ŠportPikošky

Skateboarding sa prvýkrát predstavil na olympiáde v Tokiu a úplne ho ovládli japonci. Len 13-ročné dievča má svoju prvú zlatú medailu

Nadšenci skateboardingu si tento šport budú môcť prvýkrát vychutnať na televíznych obrazovkách ako súčasť olympijských hier v Tokiu. Táto disciplína už bola odjazdená a celý svet pozná úplne prvých olympijských víťazov v tomto športe. V ženskej kategórií prekvapila celý svet mladá Momiji Nishiya, ktorá dosiahla skóre 15,26. Jej krajan Yuto Horigome tak isto vo finále tejto disciplíny získal zlato a tak sa Japonsko teší hneď z dvoch cenných kovov v ženskej aj mužskej kategórií tohto športu.

Skateboarding na olympiáde 

Jazda na doske so štyrmi kolieskami sa konečne dostala na olympiádu a tí najlepší jazdci z celého sveta tak konečne dostali možnosť ukázať celému svetu čo dokážu. V Tokiu tento rok totiž skateboarding zažil svoj debut a celý svet už pozná prvých olympijských víťazov. Zaradením tohto športu na olympiádu sa snaží organizačný výbor olympijské hry priblížiť mladej generácií. Jeho zaradenie vyvolalo rozpaky u mnohých protagonistov tohto športu, ktorí sa obávajú, že jeho účasť na olympiáde poškodí pouličný štýl a kultúru skateboardingu. Či sa tieto obavy potvrdia je len otázkou času. 

Na olympiáde sa v skateboardingu jazdili dve disciplíny s názvom park a street, pričom v oboch súťažila dvaciatka žien a mužov. Street pripomína ulicu, na ktorej závodníkov čakajú rôzne prekážky, ako napríklad schody, obrubníky, zábradlia alebo lavičky. Park pripomína obrí bazén so sériou zatáčok. Jazdia sa vždy dve kolá, ktoré pozostávajú z rozjazdu a finále, pričom pri oboch disciplínach je veľmi podstatná hudobná kulisa. Rozhodcovia berú v úvahu najmä stupeň obtiažnosti trikov, rýchlosť, výšku, prevedenie, originalitu a celkovú kompozíciu. 

Momiji Nishiya má len 13 rokov a celú športovú kariéru pred sebou 

Úplne prvýkrát v skateboardingu na olympiáde zvíťazilo len 13-ročné dievča z Japonska, ktoré sa tak stalo vzorom pre mnohých mladých ľudí po celom svete. Jej tri rozjazdy stačili na to aby si udržala prvé miesto na stupňoch víťazov. Za sebou nechala brazílčanku menom Rayssa Leal, ktorá má taktiež 13 rokov a na treťom mieste sa umiestnila 16-ročná Nakayama Funu, ktorá tiež reprezentuje tím Japonska. 

Momiji Nishiya sa po svojom skvelom triumfe vyjadrila, že jej ďalším cieľom je nielen účasť na olympiáde v Paríži 2024, ale aj obhájenie titulu. Celú športovú kariéru má ešte len pred sebou a tak je viac ako zrejmé, že o jej mene ešte určite budeme počuť. 

Yuto Horigome prekvapením olympiády 

O veľké prekvapenie sa v skateboardingu postaral Yuto Horigome, ktorému sa podarilo poraziť favorita menom Nyjah Hustom z USA. Práve jemu bolo predpovedané najcennejšie umiestnenie, keď po niekoľkých nevydarených trikoch spadol a na záver sa umiestnil až na siedmom mieste.

Spolu s Yutom sa tak z pódiového umiestnenia tešil brazílčan Kelvin Hoefler na striebornom mieste a bronz si pripísal Jagger Eaton z USA. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button