Cestovanie

Srí Lanka a 5 miest, ktoré musíte počas dovolenky navštíviť

Srí Lanka patrí medzi obľúbené turistické destinácie a okrem jedinečných pláží ponúka aj množstvo ďalších krásnych miest. Aké pamiatky by ste pri návšteve Srí Lanky nemali vynechať? Prinášame vám krátke zhrnutie piatich najpopulárnejších.

Mesto Polonnaruwa 

História mesta Polonnaruwa sa začala písať už v 11. storočí za čias indickej dynastie Chola. Postupom času pribúdali paláce, záhrady a rôzne ďalšie stavby, z ktorých sa mnohé zachovali dodnes. V súčasnosti je kráľovské starobylé mesto obľúbenou turistickou atrakciou, ktorá je od roku 1982 zapísaná aj v zozname svetového dedičstva UNESCO. 

V meste sa zachovalo množstvo sôch (zdroj obrázku: canva.com)
V meste sa zachovalo množstvo sôch (zdroj obrázku: canva.com)

Súčasťou mesta sú aj “kúpele”, ktoré boli pôvodne vystavané pre srílanskú kráľovskú rodinu. Aj napriek tomu, že v súčasnosti sa v nádržiach na vodu, ktoré slúžili ako bazény nedá kúpať, sú jedinečnou ukážkou šikovnosti remeselníkov tej doby. 

Ukážka jaskynného chrámu Dambulla (zdroj obrázku: canva.com)
Ukážka jaskynného chrámu Dambulla (zdroj obrázku: canva.com)

Jaskynný chrám Dambulla 

Jeden z najzachovalejších jaskynných chrámov v celej Ázii môžete nájsť na Srí Lanke v meste Dambulla. V minulosti boli jaskyne domovom srílanských budhistických mníchov, dnes sú posvätným miestom a obrovským lákadlom pre turistov. Celý komplex tvorí 5 hlavných jaskýň a 70 malých jaskýň, ktoré sú prepletené chodbami, zdobené malbami a sochami budhov. Od roku 1991 je jaskynný chrám zaradený do zoznamu UNESCO. 

Thuparamaya v meste Anuradhapura (zdroj obrázku: canva.com)
Thuparamaya v meste Anuradhapura (zdroj obrázku: canva.com)

Mesto Anuradhapura 

Jednou z najväčších zaujímavostí mesta je, že je najstaršie obývaným mestom na celom svete. V minulosti bolo významným centrom politického a náboženského života celého ostrova. Dodnes je Anuradhapura považovaná za posvätné mesto a veľký význam má najmä pre budhistov. V meste sa nachádza množstvo budhistických kláštorov a pozostatkov starovekých budov. Na jeho návštevu je najlepšie vyhradiť si celý deň a jeho prehliadku si poriadne vychutnať. Mesto Anuradhapura je taktiež zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Spolu s jaskynným chrámom v Dambulla a mestom Polonnaruwa sú považované za kultúrny trojuholník Srí Lanky. 

Vrchol Sigiriya (zdroj obrázku: canva.com)
Vrchol Sigiriya (zdroj obrázku: canva.com)

Vrchol Sigiriya 

Jedinečné pohľady na okolie sa vám naskytnú pri výhľade z obrovskej skaly Sigiriya, ktorá je zároveň jednou z najznámejších historických pamiatok Srí Lanky. Pri výstupe na vás čaká približne 1 200 schodov, aby ste sa dostali až na vrchol pevnosti Lion Rock Fortress. Z miesta sú jedinečné fotografie a celkovo patrí medzi najväčšie lákadlá pre turistov. 

Ukážka vnútorných priestorov chrámu Buddhovho zubu (zdroj obrázku: canva.com)
Ukážka vnútorných priestorov chrámu Buddhovho zubu (zdroj obrázku: canva.com)

Chrám Budhovho zubu 

Neexistuje turistický sprievodca, ktorý by zabudol na Chrám Budhovho zubu v kráľovstve Kandy. Nachádza sa vo vnútrozemí, len niekoľko hodín od pláží. V prípade, že si budete chcieť oddýchnuť od opaľovania a kúpania, návšteva chrámu je skvelý nápad. Jeho história sa datuje už od roku 1 600 a za tú dobu prešiel viacerými zmenami. 

Hlavným lákadlom pre návštevníkov je budhov zub, podľa ktorého nesie celý chrám svoj názov. Budhov zub sa spája s povesťou o zakladateľovi budhizmu menom Siddhártha Gautama, ktorý bol v roku 543 pred n.l. po smrti spálený v Indii. Z jeho pozostatkov sa zachovali zuby a kľúčna kosť. Jeden zo zubov sa o niekoľko rokov podarilo tajne previesť na Srí Lanku. Aj napriek tomu, že zubu sa viackrát zmocnili iné krajiny, od roku 1952 je na Srí Lanke vystavený verejnosti. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button