PikoškyCestovanie

TOP 10: Zaujímavých faktov o Tokiu, ktoré vás prekvapia

Hlavné mesto Japonska patrí medzi najnavštevovanejšie miesta na svete. Známe je vďaka mnohým filmom, ktoré tu boli natočené, dominantnej hore Fudži alebo olympiáde, ktorá tu bola organizovaná v tomto roku. Stále však existuje viacero vecí, ktoré ste o Tokiu pravdepodobne vôbec nevedeli. Aké to sú?

1. Pôvodný názov mesta 

V minulosti bolo Tokio rybárskou dedinou s názvom Edo, ktorá bola založená už v roku 1603. Počet obyvateľov neustále rástol a tak sa z dediny stalo mesto. V 18. storočí tu žilo viac ako milión ľudí a v roku 1868 bolo oficiálne premenované na Tokio. Jeho názov je možné z angličtiny preložiť ako “východné hlavné mesto”.  

Tokio je jedným z najbezpečnejších miest na svete (zdroj obrázku: canva.com)
Tokio je jedným z najbezpečnejších miest na svete (zdroj obrázku: canva.com)

2. Najbezpečnejšie miesto na svete 

Vo všeobecnosti je kriminalita v Japonsku veľmi nízka a o Tokiu to platí tiež. Ľudia sa vôbec nemusia báť zaspať na lavičke s telefónom v ruke a obávať sa, že by sa zobudili bez neho. To isté platí o strate peňaženky, ktorá sa vo väčšine prípadov veľmi rýchlo nájde. Tokio sa tak bezpochyby radí medzi najbezpečnejšie miesta sveta. 

Ocenenie získavajú aj sushi reštaurácie (zdroj obrázku: canva.com)
Ocenenie získavajú aj sushi reštaurácie (zdroj obrázku: canva.com)

3. Najviac reštaurácií s počtom hviezdičiek Michelin 

Snáď najväčším ocenením pre kuchára je známa Michelinská hviezda, ktorú dostanú len tí najlepší kuchári v tých najvychytenejších reštauráciách. V Tokiu sa nachádza najviac reštaurácií ocenených aspoň jednou Michelinskou hviezdou na svete. Celkovo je ich v Tokiu až 223. 

Kaviarne so sovami sú veľmi populárne (zdroj obrázku: canva.com)
Kaviarne so sovami sú veľmi populárne (zdroj obrázku: canva.com)

4. Tematické kaviarne

V Tokiu môžete nájsť veľa netradičných kaviarní, ktoré sa od seba odlišujú rôznymi témami, ktorým sú venované. Čaj alebo kávu si tak môžete vychutnať napríklad v kaviarni s upírskou, halloweenskou alebo rozprávkovou tematikou. Nájsť tu môžete aj kaviarne s mačkami, miniprasiatkami alebo sovičkami, ktoré môžete hladkať alebo sa s nimi fotiť. 

5. V Tokiu môžete jazdiť ako Super Mario 

Milovníci hry Super Mario môžu vyskúšať jazdu v skutočnej motokáre, ako z hry a v oblečení, aké nosil Mario alebo Luigi. Na motokáre sa môžete odviezť rušnými ulicami Tokia a vychutnať si netradičný zážitok. 

Križovatka Shibuya (zdroj obrázku: canva.com)
Križovatka Shibuya (zdroj obrázku: canva.com)

6. Najrušnejšia križovatka na svete je v Tokiu 

Akonáhle sa na križovatke Shibuya v Tokiu rozsvieti zelené svetlo, prejde cez prechod pre chodcov približne 2 500 ľudí. Ide tak o najrušnejšiu križovatku na svete. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

7. Všade sú automaty 

V predchádzajúcom článku sme vám spomínali, že sú v Japonsku veľkým hitom automaty, z ktorých sa dá kúpiť takmer čokoľvek. Najviac ich nájdete práve v Tokiu, kde je možné v priemere každých 12 metrov nájsť jeden automat. Na 23 ľudí v meste tak vychádza jeden automat. Len pre zaujímavosť, v Tokiu žije približne 40 miliónov ľudí. 

Kapsulový hotel v Japonsku (Zdroj: clango)
Kapsulový hotel v Japonsku (Zdroj: clango)

8. Najmenšie hotelové izby 

Práve v Japonsku vznikol jedinečný nápad kapsulových hotelov, ktoré sú lacným spôsobom ubytovania. Hotelová izba pozostáva z tzv. kapsule, ktorú tvorí jedno lôžko, na ktorom je možné si ľahnúť. Väčšinou na sebe býva naskladaných viacero kapsúl, aby bolo možné ubytovať čo najväčší počet ľudí.  

Kapsulové hotely využívajú najmä ľudia, ktorí sa niekde potrebujú zložiť na noc a nepotrebujú využívať celú izbu, poprípade tí, ktorí cestujú sami. Existujú rôzne druhy kapsulových hotelov, ktoré sa od seba líšia nielen cenou, ale aj doplnkovými službami, ktoré zvyšujú komfort návštevníkov. Najviac kapsulových hotelov sa nachádza v Tokiu, kde sa tento koncept ubytovania teší obrovskej obľube. 

Modré svetlo má na vlakových staniciach zvláštny význam (zdroj obrázku: canva.com)
Modré svetlo má na vlakových staniciach zvláštny význam (zdroj obrázku: canva.com)

9. Modré svetlá na železničných nástupištiach 

Na mnohých železničných nástupištiach v Tokiu sú nainštalované modré LED diódy, ktoré majú okrem svietenia ďalší význam. Modré svetlo má na ľudí upokojujúci účinok a slúži ako prevencia proti samovraždám. Účinky modrého svetla potvrdili aj počty samovrážd, ktoré sa v Tokiu znížili o 84%. 

Mesto, ktoré doslova svieti (zdroj obrázku: canva.com)
Mesto, ktoré doslova svieti (zdroj obrázku: canva.com)

10. Najviac neónových nápisov na svete 

Po západe slnka začnú ulice Tokia ožívať farbami z neónových nápisov, ktoré sú doslova všade. Informujú o názvoch podnikov, akciách alebo informujú o otvorení, či zatvorení. Svetelné šialenstvo je preto typickým znakom pre Tokio. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button