Biznis

Čím sa zaoberá indická spoločnosť MobiKwik?

Jednou z najúspešnejších indických spoločností je MobiKwik. Ide o spoločnosť, ktorá vytvorila takzvanú digitálnu peňaženku vďaka ktorej môžu užívatelia platiť, prevádzať svoje peniaze medzi bankami, získať pôžičku, poistenie alebo si kúpiť zlato či podielové fondy. Kedy spoločnosť vznikla a ako to všetko funguje?

História spoločnosti 

Spoločnosť MobiKwik založili manželia Bipin Preet Sing a Upasana Taku v roku 2009. Bipin videl príležitosť vo vylepšení mobilného nabíjania a tak založil spoločnosť do ktorej investoval 250 000 dolárov. Najskôr vyvinul webovú stránku s možnosťou platby a potom si prenajal kancelárske priestory v Dwarke v Dillí. Úplne prvou službou bola teda webová stránka s uzavretou peňaženkou, ktorá sa postupom času vyvinula do aplikácie. Kľúčovým sa pre spoločnosť stalo nadviazanie partnerstiev s online obchodníkmi, ktorí začali s MobiKwik spolupracovať. 

V súčasnosti MobiKwik využíva viac ako 3 milióny obchodníkov a približne 107 miliónov užívateľov. Hodnota spoločnosti je 414 miliónov dolárov (údaje pochádzajú z marca 2020).

MobiKwik digitálne peňaženka

Cieľom spoločnosti je poskytovanie platobného systému založenom na mobilných telefónoch a digitálnej peňaženke. Do tejto digitálnej peňaženky môžu zákazníci vložiť svoje peniaze a následne ju využívať k platbám. Vďaka licencii RBI umožňuje digitálna peňaženka vytvárať trhoviská, na ktorých si môžu zákazníci kupovať tovar a služby od tretích strán. Tým sa zabraňuje početným zlyhaniam transakcií platobných brán v Indii

(reprofoto youtube.com/Live World)
(reprofoto youtube.com/Live World)

Všetko funguje naozaj jednoducho. Indickí zákazníci majú vďaka MobiKwik možnosť ukladať si peniaze do virtuálnej peňaženky s ktorou potom môžu platiť na rôznych miestach u registrovaných obchodníkov. Vďaka digitálnej peňaženke si tak ľudia môžu kúpiť lístok na autobus, zaplatiť pizzu alebo dobiť kredit. Často sa táto služba využíva aj na platenie elektriny, plynu, poistenia alebo pevnej linky. Celý systém je schválený Indickou rezervnou bankou čo u ľudí vzbudzuje väčšiu dôveryhodnosť. 

Okrem spomínaných funkcií umožňuje Mobikwik aj posielanie peňazí medzi peňaženkami, do banky alebo kontrolu transakcií. Prostredníctvom peňaženky si užívatelia môžu nakúpiť aj zlato, podielové fondy alebo v prípade nedostatku finančných prostriedkov o ne požiadať. Dostupné sú rôzne varianty financovania úverov, pričom najviac propagovanou je pôžička, ktorá je zákazníkom schválená do niekoľkých sekúnd.  

Ukážka toho, čo sa dá s aplikáciou zaplatiť (reprofoto youtube.com/ Live World)
Ukážka toho, čo sa dá s aplikáciou zaplatiť (reprofoto youtube.com/ Live World)

Partnerstvá a konkurencia 

Spoločnosť MobiKwik je úspešnou vďaka početným partnerstvám, ktoré sa jej podarilo uzavrieť. Zaujímavou je napríklad spolupráca so spoločnosťou Uber, eBay, Pizza Hut alebo FashionAndYou. Významnou spoluprácou je aktuálne sprostredkovanie pôžičiek prostredníctvom spoločnosti Home Credit India, ktorá začala tento rok v januári. 

Tak ako každá veľká spoločnosť, aj MobiKwik bojuje s konkurenciou. Medzi hlavných konkurentov patrí Google Pay, PhonePe, Paytm a Freecharge. MobiKwik svojim zákazníkom sprostredkováva rôzne výhody v podobe cashbackov, teda vrátenia peňazí a bonusmi za odporúčanie známych. V boji s konkurenciou sa zatiaľ spoločnosti darí a udržiava si svoje miesto na trhu. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button