BiznisPikoškyTech

Nintendo – 5 Zaujímavosti, ktoré ste nevedeli

Spoločnosť Nintendo patrí medzi najstarších výrobcov herných konzol a hier na svete. Vznikla v 70. rokoch 20 st. a pozná ju celý svet. Určite však existuje veľa zaujímavostí, ktoré ste doteraz nevedeli. 

1. Výrobcovia hračiek

Predtým ako spoločnosť Nintendo začala vyrábať hry a herné konzoly venovala sa výrobe hračiek a kariet. Známe boli najmä karty Hanafuda, ktoré predchádzali hazardu. Obľúbila si Yakuza, ktorá ich nakupovala vo veľkých množstvách a spoločnosť tak dosiahla zisk. Často na sebe mali kreslené erotické obrázky.

Hracie karty Hanafuda (zdroj obrázku: flickr/Japanexperterna.se)
Hracie karty Hanafuda (zdroj obrázku: flickr/Japanexperterna.se)

2. Maskot Super Mario

Taliansky opravár super Mario je predstaviteľom spoločnosti Nintendo už niekoľko rokov. Je zároveň najpopulárnejšou hrou. Mal však množstvo predchodcov, ktorý sa mali stať logom spoločnosti. Medzi najnepodarenejšie nápady sa radí žltý disk nazývaný aj Diskun. Išlo o prepisovateľný disk Famicon a tento nápad zostal úplne nepochopený.

3. Skoky Super Maria

Super Mario bola jedna z prvých hier vôbec, ktorá umožňovala svojim postavám skákať. Existuje štúdia, ktorá vypočítala, že Super Mario má skoky vysoké 8 metrov. Štúdia vychádzala z jeho výšky v pixeloch. Skáče teda vyššie ako LeBron James alebo Michael Jordan.

4. Game Boy

Game Boy je najpredávanejší produkt z dielne Nintendo. Nevymyslel ho však študovaný návrhár, ale obyčajný údržbár Gunpei Yokoi. Ten vyrobil hračku, ktorú si všimol prezident spoločnosti Hiroshi Yamauchi. Dostala sa do predaja a stala sa bestsellerom. Yokoi sa presunul do oddelenia návrhárov, kde vytvoril viaceré skvosty. Jedným z nich bol práve populárny Game Boy.

Game Boy (zdroj obrázka: flickr/Kristoffer Trolle)
Game Boy (zdroj obrázka: flickr/Kristoffer Trolle)

5. Najdlhšie predávaná herná konzola

To, že spoločnosť Nintendo zažila veľký úspech svedčí aj množstvo predaných hier a konzol. NES je najdlhšie predávana herná konzola Nintenda. Na trhu vydržala viac ako 20 rokov a jej predaj bol ukončený v roku 2003. Predalo sa jej viac ako 130 miliónov kusov.

Herná konzola Nintendo (zdroj obrázka: flickr/Emilio)
Herná konzola Nintendo (zdroj obrázka: flickr/Emilio)

Bonus: Spaľovanie mostov s fanúšikmi

Aj napriek tomu, že má Nintendo obrovskú fanúšikovskú základňu nie vždy sa voči nim zachová správne. Kým iné herné spoločnosti podporujú svojich fanúšikov v inovatívnych nápadoch a navrhujú im spolupráce v Nintende je to presne naopak. Známy je prípad kedy Nintendo zarazilo projekt AM2R, ktorý bol remakeom na hru Metroid. Celý projekt musel byť zrušený a následne Nintendo vydalo remake hry samo. 

Veľkým hitom je taktiež sledovanie youtuberov, ktorý sa venujú hraniu hier. Kým v iných spoločnostiach sú za použitie ich hier vo videách vďačný v Nintende majú iný názor. Nintendo vytvorilo špeciálny program pre autorov videí a výrazne im zasahuje do obsahu. Určujú aké hry budú vo videách, ktoré pasáže budú propagované a výrazným spôsobom ovplyvňujú zárobok youtubera. 

Vlastnili ste konzolu Nintenda alebo hrali niektorú z hier? Podeľte sa s nami do komentára o vašu najobľúbenejšiu.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button