Monster Building nádherný pohľad (zdroj obrázku: canva.com)
V noci je na Monster Building nádherný pohľad (zdroj obrázku: canva.com)

Dôvod výstavby

Budova Monster Building je súčasťou skupiny projektov verejného bývania, ktoré postavila miestna vláda. Stalo sa tak v 60. rokoch 20. storočia. Cieľom budov bolo poskytnúť lacné ubytovanie pre obyvateľov mesta s nízkym príjmom. V 50. a 60. rokoch zažil Hongkong obrovský populačný rozmach, keď sa doň prisťahovali vlny utečencov z Číny. To prinútilo miestnu vládu vybudovať skupinu bytových veží, ktoré by týchto ľudí ubytovali. 

Môžu Monster Building zbúrať? 

Najväčšou črtou tohto miesta je extrémne hustá populácia. Odhaduje sa, že v piatich budovách žije približne 10 000 ľudí. Nachádza sa tu približne 2240 bytových jednotiek. Vysoký počet obyvateľov žijúcich na tomto mieste je dôvodom, prečo nie je možné budovu odkúpiť, zbúrať alebo prestavať. 

Fotky z tohto miesta sú úžasné (zdroj obrázku: canva.com)
Fotky z tohto miesta sú úžasné (zdroj obrázku: canva.com)

Raj turistov 

Zaujímavá stavba tejto budovy ročne priťahuje tisícky turistov, ktorí majú záujem obzrieť si ju alebo odfotiť. Monster building je hotovým dezertom pre Instagram a fotografiu tejto budovy vám budú mnohý závidieť. Pravdepodobne si ju však už asi neurobíte. Turistický ruch nevyhovuje viacerým obyvateľom budovy, ktorí sa bránia proti narúšaniu súkromia. Na mieste dokonca pribúdajú viaceré značky zakazujúce fotografovanie. 

Inšpirácia pre umelcov 

Quarry Bay sa stalo inšpiráciou pre mnohých umelcov a režisérov. Tí sem prišli natočiť filmy, ktoré sú známe po celom svete. Známymi sú napríklad Transformers: Age of Extinction alebo Ghost in the Shell. Natočených tu bolo aj pár videoklipov. Mondo Grosso a Hikari Mitsushima tu točili videoklip k piesni Labyrinth a Gallant s Ericom Nam k piesni Cave Me In.

V prípade, že nemáte v pláne navštíviť toto miesto, pre ukážku vám určite bude stačiť pozretie si jedného zo spomínaných videoklipov. Monster Building je v nich zachytený v celej svojej kráse a vy nebudete veriť, že nie je vymyslený. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button