ŠportPikošky

Na olympiáde v Tokiu sa okrem skateboardingu predstavia aj ďalšie nové športy

Tohtoročná olympiáda sa do dejín zapíše nielen kvôli zmene termínu konania, ale aj novým športom, ktoré tu zažijú svoj olympijský debut. Ide o spomínaný skateboarding a tiež športové lezenie, surfing, karate, bejzbal a softbal. Okrem toho sa niektoré pôvodné športy rozšíria o ďalšie disciplíny. Ktoré to sú?

Ešte v roku 1896 sa na olympijských hrách súťažilo len v deviatich športoch. Tento rok sa na olympiáde v Tokiu pokúsia športovci zabojovať o 339 cenných kovov v 33 rôznych športoch. Slovensko na tohtoročnej olympiáde zastupuje 41 športovcov, ktorí sa pokúsia zabojovať o tie najvyššie umiestnenia. V nasledujúcich nových športoch na olympiáde však tento rok Slovensko nemalo zastúpenie. 

Skateboarding 

Skateboarding (zdroj obrázku: canva.com)
Skateboarding (zdroj obrázku: canva.com)

Nie je žiadnym tajomstvom, že organizačný výbor olympijských hier robí všetko preto aby mladej generácií ľudí viac priblížil dianie na olympiáde a motivoval ich k športu. Súčasťou tohto snaženia je aj uznanie skateboardingu ako olympijský šport, v ktorom sa na tohtoročných olympijských hrách predviedlo 20 žien a mužov. Súťažilo sa v dvoch disciplínach park a street, a aktuálne už celý svet pozná prvých olympijských víťazov

Športové lezenie 

Lezenie vo všeobecnosti za posledné roky veľmi nabralo na popularite a tak ho organizačný výbor prvýkrát zaradil do programu olympijských hier. Zložené je z troch disciplín – lezenia na rýchlosť (speed), bouldering a lezenie na obtiažnosť (lead). Víťaz je len jeden a stáva sa ním lezec, ktorý zo všetkých troch disciplín získa v súčte najviac bodov. Všetky disciplíny budú realizované v jeden deň, pričom 3. augusta sa predstavia muži a o deň neskôr ženy. 

Surfing 

Surfovanie (zdroj obrázku: canva.com)
Surfovanie (zdroj obrázku: canva.com)

Zaradenie surfingu do programu bolo pre mnohých veľkým prekvapením a určený súťažný deň ešte môže byť zmenený. Súťažiaci totiž budú surfovať na prírodných vlnách Šidašita Beach a počasie môže plány organizátorov rýchlo zmeniť. Súťaž bude trvať dva dni, pričom sa bude skladať z rozjazdu štyroch surferov, z ktorých vždy dvaja postúpia do ďalšieho kola. Na súťaž budú dohliadať profesionálny rozhodcovia, ktorí v závere surferov zhodnotia a určia víťaza.

Karate

Karate (zdroj obrázku: canva.com)
Karate (zdroj obrázku: canva.com)

Tohtoročná olympiáda bude pre japoncov veľmi významná, pretože na nej zažije premiéru aj karate, ktoré je úzko späté s históriou a kultúrou Japonska. Súťažiť sa bude v dvoch disciplínach – kata a kumite. V kate ide o predvádzanie sólo cvikov pozostávajúcich z úderov a kopov. V kumite ide o vzájomný súboj, ktorý bude rozdelený do troch váhových kategórií. 

Bejzbal/Softbal 

Softbal na olympiáde nie je žiadnou novinkou, pretože bol súčasťou olympijských hier v rokoch 1996 až 2008. To isté platí o bejzbale, v ktorom sa na olympiáde súťažilo v rokoch 1992 až 2008. Na olympijských hrách v Londýne a v Riu tieto športy neboli zaradené a tak sa po dvanástich rokoch opäť vracajú na olympijské výslnie. 

Softbal (zdroj obrázku: canva.com)
Softbal (zdroj obrázku: canva.com)

Rozdiel medzi týmito športami je v tom, že v softbale sa predstavia ženské tímy, kým v bejzbale mužské. Princíp hry je pri oboch športoch rovnaký, ale softbal má oproti bejzbalu menšie ihrisko a väčšiu loptu. 

Nové športové disciplíny 

Vo viacerých tradičných súťažiach pribudnú nové športové disciplíny. Novinkou sú napríklad zmiešané štafety alebo zmiešané družstvá v športoch ako lukostreľba, triatlon, streľba, plávanie alebo atletika. Okrem toho je veľkou novinkou aj pouličný basketbal, ktorý hrajú traja hráči proti trom na jeden kôš. Hra sa hrá 10 minút a vyhráva to družstvo, ktoré má po ich uplynutí väčší počet bodov. Hra môže skončiť aj skôr v prípade, že jeden z tímov nazbiera 21 bodov čím vyhrá hru. Ani v tejto disciplíne však Slovensko nemá zastúpenie. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button