TechCestovaniePikošky

Predstavujeme vám hotel budúcnosti Alibaba Fly Zoo

Spoločnosť Alibaba otvorila úplne prvý hotel na svete ovládaný umelou inteligenciou. Roboti nahradili ľudí a najmodernejšia technológia priniesla množstvo noviniek v oblasti hotelierstva. Čo všetko dokážu roboti spolu so zaujímavými informáciami o hotely sa dozviete v článku. 

Alibaba Fly Zoo Future Hotel

Je hotel vystavaná čínskou spoločnosťou Fliggy, pričom na výstavbe sa podieľali Alibaba Group, Alibaba Cloud a Al Labas. Hotel svojim zákazníkom ponúka na výber z 290 izieb. Nachádza sa 170 km juhozápadne od Šanghaja v meste Hanzgou. Cena hotelovej izby začína od 200 dolárov za noc

Hotel má moderný dizajn (reprofoto youtube/ Alibaba Group)
Hotel má moderný dizajn (reprofoto youtube/ Alibaba Group)


Cieľom spoločnosti je znižovanie nákladov na ľudskú prácu a prinášanie inovácií v oblasti hotelierstva. Hotel Fly Zoo je skúšobným experimentom, ktorý testuje úroveň pohodlia hostí. Spoločnosť Alibaba by v budúcnosti chcela podobných robotov ponúkať ďalším hotelom, preto Fly Zoo slúži ako ukážka ich schopností.

Čo všetko hotel dokáže?

V prvom rade, by sme chceli upozorniť, že niektoré z nasledujúcich spomínaných funkcií fungujú v hotely len pre ľudí s čínskym občianskym preukazom. 

Úplne prvou vymoženosť je samotný výber ubytovania a konkrétnej izby prostredníctvom aplikácie. Budúci návštevníci majú možnosť zvoliť si otočenie izby a dostupná je aj virtuálna prehliadka. Po príchode do hotela tváre návštevníkov nasníma prístroj spolu s preukazom totožnosti. Všetko je ovládané prostredníctvom aplikácie, v ktorej následne používatelia potvrdia svoje ubytovanie. Aj aplikácia funguje na princípe rozpoznávania tváre. Následne sa návštevníci výťahom presúvajú do svojich izieb, pričom výťah zase skenuje ich tváre. Výťah hostí odvezie priamo na vybrané poschodie, pričom dvere izieb sa opäť otvárajú rozpoznávaním tváre. Zahraniční hostia, ktorí nemajú prístup k aplikácií sa môžu zaregistrovať v kioskoch umiestených v hotelovej hale. 

Vo výťahu je inštalovaná kamera na rozpoznanie tvárí (reprofoto youtube/ Alibaba Group)
Vo výťahu je inštalovaná kamera na rozpoznanie tvárí (reprofoto youtube/ Alibaba Group)

Okrem uľahčenia priebehu registrácie ponúka hotel omnoho viac funkcií. Umelá inteligencia je využívaná pre ďalšie služby. Typickými sú napríklad nosenie čistých uterákov, dopĺňanie toaletného papieru, prinesenie raňajok alebo obsluha hostí v reštaurácii. Viacero týchto funkcií zvláda robot Tmall Genie, ktorý je umiestnený v každej izbe. Hotelový hostia s ním môžu komunikovať a prostredníctvom neho napríklad meniť teplotu v izbe, zapnúť alebo vypnúť televíziu, zastrieť závesy alebo zapnúť a vypnúť svetlá. Svojimi funkciami dokonale nahrádza komorníka.

Umelá inteligencia nahradila ľudí (reprofoto youtube/ Alibaba Group)
Umelá inteligencia nahradila ľudí (reprofoto youtube/ Alibaba Group)

V hotely sa nachádza aj moderná telocvičňa, ktorá má taktiež viacero prvkov digitálnych technológií. Jednou z nich je napríklad interaktívny digitálny fitness. Po ukončení pobytu sa hostia nemusia odhlasovať, môžu si len zbaliť veci a odísť. Opäť sa tým šetrí čas a zvyšuje komfort zákazníkov.

Obľúbeným je digitálny fitnes a ďalšie športové aktivity (reprofoto youtube/Alibaba Group)
Obľúbeným je digitálny fitnes a ďalšie športové aktivity (reprofoto youtube/Alibaba Group)

Využívanie hotelu v skutočnosti

V skutočnosti hotel zamestnáva niekoľko pracovníkov, ale presný počet nie je známy. Tí majú za úlohu napríklad registrovať hostí, ktorý odmietajú skenovanie tváre a chcú používať klasické elektronické karty s kľúčom. Rozpoznávanie tvárí je v Číne bežnou praxou a začína byť veľkou nutnosťou. Viacerí zahraniční návštevníci však už tento krok považujú za príliš osobný. 

Nápis umiestnený priamo na hotely (reprofoto youtube/ Alibaba Group)
Nápis umiestnený priamo na hotely (reprofoto youtube/ Alibaba Group)


Samotné fungovanie umelej inteligencie si ľudia chvália. Prevádzkujúca spoločnosť ešte musí vyriešiť niekoľko chýb, ale každopádne budúcnosť hotelierstva vidí takto. Alibaba aktuálne rozbieha ďalšie plány pre využitie umelej inteligencie a to najmä v obchodoch a kníhkupectvách. Plánovaná je aj výstavba ďalších hotelov, ktoré by slúžili najmä pre zamestnancov pri ich služobných cestách. Vystavané by mali byť v Pekingu a v Šanghaji.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button