PikoškyKultúra

3 Festivaly v Ázii, ktoré musíte zažiť

Ázia je kontinent plný kultúrnej rozmanitosti, ktorá sa odzrkadľuje aj v jej tradičných hudobných udalostiach a festivaloch. Tieto udalosti nie len oslavujú miestne zvyky a kultúrne dedičstvo, ale aj spájajú komunity cez zvuky a rytmus hudby. Celkovo sa v Ázii každoročne koná nespočetne veľa festivalov, medzi najznámejšie patria Holi Festival v Indii, Gion Matsuri v Japonsku a Chuseok v Južnej Kórei.

V Nepále sa počas roka oslavuje niekoľko významných sviatkov, jedným z nich je aj festival farieb Holi (zdroj obrázku: canva.com).
V Nepále sa počas roka oslavuje niekoľko významných sviatkov, jedným z nich je aj festival farieb Holi (zdroj obrázku: canva.com).

 

Holi Festival, India

 

Holi je festival radosti a farebnosti, ktorý oslavuje príchod jari a obnovu života. Jedným z najvýraznejších prvkov tohto festivalu sú hudobné vystúpenia a tanec. Na uliciach miest a dedín v celej Indii sa ľudia zhromažďujú, aby sa zapojili do radostných tancov a oslavovali spolu. Tradičné hudobné nástroje ako dholak (bubon) a tabla (bicie nástroje) sprevádzajú tanečníkov a dodávajú im ešte väčšiu energiu. Holi nie je len o farbách, ale aj o zvukoch, ktoré sprevádzajú tento veselý festival.

 

Svoj názov má festival podľa démona Holika, ktorý sa symbolicky spaľuje večer pred oficiálnymi oslavami. Ľudia sa schádzajú okolo veľkých ohnísk a spoločne sa modlia. Modlitbami pokračujú aj nasledujúci deň ráno a potom sa stretnú oblečení v bielom na námestiach. Spoločne sa všetci zabávajú tak, že po sebe vzájomne hádžu farebnými práškami a polievajú sa vodou. Na uliciach sú si všetci rovní, vzniká tu množstvo nových priateľstiev a staré spory sú zabudnuté. Večer sa všetci poumývajú a trávia čas s rodinou a priateľmi, aby si popriali príjemnú jar a dobrú úrodu. 

 

Tento sviatok sa neoslavuje len v Indii, ale zažiť ho môžete aj v ďalších ázijských krajinách, ako napríklad v Nepále, Bangladéši, Pakistane, Malajzii alebo na Bali. Do týchto tradícií sa môžu zapojiť aj turisti, ktorí by sa však mali pripraviť na poriadnu spŕšku farieb. Pevný dátum osláv nie je stanovený a každý rok sa mení.

 

Gion Matsuri, Japonsko (zdroj obrázku: canva.com)
Gion Matsuri, Japonsko (zdroj obrázku: canva.com)

 

Gion Matsuri, Japonsko

 

Gion Matsuri je jeden z najznámejších festivalov v Japonsku, ktorý sa každoročne koná v júli v meste Kjóto. Tento festival je zasvätený bohom, ktorí majú ochraňovať mesto pred chorobami a katastrofami. Jedným z najpozoruhodnejších aspektov tohto festivalu sú obrie vozidlá, ktoré prechádzajú ulicami mesta. Známe sú ako yama a hoko, pričom dosahovať môžu výšku až 25 metrov a vážiť neuveriteľných 12 ton. Tieto obrie vozidlá sú majstrovsky zdobené remeselnými prácami, ako sú tkané látky, farbené textílie a sochy, čo im dodáva nezameniteľnú krásu. Nie náhodou sa im niekedy hovorí „mobilné múzeá umenia“.

 

Počas festivalu sa uskutočňujú dva veľkolepé sprievody, počas ktorých prechádzajú vozidlá centrom Kjóta od 9:00 do 14:00. Najväčší z týchto sprievodov sa koná 17. júla a zúčastňuje sa ho 23 vozidiel, zatiaľ čo druhý sprievod sa koná 24. júla a má približne polovičný počet vozidiel.

 

Pred každým sprievodom sa konajú tri večerné oslavy známe ako Yoiyama (14., 15., 16. a 21., 22., 23. júla). Počas týchto nocí majú ľudia možnosť navštíviť vozidlá, ktoré sú zaparkované v rôznych častiach mesta. Okrem obdivovania zdobených vozidiel môžu ľudia nakupovať talizmany pre šťastie nazývané chimaki a ochutnať miestne pouličné jedlo. Gion Matsuri je tak jedinečnou príležitosťou na oslavu japonskej kultúry a tradícií prostredníctvom hudby a tanca.

 

Súčasťou sviatku Chuseok je aj odovzdávanie darčekov (zdroj obrázku: canva.com)
Súčasťou sviatku Chuseok je aj odovzdávanie darčekov (zdroj obrázku: canva.com)

 

Chuseok, Južná Kórea

 

Chuseok, známy aj ako kórejský Deň vďakyvzdania, je jedným z najdôležitejších a najslávnostnejších sviatkov v roku. V roku 2024 sa oslavuje 17. septembra, no dovolenkové obdobie v skutočnosti trvá celkovo tri dni – vrátane dňa pred a po Chuseoku. Je to obdobie, keď sa Kórejci tradične vracajú do rodných miest svojich predkov, aby oslávili tento významný sviatok spolu so svojimi rodinami. To však spôsobuje aj jednu z najväčších dopravných zápch v roku, pretože ľudia často vyrážajú na cesty, aby sa dostali do provincií mimo Soulu.

 

Tento sviatok je tiež spojený s prípravou špeciálnych jedál, pričom jedným z najtypickejších je ryžový koláčik nazývaný songpyeon. Tento koláčik sa vyrába z jemne mletej novej ryže a cesto sa miesi do malých okrúhlych tvarov, ktoré sa potom plnia sezamovými semienkami, gaštanmi, červenou fazuľou alebo inými podobnými prísadami. Pri príprave songpyeon sa rodinní príslušníci zvyknú stretávať a spoločne vytvárajú tieto malé kúsky delikátneho sladkého občerstvenia, čo ilustruje dôležitosť rodiny v kórejskej spoločnosti.

 

Ryžové koláčiky songpyeon (zdroj obrázku: canva.com)
Ryžové koláčiky songpyeon (zdroj obrázku: canva.com)

 

Okrem prípravy jedál je tradíciou aj dávanie darčekov. Kórejci obdarúvajú nielen svojich príbuzných, ale aj priateľov a obchodných známych, aby vyjadrili svoju vďačnosť a uznanie. Darčeky môžu zahŕňať vysokokvalitné kusy hovädzieho mäsa, čerstvé ovocie alebo dokonca darčekové sady obsahujúce tradičné kórejské občerstvenie alebo užitočné predmety do domácnosti. Pred samotným Chuseokom sú preto obchody a supermarkety zaplavené obrovským množstvom darčekových setov, kde nájdete všetko od rôznych špecialít až po kozmetiku. Tento sviatok je nielen časom na oslavu a oddych, ale aj príležitosťou pre Kórejcov prejaviť si svoju lásku a úctu k svojim blízkym a milovaným osobám.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button