Pikošky

Neskutočné! V Číne za 45 sekúnd zdemolovali 15 výškových budov

Len nedávno obleteli svet neuveriteľné videá, na ktorých je vidieť výbuch a následná demolácia obrovských mrakodrapov, ktoré boli v priebehu niekoľkých sekúnd zrovnané so zemou. Prečo museli byť výškové budovy zničené a ako sa podarilo zhodiť ich všetky takmer naraz?

Čína nás neustále prekvapuje technologickými novinkami a vývojom, ktorý sa tentokrát týka demolácie výškových budov. Ešte 27. augusta 2021 sa v provincii Yunnan odohrala scéna ako z filmu. V meste Kunming bolo v tej istej minúte postupne naraz odpálených a zdemolovaných 15 mrakodrapov, ktoré k zemi dopadli extrémne rýchlo. Nielen obyvatelia mesta, ale aj ľudia sledujúci videá z demolácie na internete nechápu, ako je to možné. 

Prečo museli byť výškové budovy zničené? 

Mrakodrapy, ktoré boli pri výbuchu zdemolované sú súčasťou megalomanského developerského projektu Liyang Star City Phase 2. Budovy boli opustené a nedotknuté po dobu niekoľkých rokov, pretože na ich dokončenie nezohnal developer peniaze. Práve kvôli neúspešnosti v získavaní ďalších finančných prostriedkov a vypršaní lehoty, ktorú bolo mesto ochotné prázdne mrakodrapy tolerovať, museli byť budovy zdemolované. Ďalším z dôvodom bol súhlas nového majiteľa areálu spoločnosti Yunnan Honghee Real Easte Co., pretože budovy podľa spoločnosti nespĺňali požiadavky trhu. Bez akýchkoľvek úprav a zmien stáli dlhých 8 rokov nepovšimnuté, čo sa odrazilo aj na ich stave. Viaceré z budov boli niekoľkonásobne zatopené a hrozilo ich zrútenie. Demolácia bola preto najlepším riešením. 

Aj napriek zaujímavému nápadu developera sa teda projekt Liyang Star City Phase 2 nestal realitou a výškové budovy už boli zničené. 

Ako prebiehala demolácia? 

Oficiálne zdroje uvádzajú, že na demoláciu 15 budov bolo použitých 4,6 tony výbušnín, ktoré sa nachádzali v rôznych častiach budov. Celé mesto bolo o demolácií dopredu informované a evakuovaných bolo viac ako 2 000 domácnosti a 5 300 obyvateľov. Na fotkách z pred demolácie je vidieť, že ľudia zakrývali niektoré budovy, aby ich prach z demolácie príliš nepoškodil. Všetkých 15 výškových budov, ktoré boli demelované sa nachádzali na ploche o veľkosti 500-tisíc metrov štvorcových. Vo všeobecnosti tak išlo o najväčšiu demoláciu na jednom mieste v Číne, ktorá trvala len neuveriteľných 45 sekúnd. 

Každé tri sekundy bola odpálená jedna z budov, ktoré však vyzerali ako keby padali súčasne. Jednej z nich sa však aj napriek tomu podarilo zostať na mieste, len jej sklon sa výrazne zmenil. Mnohí internetoví nadšenci ju preto prirovnávajú k veži v Pise. Aj napriek tomu, že vznikli dohady o tom, že budova musela byť naozaj kvalitná, keď odolala aj tlaku výbušnín, nakoniec na jej celkovú demoláciu nebudú využité ďalšie výbušniny. Inžinieri sa rozhodli, že zvyšok poslednej budovy bude zdemolovaný mechanicky prostredníctvom ťažných strojov. 

Demolácie sú v Číne bežné 

Aj napriek tomu, že posledná demolácie vyvolala veľa otázok v Číne nejde o žiadnu novinku. Často sa na internete objavujú videá z rôznych demolácií, ktoré vyvolávajú najmä obavy o bezpečnosť ľudí. Medzi najznámejšie patrí demolácia z roku 2017, kedy za približne 20 sekúnd bolo prostredníctvom výbušnín zničených až 36 budov. Je neuveriteľné ako rýchlo môžu byť zničené stavby za miliardy eur, ktoré už ďalej nespĺňajú svoj účel. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button