KultúraPikošky

Japonská vláda ponúka milión jenov rodinám, ktoré sa rozhodnú odsťahovať z Tokia

Japonské hlavné mesto Tokio dlhodobo trápi preľudnenosť, ktorú sa japonská vláda riešiť naozaj zaujímavo. Rodiny môžu dostať milión jenov (v prepočte 7 115 eur) na dieťa, ak sa rozhodnú odsťahovať z metropolitnej oblasti Veľké Tokio. Nový návrh má tiež za cieľ zvrátiť úbytok obyvateľov v ostatných častiach Japonska, kde za posledné roky počet obyvateľov výrazne klesá.

Preľudnenie trápi viaceré japonské veľké mestá 

Japonsko, tak ako aj mnohé iné krajiny bojuje s demografickým problémom neustáleho nárastu počtu obyvateľstva vo veľkomestách, akými sú Tokio, Osaka a ďalšie. Život vo veľkomeste láka najmä mladých ľudí, ktorí túžia po lepších pracovných príležitostiach a možnostiach. 

Veľký počet ľudí však spôsobuje viacero problémov a mestá majú problém napríklad s kapacitou miestnej infraštruktúry. Kým v Tokiu chýbajú byty, do ktorých by sa mohli ľudia nasťahovať, odhaduje sa, že v minulom roku počet neobývaných nehnuteľností v Japonsku vzrástol na desať miliónov. 

Japonské rodiny sa môžu rozhodnúť, kde chcú vychovávať svoje deti (zdroj obrázku: canva.com)
Japonské rodiny sa môžu rozhodnúť, kde chcú vychovávať svoje deti (zdroj obrázku: canva.com).

Nový život mimo Tokia 

Prvý úbytok obyvateľov v Tokiu zaznamenali japonské úrady už počas minulého roka. Za tento jav však môže najmä pandémia koronavírusu, kvôli ktorej sa množstvo rodín rozhodlo opustiť preľudnené Tokio a hľadať svoj domov v iných japonských regiónoch. 

Obyvatelia japonského Tokia sú povzbudzovaní k tomu, aby začali hľadať svoje nové domovy v regiónoch, ktoré trápi starnutie obyvateľstva, či migrácia mladých ľudí do veľkomiest. Pre zníženie hustoty obyvateľstva v Tokiu sa rozhodla urobiť japonská vláda maximum a navrhla riešenie, ktoré podporuje mladé rodiny odsťahovať sa mimo Tokia do blízkeho okolia. 

Každá japonská rodina, ktorá sa rozhodne odsťahovať mimo Tokia má nárok na jednorázový bonus milión jenov na každé dieťa. Maximálna výška bonusu sú tri milióny jenov, takže si tento príspevok môžu japonské rodiny uplatniť až na tri deti. Príspevok môže byť vyšší, ak sa rodiny rozhodnú v novom mieste pobytu podnikať. Podmienkou príspevku je nutnosť udržania si trvalého bydliska mimo Tokia po dobu piatich rokov. 

Bude pre Japoncov milión jenov na dieťa dostatočnou motiváciou k úplnej zmene svojho života? (zdroj obrázku: canva.com)
Bude pre Japoncov milión jenov na dieťa dostatočnou motiváciou k úplnej zmene svojho života? (zdroj obrázku: canva.com)

Bude pre Japoncov milión jenov dostatočnou motiváciou? 

Na túto otázku zatiaľ nedokáže odpovedať nikto, ľudia v komentároch na sociálnych sieťach však zostávajú skeptickí. V minulosti už japonská vláda navrhla podobný stimul o výške 300 000 jenov, ktorí však využilo len 2 400 ľudí, čo je z celkové počtu 38 miliónov obyvateľov Tokia len naozaj veľmi málo. 

Nových obyvateľov sa preto snažia lákať aj samotné obce, ktoré v médiách prezentujú výhody sociálnych služieb, či dobrú dostupnosť bývania. Ako celá situácia dopadne je zatiaľ nejasné, pravdou však zostáva, že Japonsko bude musieť aj naďalej hľadať riešenia, ako predchádzať ďalšiemu zaľudňovaniu veľkých miest. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button