CestovaniePikošky

Japonsko začína bojovať proti neprispôsobivým turistom. Z tohto miesta už sa na horu Fudži nepozriete

Japonsko patrí medzi obľúbené turistické destinácie v Ázii. Dominantou je posvätná hora Fudži, ktorá je symbolom krajiny a jedným z najvyhľadávanejších miest. Vyobrazená je na rôznych suvenírov a pre Japoncov má obrovský kultúrny, prírodný a historický význam. S rastúcim turizmom v krajine však súvisí aj nerešpektovanie kultúrnych zvykov a zlé správanie turistov, ktoré sa mesto Fudžikawagučiko rozhodlo riešiť ráznym spôsobom.

 

Japonsko čelí obrovskému návalu turizmu 

 

Nával zahraničných turistov do Japonska dosiahol nedávno historické maximum. V marci roku 2024 prekročil počet návštevníkov hranicu 3 miliónov. Tento ohromujúci úspech, hoci pozdvihujúci pre turistický priemysel, otvoril aj dôležitú diskusiu o negatívnych dôsledkoch nadmerného turizmu. Tie majú vplyv najmä na miestnu infraštruktúru, životné prostredie a nárast cien, čo vedie k sociálnej neistote miestnych obyvateľov. 

 

Japonsko, so svojím bohatým kultúrnym dedičstvom a nádhernou prírodou, je príťažlivou destináciou pre turistov z celého sveta. Avšak, je dôležité nájsť spôsoby, ako túto príťažlivosť udržať a zároveň chrániť krajinu a zlepšiť kvalitu života miestnych obyvateľov. V súčasnosti vláda Japonska prijala niekoľko opatrení, ktoré regulujú počet turistov v populárnych destináciách. Tieto opatrenia sú súčasťou širšieho úsilia o zachovanie rovnováhy medzi turizmom a udržateľnosťou, a s vlastnými riešeniami prichádzajú aj samotné mestá. 

 

Hora Fudži je považovaná za posvätnú (zdroj obrázku: canva.com)
Hora Fudži je považovaná za posvätnú (zdroj obrázku: canva.com)

 

Bezohľadní turisti narúšajú život v meste Fudžikawagučiko

 

Posledné roky priniesli do mesta Fudžikawagučiko vlnu zahraničných turistov, ktorí túžia po tom, aby na svojich fotografiách zachytili neopakovateľný výhľad na majestátnu horu Fudži. Bohužiaľ, táto vlna turizmu prináša so sebou aj nepriaznivé dôsledky. Mesto sa stretáva s problémami, ako sú znečistenie, vandalizmus a narušenie pokojného života miestnych obyvateľov.

 

Miestni obyvatelia sú nútení čeliť rastúcemu množstvu odpadu, ktorý turisti zanechávajú za sebou, ako aj vandalizmu, ktorý narušuje krehkú rovnováhu ich spoločenstva. Preplnenie turistami vytvára nežiaduce situácie a bráni miestnym v pokojnom živote. Mesto sa preto rozhodlo konať a prijať rozhodnutie, ktoré vyvolalo zmiešané reakcie. 

 

(zdroj obrázku: canva.com)
Hora Fudži je pre turistov obrovským lákadlom (zdroj obrázku: canva.com).

 

Bariéra bude blokovať výhľad na horu Fudži 

 

V snahe o zníženie počtu turistov v meste bude v polovici mája 2024 vo Fudžikawagučiko postavená sieťová bariéra o výške 2,5 metra s dĺžkou 20 metrov, ktorá zabráni výhľadu na horu Fudži. Očakáva sa, že bariéra sa stane odradzujúcim prvkom, kvôli ktorému už si tu turisti neurobia svoju selfie, čím nebudú narúšať pokojný život miestnych obyvateľov a znečisťovať životné prostredie. 

 

Pre portál CNN sa jeden z mestských predstaviteľov vyjadril, že mu je ľúto, že museli pristúpiť k tomuto kroku, avšak pre riešenie tohto problému nenašli inú možnosť. Ešte predtým totiž skúsili aplikovať tabule, upozornenia aj ochranku, ktoré turistov pred nezodpovedným správaním varovali, avšak tieto kroky sa ukázali ako neúspešné. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button